PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Άλλη] προβλημα με οθονη λαπτοπ lenovo



vamei
01-04-15, 17:43
Γεια σας παιδια. Σε ενα λαπτοπ lenovo g550 ειχε πατηθει με τα δαχτυλα η οθονη και σπασαν τα χρωματα (pixels). http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39577&stc=1
Αγορασα μια οθονη απο ebay και μου εβγαλε μια διαφορετικη εικονα αλλα επισης προβληματικη. http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39578&stc=1
Αναρωτιεμαι μηπως φταιει κατι αλλο ή μου εστειλαν ελλατωματικη οθονη. Τι νομιζετε εσεις?

Εστειλα στην εταιρεια στο εξωτερικο (Γερμανια) ενα email οτι η οθονη ειναι ελλατωματικη με φωτογραφια και μου απαντησαν ως εξης:

Hello,

why they are building a broken display a? all our packages are
insured. We only ship new, certified displays out. Please packet to
photos from.

Καταλαβαινετε τι εννοει γιατι θα ξεχασω και τα αγγλικα μου.

Επισης συνδεσα το λαπτοπ με εξωτερικη οθονη και δουλευει μια χαρα.
Ηθελα επισης να ρωτησω μπορω να συνδεσω οθονη απο οποιοδηποτε λαπτοπ για να τσεκαρω αν δουλευει, εννοωντας οτι η συνδεση οθονης (το κλιπ) ειναι ιδιο σε ολα τα λαπτοπ? Για να παρω την οθονη απο ενα λαπτοπ που εχω με χαλασμενη μητρικη για να κανω το τεστ?
Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!

crc78
01-04-15, 18:54
Στείλε τους τις φωτό όπως σου λένε , απλά πες τους ότι μπορεί να χτύπησε στην μεταφορά ...
Επίσης δεν ειναι σίγουρο ότι θα σου κάνει η οθόνη απο το άλλο λάπτοπ , πάντως δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις , αλλά έλεγξε την καλωδιοταινία (κλιπ) πρώτα πριν τη συνδέσεις....

eleCtroAsxetos
01-04-15, 22:38
αντε πες οι οριζόντιες κάθετες αλλοιώσεις να είναι από καλωδιοταινία, το σημάδι κατω δεξιά σύσκολο να μην είναι ελλατωματική οθονη θεωρώ.

manolo
01-04-15, 23:27
Όπως φαίνεται από τις φωτογραφίες που έχεις ανεβάσει - ειδικά στη πρώτη φωτο το δεξί μέρος της οθόνης με τη διάχυτη μαυρίλα - κατά 99,99% τα 'χει παίξει η οθόνη.

vamei
02-04-15, 01:02
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.
Τελικα εβαλα μια οθονη απο ενα αλλο λαπτοπ που ειχα και δουλεψε μια χαρα. Οποτε μου εστειλαν ελλατωματικη οθονη. Τους εστειλα τις φωτογραφιες και περιμενω απαντηση τους. Υπαρχει περιπτωση να μου αρνηθουν επιστροφη χρηματων και τι μπορω να κανω γι' αυτο?

martylos
02-04-15, 08:14
Σε γενικές γραμμές είναι ο λόγος σου απέναντι στο δικό τους.... αφού όμως η συναλλαγή εγινε μέσω paypal και ebay μπορείς να βγάλεις μεσω ebay buyer protection. Η σελιδούλα εδω θα σε κατατοπήσει http://pages.ebay.com/ebay-money-back-guarantee/ όπως και από το paypal άνοιξε case για refund. Ολα αυτά όμως γενικά τα κάνουμε αν είμαστε σίγουροι οτι δεν υπάρχει περίπτωση να καναμε κατι λάθος κατα την αντ/ση με αποτέλεσμα να σπασαμε-πιεσαμε παραπάνω την οθόνη από οτι έπρεπε. Δεν το λέω από κακία σε όλους μπορεί να συμβεί !! (και εχει συμβει) Συνήθως εντός ευρώπης οι συσκευασίες (τουλαχιστον οσες εχουν έρθει στα δικά μου χέρια|) ειναι πολυ προσεγμενες. Λογικά θα σου ζητήσουν και photo απο την συσκευασία .
Αυτα και καλή τυχη από εμενα!!!!

jakektm
02-04-15, 08:22
''why they are building a broken display a?''

''γιατι κατασκευαζουν χαλασμενα ντισπλευ ε?"

νομιζω πως ειχε φραπε , κομπολοι και τσιγαρο οταν σου απαντουσε!!!

η βλαβη αυτη ειναι κατα πασα πιθανοτητα απο το τελευταιο σταδιο που κλεινει το μεταλλικο τελαρο(πλαισιο).
κατω δεξια η γωνια εχει πιεστει, εσπασε και γιαυτο οι καθετες.

