PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία για ιδιοκατασκευή ηλιακού θερμοσίφωνα



vkot
18-05-15, 11:51
Θέλω να μάθω αν μπορώ να φτιάξω ένα δικό μου σύστημα για θέρμανση νερού από τον ήλιο, χρησιμοποιώντας ως δεξαμενή τον υπάρχοντα ηλεκτρικό θερμοσίφωνα. Δηλαδή, να φτιάξω/συνδέσω έναν ηλιακό συλλέκτη -που θα βρίσκεται στο μπαλκόνι- με την είσοδο/έξοδο του θερμοσίφωνα, και στο δίκτυο.

Δεν ξέρω αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. Αν γίνεται, δεν μπορώ να φανταστώ πως θα συνδέσω τον συλλέκτη με τον θερμοσίφωνα. Ο θερμοσίφωνας βρίσκεται στο πατάρι, ο συλλέκτης θα βρίσκεται στο μπαλκόνι στο πάτωμα. Φαντάζομαι οτι θα χρειαστεί ένας κυκλοφορητής γιατί οι σωλήνες θα είναι αρκετά μέτρα, παρεμβάλλεται η κουζίνα (θα πρέπει να τρυπήσω 2 τοίχους και σχεδόν όλα τα ντουλάπια της κουζίνας). Αφού ο θερμοσίφωνας έχει μόνο μια είσοδο και μία έξοδο, υποθέτω ότι ο μόνος τρόπος σύνδεσης είναι να έχω 2 κυκλώματα που θα αλλάζω με βάνες: ένα για τον θερμοσίφωνα στην κανονική υδραυλική εγκατάσταση (όπου δεν θα πειραχτεί τίποτα) και ένα μεταξύ θερμοσίφωνα και συλλέκτη (θα ανοίγω για να ζεσταθεί το νερό).

Τι λέτε; Είναι εφικτό;...

Ξέρω ότι κανονικά θα έπρεπε να αγοράσω ένα δοχείο/θερμοσίφωνα με 2 εισόδους και 2 εξόδους. Ίσως το κάνω, αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος και αν η απόδοση του όλου συστήματος είναι αξιόλογη (ΟΚ, αυτό δεν έχω τρόπο να το υπολογίσω, οπότε θα πειραματιστώ)

georgis
18-05-15, 12:23
αν εχει εισοδο για συνδεση με καλοριφερ κατι θα κανεις,αν οχι ξεχνατο.

sofosal
18-05-15, 12:42
ένας απλός ηλεκτρικός θερμοσίφωνας έχει μόνο αντίσταση για ρεύμα.
χρειάζεσαι μπόιλερ , δηλαδή ένα "θερμοσίφωνα" που να έχει και στοιχείο για ζεστό νερό.
αν το μπόιλερ θα είναι τοποθετημένο πιο ψηλά από τον ηλιοσυλέκτη θα κάνεις δουλειά...
ξέρεις βέβαια ότι άλλο είναι το κύκλωμα ζεστού συλλέκτη - στοιχείου και άλλο του νερού κατανάλωσης...

αν είναι να αγοράσεις όλα τα απαιτούμενα εξαρτήματα θα πληρώσεις περισσότερο από το αν αγοράσεις ένα ηλιακό...

vkot
18-05-15, 13:33
χρειάζεσαι μπόιλερ , δηλαδή ένα "θερμοσίφωνα" που να έχει και στοιχείο για ζεστό νερό.
αν το μπόιλερ θα είναι τοποθετημένο πιο ψηλά από τον ηλιοσυλέκτη θα κάνεις δουλειά...
ξέρεις βέβαια ότι άλλο είναι το κύκλωμα ζεστού συλλέκτη - στοιχείου και άλλο του νερού κατανάλωσης...
αν είναι να αγοράσεις όλα τα απαιτούμενα εξαρτήματα θα πληρώσεις περισσότερο από το αν αγοράσεις ένα ηλιακό...

Η ιδέα μου είναι να κυκλοφορεί το νερό μεταξύ του δοχείου/θερμοσίφωνα και του συλλέκτη για ζέσταμα (με κυκλοφορητή ή χωρίς), και το ίδιο (με αλλαγή βάνας) να πηγαίνει στην κατανάλωση.

Δεν έχω ιδέα πόσο μπορεί να κοστίσει. Αλλά θέλω να το κάνω με το μικρότερο δυνατό κόστος: συλλέκτη θα φτιάξω μόνος μου, σωλήνες θα είναι περίπου 16 μέτρα, κυκλοφορητής -αν χρειαστει- <100€ υποθετω.

