PDA

Επιστροφή στο Forum : ΧΡΗΜΑΤΟΚΙΒΩΤΙΟ



NEOMELOS
02-04-15, 19:11
Γεια σας ξανά.
Καλά ε, πιασάρικος τίτλος, αλλά τέτοιο θέμα δε συνάντησα παρεμφερές στο φόρουμ.
Θα έχετε συναντήσει είτε σε ξενοδοχείο είτε θα είδατε σε βιτρίνες κάτι φτηνά χρηματοκιβώτια με ηλεκτρονική κλειδαριά, με 4 μπαταρίες και τετραψήφιο συνδιασμό και κλειδί (άμα ξεχάσεις συνδιασμό)..
Το δικό μου λοιπόν νέκρωσε μετά από 7-8 χρόνων καλής λειτουργείας.
Αλλαγή στις μπαταρίες, έλεγχος στα καλώδια, οπτικός έλεγχος, αλλά τίποτα, ούτε τα λεντάκια ανάβουν ούτε το μπίπερ ακούγεται.
Η ερώτηση λοιπόν προς τους φίλους είναι εάν κάποιος έχει συναντήσει παρόμοια πλακετίτσα ή καμιά ιδέα για πιθανά σημεία επέμβασης-αντικατάστασης.
Φυσικά δε μιλάμε για πλακέτες cisa, domus κλπ γιατί το κόστος του κουτιού ήταν 30ευρω; Απλά είναι πακτωμένο.
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39595&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39596&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39597&stc=1

Κυριακίδης
02-04-15, 19:25
Αλλαγή στις μπαταρίες, έλεγχος στα καλώδια,
Πολλές φορές έχω συναντήσει μαραφέτια που όταν έχουν επάνω τις μπαταρίες τους , στα ελατήρια που σπρώχνουν τις μπαταρίες αν έχει άσπρες οξειδώσεις δεν περνάει το ρεύμα τους . Σιγουρέψου με άλλη μπαταριοθήκη καθαρή

xsterg
02-04-15, 19:48
δεν εχει και πολλα εξαρτηματα. αλλαγη στις μπαταριες η ελεγχος με εξωτερικο τροφοδοτικό. το μονο που με προβληματιζει ειναι το ολοκληρωμενο. την ηλεκτροβαλβιδα που οδηγει την κλειδαρια την κοιταξες? μην εχει χαλασει εκει?

NEOMELOS
02-04-15, 20:34
Τις οξειδώσεις τις αποκλείω. έχω ακολουθήσει με το πολύμετρο το ρεύμα από τις μπαταρίες στην πλακέτα.
Ο ηλεκτρομαγνήτης δεν είναι πρόβλημα γιατί δε φτάνει ρεύμα μέχρι εκεί.
Υπάρχει περίπτωση καμένο λεντ να διακόπτει κύκλωμα;

Πάντως δεν είναι για να το ζορίζουμε και πολύ.
Και άδειο είναι (που λεφτά) και με το κλειδί γίνεται δουλειά.
Χώρια που μου ήρθε φλασιά τώρα μόλις.
Το καλοκαίρι θα έχω την πλακέτα μαζί μου και θα αλλάξω του ξενοδοχείου με τη δικιά μου.:crying:

xsterg
02-04-15, 21:06
φιλε τα δυο τρανζιστορακια τα κοιταξες? ειδικα αυτο που ειναι δεξια. τι τυπος ειναι?

NEOMELOS
02-04-15, 21:27
Φίλε Χρήστο, ακόμη δε έψαξα τπτ, μόνο τα ρεύματα.
Αλλά περισσότερο το ψάχνω σαν πασατέμπο γιατί δεν είναι κάτι προτεραιότητας και ελπίζοντας μήπως και κάποιος κλειδαράς που τα συντηρεί-εμπορεύεται είχε πλακέτες.
Πάντως θα κοιτάξω τα τρανζίστορ ίσως και να τα μετρήσω αν μπορέσω, αλλά χαλαρά :closedeyes: ως συνήθως.
Ευχαριστώ, θα τα λέμε.

xsterg
02-04-15, 22:03
ιλε μου ξεκινα απο τα τρανζιστορ που σου ειπα. κοιτα και τα γυρω απο αυτα εξαρτηματα. το ολοκληρωμενο οδηγει τα τρανζιστορ. αυτα με την σειρα τους τον ηλεκτρομαγνητη. αν εχεις βασικες γνωσεις ηλεκτρονικης θα βρεις το προβλημα. προκειται για απλο κυκλωμα.

σεατ 2
02-04-15, 23:26
εχω φιλε ιδιο μια χαρα για τα λεφτα του
κολλησες το αυτοκολλητο αναποδα =ασχετο
θες αυτες τις μερες να ανοιξω να δω την δικια μου πλακετα μπας και βγαλουμε ακρη;;;

NEOMELOS
03-04-15, 10:02
Χρήστο - Δημήτρη, ευχαριστώ για τις οδηγίες-προτάσεις σας.
Θα το ελέγξω "σιγά-σιγά" και θα ενημερώσω.

αλπινιστης
03-04-15, 10:27
Ειναι λογικο να βρισκεις ταση στον ηλεκτρομαγνητη γιατι το Ν2 κοβει την γειωση του.
Τσεκαρε το τρανζιστορ Ν2. Απο την συνδεσμολογια του ειναι ενα απλο ΝΡΝ σε σειρα με τον ηλεκτρομαγνητη. Δες αν παιρνει ταση στο μεσαιο ποδαρακι (βαση). Αν εχεις δοκιμασε να το αντικαταστησεις με ενα απλο ΝΡΝ (π.χ. BC547)