PDA

Επιστροφή στο Forum : [DVD Player] κεφάλη lazer ή spindle motor?



karatron
22-05-15, 17:37
Καλησπέρα

DVD player United DVD8097 μου δίνει no disk. Το μοτερ με το power on γυρίζει ελάχιστες στροφές και σταματάει ενώ ταυτόχρονα η κεφαλή κάνει κινήσεις πάνω κάτω και προχωράει κατά μήκος του άξονά της.
Πως είμαι σίγουρος τι από τα δύο έχει πρόβλημα... η κεφάλη ή το μοτέρ

Ευχαριστώ για την βοήθεια

tsalik
22-05-15, 23:53
Δώσε εξωτερική τροφοδοσία 5 βόλτ στο μοτέρ.Μπορεί να σου δουλέψει αλλά θα το ξανακάνει.

karatron
23-05-15, 00:59
το μοτερ είναι 3V - μήπως έχω θέμα με αυτό?? - όταν του δίνω 3V γυρίζει κανονικά ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
23-05-15, 12:11
αυτά φοράνε τον μηχανισμό 110 ποτέ δεν έχουν πρόβλημα με το laser βγαλε το μοτέρ στον αέρα δώστου με ρυθμιζόμενο απο 3-12ν για κάποια δεύτερα και ρίξε λίγο λάδι για λίπανση στον άξονα επίσης λίπανε και τον οδηγό της κεφαλής για να δουλέψει
άχρηστα μηχανάκια αλλά με αυτόν τον τρόπο την βγάζανε την εγγύηση 2 χρόνια

UV.
23-05-15, 15:22
το μοτερ είναι 3V - μήπως έχω θέμα με αυτό?? - όταν του δίνω 3V γυρίζει κανονικά ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται
Γιώργο σωστά υποψιάζεσαι ότι δεν φταίει το μοτέρ και τα μηχανικά

αλλά φταίει αυτό γιατί δεν γυρίζει ώστε να διαβάσει το λέιζερ το δισκάκι
το μοτέρ είναι servo και σαν encoder χρησιμοποιεί τους παλμούς από το λέιζερ για την ρύθμιση των στροφών του
το ίδιο και για το ηλεκτρονικό του φρένο κατά την εξαγωγή του συρταριού

μόνο αν μπορείς να αλλάξεις SMD εξαρτήματα στην πλακέτα
τότε βάλε macro φωτο της πλακέτας για να σου δείξω τρία από αυτά που χρειάζoνται αλλαγή για να το επισκευάσεις
(αν θεωρείς ότι αξίζει τον κόπο μια τέτοια επέμβαση)

karatron
23-05-15, 18:36
αυτά φοράνε τον μηχανισμό 110 ποτέ δεν έχουν πρόβλημα με το laser βγαλε το μοτέρ στον αέρα δώστου με ρυθμιζόμενο απο 3-12ν για κάποια δεύτερα και ρίξε λίγο λάδι για λίπανση στον άξονα επίσης λίπανε και τον οδηγό της κεφαλής για να δουλέψει
άχρηστα μηχανάκια αλλά με αυτόν τον τρόπο την βγάζανε την εγγύηση 2 χρόνια

το έδωσα 5V και το μοτέρ γύρισε μάλλον ζωηρά... μόολις όμως μπει πάνω στο loader φαίνεται πάλι να δυσκολεύεται να πάρει στροφές!!!
λάδωσα επίσης τον άξονά του.

karatron
23-05-15, 18:37
δυστυχώς δεν έχω την δυνατότητα να αλλάξω SMD! μάλλον πάει για ανακλύκλωση μια που η εταιρεία δίνει ανταλλακτκό όλο το Loader στα 16€!!

ευχαριστώ όλους για την βοήθεια