Δεν θελω μια σουπερ λυση που να βγαζει καυτο νερο, δεν με νοιαζει η χαμηλη αποδοση. Αν εχω ενα φτηνο, χειροποιητο συστηματακι για χλιαρο εως ζεστο νερο, θα ειμαι ευχαριστημενος. Η βασικη μου απορια ειναι αν ειναι εφικτο, και πως. Αν ειναι οικονομικο και αν θα εχει μεγαλη αποδοση θα το ψαξω αμεσως μετα.

sofosal
18-05-15, 14:12
....είναι καλό που "ψάχνεσαι" για εφευρέσεις....όμως αυτή η κατασκευή έχει "απαντηθεί" και εξελιχθεί τόσο που δεν σου μένουν περιθώρια...
....ένας μικρός ηλιακός θερμοσίφωνας κοστίζει 700 Ευρω περίπου....και είναι μια "τέλεια" κατασκευή , με τις προστασίες της και όλα τα απαιτούμενα...
....ότι άλλο επιχειρήσεις θα είναι έξοδα που θα πάνε χαμένα...
....ένα μαύρο βαρέλι(δεξαμενή) είναι η μόνη - επόμενη λύση, που απομένει...με φλουτέρ για την είσοδο του νερού....
μπορείς εκεί να βάλεις την εφευρετικότητά σου στο πως θα ελκύεις την περισσότερη ηλιακή ενέργεια....

vkot
18-05-15, 14:35
Βεβαια εχω σκεφτει την αγορά κανονικού ηλιακού θερμοσίφωνα, και αμέσως την απέκλεισα, όχι μόνο επειδή το κόστος είναι μεγάλο, αλλά επίσης γιατί στην τεράστια ταράτσα που έχουμε στην τεράστια πολυκατοικία μας δεν υπάρχει κανένας ηλ. θερμοσίφ., η χρήση της είναι ιδιωτική βάσει κανονισμού πολυκατοικίας.

Βαρέλι δεν χωράει -μαζί με τον συλλέκτη- γιατί το μπαλκόνι είναι σχετικά μικρό. Αλλά και πάλι θα πρέπει να σκεφτώ πως θα το συνδέσω με το υπόλοιπο κύκλωμα. Δεν πιστεύω να εννοείς να κάνω ντους στο μπαλκόνι, ε; :biggrin: (ΟΚ, κάτι παρόμοιο κάνω ήδη, αλλά στο εξοχικό...)

xsterg
18-05-15, 16:46
φιλε μου αυτα που λες απλα δεν γινονται. και λογω κοστους, ενας ετοιμος ηλιακος θα κοστισει φθηνοτερα απο την ιδιοκατασκευη σου, αλλα και λογω γνωσεων. βλεπω οτι αγνοεις τα βασικα περι των ηλιακων. αν σε ρωτησει καποιος για τον τροπο που δουλευει ο ηλιακος φανταζομαι οτι δεν θα ξερεις! δεν ειναι κακο, αλλα οταν πας να ασχοληθεις στο επιπεδο που πας να το κανεις εσυ τοτε πρεπει να ξερεις πραγματα περαν των στοιχειωδων.
γνωμη μου αυτο που ειπαν και οι προηγουμενοι. παρε εναν ετοιμο ηλιακο. αλλα ακομη και αυτον θα ξερεις να τον συναρμολογησεις σωστα?

stef1800
18-05-15, 19:09
Οτι γίνεται, γίνεται Χρειάζονται όμως γνώσεις και δεξιότητες που θα πρέπει να αποκτήσεις. Σίγουρα δεν ειναι οικονομικό καθώς και η αποτελεσματικότητά του είναι αμφίβολη. Το μικρότερο δυνατό κόστος που αναφέρεις δεν υπάρχει σαν ένοια

anmits2008
19-05-15, 12:05
φιλε μου επιδει και γω ειχα ενα τετοιο θεματακι για την ταρατσα το εψαξα μερικα χρονια πριν και ανακαλειψα οτι υπαρχει νομος που αναφερει κατηγορηματικα ...και για εκμεταλευση ηλιακης ενεργειας δεν ισχυη κανενα καταστατικο πολυκατοικιας. ψαξτο.

xsterg
19-05-15, 23:08
οντως. αυτο που λεει ο ανεστης ισχυει. οι περιρισμοι δεν ισχυουν για τους ηλιακους. ουτε υπαρχει υπερβαση δομησης και ας ειναι πανω απο τον συντελεστη δομησης.
απο εκει και περα υπαρχουν και τα πολυ απλα συστηματα για θερμανση νερου με ηλιο που ειναι απο ενα απλο λαστιχο κουλουρα πχ 50 μετρων, η μια σακουλα 10, 20, η περισσοτερων λιτρων που την χτυπαει ο ηλιος και θερμαινεται. και αυτο ηλιακος ειναι αλλα σε πολυ απλη μοργη και με χαμηλο κοστος. εχει και τα μειονεκτηματα του ομως. πχ δεν κραταει το ζεστο νερο για το βραδυ η αν φυγει ο ηλιος.

Κυριακίδης
19-05-15, 23:25
Δεν θελω μια σουπερ λυση που να βγαζει καυτο νερο, δεν με νοιαζει η χαμηλη αποδοση. Αν εχω ενα φτηνο, χειροποιητο συστηματακι για χλιαρο εως ζεστο νερο, θα ειμαι ευχαριστημενος. Η βασικη μου απορια ειναι αν ειναι εφικτο, και πως. Αν ειναι οικονομικο και αν θα εχει μεγαλη αποδοση θα το ψαξω αμεσως μετα.


ο συλλέκτης θα βρίσκεται στο μπαλκόνι στο πάτωμα.
Δες και αυτό (οικονομικό και εύκολο και δεν απαιτεί μεγάλους χώρους στο μπαλκόνι για την τοποθέτηση)

https://www.youtube.com/watch?v=5COQddXxcWQ
https://www.youtube.com/watch?v=kXXOwfZA2Rk
https://www.youtube.com/watch?v=EPQlosNYkm0
https://www.youtube.com/watch?v=k9gFr5lRZEs