παρολαυτα εισαι για αμεση επιστροφη χρηματων.

vamei
02-04-15, 10:38
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας και για το ενδιαφερον. Η οθονη προσεχτηκε απο εμενα σαν ναταν εργο τεχνης. Δεν την αγγιξα καν στο λειτουργικο της μερος αλλα μονο απο το πλαισιο γυρω γυρω. Αλλωστε δεν ειναι μονο αυτο το σημαδι κατω στη γωνια και οι γραμμες δεξια αλλα τρεμοπαιζει εως να μη φαινεται καθολου καποιες φορες η επιφανεια εργασιας και το κοντραστ ειναι θαμπο. Οντως μου ζητησαν να φωτογραφησω την συσκευασια. Θα κανω ο,τι με συμβουλεψατε με paypal και θα δουμε τη συνεχεια. Παλι ευχαριστω πολυ!

DGeorge
02-04-15, 13:59
.....νομιζω πως ειχε φραπε , κομπολοι και τσιγαρο οταν σου απαντουσε!!!.......Θα συμφωνήσω με επιφύλαξη, ως προς το 'περιεχόμενο' του τσιγάρου.... Καπνό νά 'χε; Πριονίδι νά 'χε; ...Ή τίποτα σχετικό με 'τούφα';
Προσωπικά κλίνω προς το τελευταίο. Διότι μαζί με τη φραπεδιά και την κομπολογιά, μάλλον τον 'πέτυχες' σε κάποια teleconference (http://en.wikipedia.org/wiki/Teleconference) με τίποτα περίεργα όντα, σε άλλα πεδία/επίπεδα.
......παρολαυτα εισαι για αμεση επιστροφη χρηματων.Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα! Σκίσ' τους!!
Αν μπορούσες.... Πάρ' τους και τα σώβρακα! Με το βαρέλι, κι όξω απ' το σαλούν!!
Δεν θά 'λεγα όχι, όμως, και για κάτι τέτοιο:

http://comicon-shop.gr/wp-content/uploads/2014/09/H-%CE%A3%CE%BA%CE%B9%CE%AC-%CE%A4%CF%89%CE%BD-%CE%9D%CF%84%CE%AD%CF%81%CE%B9%CE%BA-239x319.jpg

Κάνουμε, που κάνουμε τη σκατιά, το ρίχνουμε και στην ειρωνική βαθυστόχαστη φιλοσοφία! Μηδενικός (και <0) σεβασμός προς τον πελάτη!...:sneaky2:

Και αφού κατοχυρώσεις-πάρεις πίσω τα λεφτούλια σου, στείλε στο τσακάλι (που σου έγραψε το βαθυστόχαστο) την άλλη ανταπάντηση (είναι Γερμανική βαθυστόχαστη μ@λ@κία ....κάνει και ρίμα στα Γερμανικά): "Warum ist die Banane krumm?" = "Γιατί η μπανάνα είναι καμπύλη (στο σχήμα της);"...........Σωκρατικό Επίπεδο!!!!:lool:
__________
Επειδή, ο παπάρας είναι και Γερμανός, -ίσως- καταλάβει και ευκολώτερα το 'δούλεμα', με αυτή τη φράση!
Δεν παίρνω όμως και όρκο.... Έχω δουλέψει με κάτι Τεχνικούς LASER Γερμανούς άπαιχτους!!!!!
Δεν θα πω "IQ - Ραδικιού" διότι το ραδίκι είναι εξυπνότατο φυτάκι, και θα έχει κάθε δικαίωμα εντονότατης διαμαρτυρίας/ένστασης!
__________
Κάνε εσύ, όμως, την καλή προσπάθεια.... Μπορεί να τον βρεις νηφάλιο, μαζί με κρίση εξυπνάδας, και να το 'πιάσει' με τη μία! ....Ποτέ δεν ξέρεις!!!!

vamei
02-04-15, 15:05
Εστειλα δυο φορες στο ebay για να μου επιστραφουν τα χρηματα και η απαντηση ηταν η εξης:

The seller has responded to you and offered another solution to resolve this issue.

http://q.ebaystatic.com/aw/pics/s.gif


Seller's message:
'Hello, All our packages are insurable. if a harm would have been at the package, we would settle it immediately. but package is ok and they have already built the broken display. bottom right clearly break so do these stripes, etc. Regards displayengel-team'

If you're satisfied with this solution, please let the seller know by sending a message in the Resolution Center. If you don't want to accept this offer, we encourage you to contact the seller and offer a solution that you'd be happy with.

You can also view the details of this request in the Resolution Centre.

