PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με σήμα κάμερας οπισθοποριας



brasidas12
18-05-15, 21:27
Καλησπέρα παιδια.μια απορία. Εβαλα στο πουλμαν μια κάμερα οπισθοποριας κ τραβηξα ρευμα απο ενα ινβερτετ που μετατρέπει τα 24v σε 12v. Πέρσι μου δούλευε κανονικά αλλα τωρα που το εβαλα ξανα μου κανει νερα στο σήμα. Σπάνια δείχνει καθαρα κ τις περισσότερες φορές εχω παρεμβολές κ χιόνια. Να πω πως στο ιδιο ινβερτερ τραβάει ρευμα κ το ράδιο κ ενας πολυφορτιστης για το κινητό, gps κλπ. Καμια ιδέα;

sofosal
18-05-15, 22:02
Καλησπέρα παιδια.μια απορία. Εβαλα στο πουλμαν μια κάμερα οπισθοποριας κ τραβηξα ρευμα απο ενα ινβερτετ που μετατρέπει τα 24v σε 12v. Πέρσι μου δούλευε κανονικά αλλα τωρα που το εβαλα ξανα μου κανει νερα στο σήμα. Σπάνια δείχνει καθαρα κ τις περισσότερες φορές εχω παρεμβολές κ χιόνια. Να πω πως στο ιδιο ινβερτερ τραβάει ρευμα κ το ράδιο κ ενας πολυφορτιστης για το κινητό, gps κλπ. Καμια ιδέα;


μιας που αναγάγεις το θέμα στην τροφοδοσία, που ναι έχει πιθανότητα: η απόσταση από το inverter μέχρι την κάμερα είναι μεγάλη.
στη διαδρομή παρεμβάλλονται παράσιτα που το φίλτρο της κάμερας δεν μπορεί να "ξεπεράσει"....

ένας ηλεκτρολυτικός πυκνωτής είναι το σύνηθες φίλτρο.
μπορείς να αντικαταστήσεις αυτόν που η κάμερα διαθέτει η/ να δοκιμάσεις να προσθέσεις έναν στην είσοδο όσο πιο κοντά στην κάμερα..
στην τροφοδοσία στα 12 volt. ένα πυκνωτή 470 μf στα 25 volt...
το καλύτερο θα ήταν να μπει αυτός ο πυκνωτής έστω κι αν αντικαταστήσεις και της κάμερας..

brasidas12
20-05-15, 09:45
Μηπως μπορείς να κάνεις ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα για να καταλάβω που ακριβώς πρέπει να μπει κ πως;

sofosal
20-05-15, 14:04
Μηπως μπορείς να κάνεις ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα για να καταλάβω που ακριβώς πρέπει να μπει κ πως;

είναι πολύ απλό: το + του πυκνωτή στο + της τροφοδοσίας (στο καλώδιο όσο πιο κοντά στη κάμερα)
το - του πυκνωτή στο - της τροφοδοσίας.
ο πυκνωτής είναι ένα βαρελάκι http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39871&stc=1

το + είναι λίγο πιο μακρύ από το - που είναι σημαδεμένο μα λευκή ----γραμμή.

μπορείς να ξεγυμνώσεις τα καλώδια και να κολλήσεις εκεί τον πυκνωτή. ΠΡΟΣΕΞΕ την πολικότητα, σιγουρέψου πιο καλώδιο είναι το + και πιο το - (συνήθως το + είναι κόκκινο, το - μαύρο, ΟΜΩΣ τσέκαρε το ) αν τον βάλεις ανάποδα θα σκάσει ο πυκνωτής και θα κάψεις το inverter!!.
ΠΡΟΣΕΞΕ μην κάνεις βραχυκύκλωμα, μόνωσε καλά με μονωτική ταινία.

το αρνητικό (-) από τα 12volt του inverter, ίσως είναι στο σασί του οχήματος (κανονικά) ίσως όμως και όχι.
γιαυτό μόνωσε ξεχωριστά βέβαια και το + και το -....

brasidas12
20-05-15, 14:08
Ετσι το καταλαβα απο την αρχή απλα ρωτησα για σιγουριά μην κάνω καμια πατάτα. Οκ θα το δοκιμασω κ ελπιζω να ειναι αυτο το προβλημα. Ευχαριστω για την βοήθεια. Οταν το κανω θα σου πω το αποτελεσμα.

brasidas12
22-05-15, 11:41
Μισ ερώτηση ακομα.ο πυκνωτής πρέπει απαραίτητα να είναι 470μf 24v ; γιατι εχω εναν 330μf 25v.κανει η να παω να παρω αυτον που ειπες;

sofosal
22-05-15, 12:20
Μισ ερώτηση ακομα.ο πυκνωτής πρέπει απαραίτητα να είναι 470μf 24v ; γιατι εχω εναν 330μf 25v.κανει η να παω να παρω αυτον που ειπες;


μια χαρά είναι , κάνει , βάλτον, αρκεί να είναι καλός..