Note: eBay Money Back Guarantee only applies to items purchased with PayPal. Please read the eBay Money Back Guarantee policy (https://cms.paypal.com/de/cgi-bin/?&cmd=_render-content&content_ID=ua/BuyerProtection_full&locale.x=en_US) for more details.

Δεν εχω δει χειροτερους επαγγελματιες απο αυτους. Τι γινεται τωρα?

filam
02-04-15, 15:59
Μπορεί να είναι και ταινία αλλα....εγώ ποντάρω ότι σου έστειλαν επίσης χαλασμένη οθόνη. Δοκίμασε κατα τη λειτουργία να δεις αν κουνήσεις ελαφρά την καλωδιοταινία αλλάζει κάτι (με πολύ προσοχή όμως!!!). Έλεγξε και ότι έχεις τοποθετήσει καλά την καλωδιοταινία στην καινούργια οθόνη. Αν και όπως το βλέπω ...monitor ειναι το πρόβλημα.

crc78
02-04-15, 19:25
Για μένα ζήτησε τους αντικατάσταση και ότι απλά έτσι έφτασε η οθόνη , απευθύνσου και στο support της ebay !! Εσύ δεν πλήρωσες με paypal ???

vamei
02-04-15, 19:38
Παιδια δεν παιζει τιποτα με την καλωδιοταινια. Αφου εβαλα αλλη οθονη απο αλλο λαπτοπ με την ιδια καλωδιοταινια και παιζει μια χαρα. Η οθονη που μου εστειλαν ειναι ελλατωματικη ή χτυπημενη. Το θεμα ειναι οτι συνεχως αποφευγουν να μου επιστρεψουν τα χρηματα. Επισης το τελευταιο μηνυμα που μου εστειλαν ειναι το εξης:

The seller has responded to you and offered another solution to resolve this issue.

http://q.ebaystatic.com/aw/pics/s.gif


Seller's message:
'Hello, they are right you can not prove where the break is happening. but no one builds a broken display. ok we do not want to upset too. I can offer them a new display with shipping for 35, - Euro. Regards displayengel-team'

If you're satisfied with this solution, please let the seller know by sending a message in the Resolution Center. If you don't want to accept this offer, we encourage you to contact the seller and offer a solution that you'd be happy with.

You can also view the details of this request in the Resolution Centre.

Note: eBay Money Back Guarantee only applies to items purchased with PayPal. Please read the eBay Money Back Guarantee policy (https://cms.paypal.com/de/cgi-bin/?&cmd=_render-content&content_ID=ua/BuyerProtection_full&locale.x=en_US) for more details.

Θελουν δηλαδη να πληρωσω μια αλλη οθονη και να δωσω 35 ευρω ακομα αν καταλαβα καλα. Ελεος δεν τους εμπιστευομαι ασε που ειναι και πολυ ειρωνες. Βρε παιδια για βοηθηστε εδω. Πες οτι αυτος ειναι καφρος και δεν δεχεται τιποτα. Μπορω να κανω κατι αλλο αμεσα με το ebay γιατι δεν τις ξερω αυτες τις συναλλαγες και τα δικαιωματα μου? Τι ειναι αυτο που λεει ebay Money Back Guarantee policy?

Ναι φιλε μου με paypal πληρωσα.

jakektm
02-04-15, 20:04
στο resolution center , ανοιξες θεμα;
εκει επιλεγεις , ή να σου δοθει φουλ ριφαντ η να σου στειλουν αλλο αντικειμενο.

απλα αρνησου αυτο που σου ειπε.

vamei
02-04-15, 21:06
Ναι βεβαια εχω ανοιξει θεμα στο resolution center. Πολλες φορες εχουμε απαντησει ο ενας στον αλλον αλλα εκεινοι θελουν να μου πουλησουν φτηνοτερα μια αλλη οθονη κι εγω θελω επιστροφη χρηματων και να παρουν τη χαλασμενη πισω.

crc78
02-04-15, 23:54
Ωραία τότε τοποθετήσου ότι είτε ήρθε χαλασμένη , είτε οτι κατα την μεταφορά χάλασε, όπως και να έχει σε εσένα δεν ήρθε ποτέ λειτουργική...
Πες ότι θα τους κάνεις αρνητική αξιολόγηση (στο ebay) Και ότι απλά θες τα λεφτά σου πίσω...
Αρκετοί έχουν κάποιο ελάχιστο χρόνο επιστροφής ελαττωματικού υλικού ή γενικός επιστροφής του προϊόντος ... αυτοι έχουν κάτι τέτοιο στην αγγελία τους ? Και αν τόνισε το και αυτο

DGeorge
03-04-15, 08:49
.....Δεν εχω δει χειροτερους επαγγελματιες απο αυτους. Τι γινεται τωρα?Μην το λες! Μην το λες! Παντού έχει τέτοια φυντάνια ο μπακσές! Και στις τέσσερεις γωνιές του κόδμου!
Μην κάνεις δηλώσεις, και ειδικά τέτοιου είδους! Ποτέ δεν ξέρεις, πότε η ζωή σου, έχει τα κέφια της, για να σου κάνει καψόνια.....

vamei
03-04-15, 18:01
Θαθελα να σας ρωτησω κατι. Διαρκως στελνω και μου στελνουν πισω μηνυματα μεσω ebay. Δεν συμφωνουμε. Ποιο ειναι το επομενο βημα? Ξερει καποιος να μου πει? Δεν πρεπει το ebay και η paypal να επεμβουν? Ξερει καποιος τι ακριβως πρεπει να κανω? Μεσα απο το resolution center του ebay εκανα ο,τι ηταν να κανω (δηλαδη στελναμε μηνυματα ο ενας στον αλλον πωλητης - αγοραστης δεν συμφωνουμε). Μετα? Εννοω παιδια, πρακτικα σαν να ειμαι παιδακι. Που παταω στο ebay και paypal για να ζητησω σ' αυτους να βρουμε τις διαφορες κι οχι στον seller?

ezizu
03-04-15, 18:48
Μην το λες! Μην το λες! Παντού έχει τέτοια φυντάνια ο μπακσές! Και στις τέσσερεις γωνιές του κόδμου!
Μην κάνεις δηλώσεις, και ειδικά τέτοιου είδους! Ποτέ δεν ξέρεις, πότε η ζωή σου, έχει τα κέφια της, για να σου κάνει καψόνια.....
Γιώργο κάνε μια διευκρίνιση στο << μπακσές >>. :lool::001_tt2:
Όπως το ψύκση, κσενοδοχείο, Κσάνθη, κσιφίας, κσηρός κ.λ.π....... βρε τι μας έχουν κάνει τα greeklish??:hammer::hammer:

(Αστειεύομαι βέβαια Γιώργο,μην με παρεξηγήσεις, είμαι σίγουρος 100% ότι έγινε λάθος από κεκτημένη ταχύτητα).


Παρεμπιπτόντως Βάνα (vamei), επειδή δεν είδα κάπου να το αναφέρεις, πόσο την πλήρωσες την οθόνη ;

vamei
03-04-15, 19:58
Την πληρωσα 67 ευρω. Αλλα δεν ειναι μονο για τα χρηματα αλλα και για τον τροπο συμπεριφορας και το οτι οι γερμανοι μας το παιζουν ευρωπαιοι κι εμεις οι ελληνες παρακατιανοι κι απατεωνες. Ποιος ειναι τι δεν ξερω...

DGeorge
04-04-15, 11:26
Γιώργο κάνε μια διευκρίνιση στο << μπακσές >>........Είναι 'διασταύρωση' "μπαχτσέ" με "μπαξέ".... Κάτι, όπως γράφουν κοντά στη γειτονιά μου "Φρέσκα Πσάρια":hahahha:
Άμα, δε, έχεις ακούσει και το 'δεπτερόλεπτο', κοντεύεις να τα έχεις ακούσει όλα.....:hahahha:
Αυτό δεν έχει να κάνει με Greeklish αδελφέ.... Με τη μ@@@κία, που μας δέρνει, έχει να κάνει!:biggrin:
Εμένα, προσωπικά, μ΄έχει σαπακιάσει στο ξύλο!:hahahha:


.......(Αστειεύομαι βέβαια Γιώργο,μην με παρεξηγήσεις, είμαι σίγουρος 100% ότι έγινε λάθος από κεκτημένη ταχύτητα).......Φυσικά και δεν αστειεύεσαι! Γράφεις αυτά τα δηλητηριώδη, εναντίον μου, επειδή με φθονείς από ζήλεια. Έχεις καταλάβει, ότι -στη Σοφία μου επάνω- συζητώ απ' ευθείας με τις Ουράνιες Υπάρξεις, και φρικάρεις από ζηλοφθονία.
Όμως... Τι να γίνει; "Μικροί - Μεγάλοι στον καφενέ" δεν γίνεται!!
Σε κάποια στιγμή θα συμβιβαστούμε όλοι, ο καθένας στο επίπεδό του.... :001_tt2:


......και το οτι οι γερμανοι μας το παιζουν ευρωπαιοι κι εμεις οι ελληνες παρακατιανοι κι απατεωνες. Ποιος ειναι τι δεν ξερω...Δεν ξέρω αν σε καλύπτει... Το έχω ακούσει πάρα πολλές φορές: "Τα σκ@@@τά κι οι φελλοί επιπλέουν!"

jakektm
04-04-15, 16:33
πανε στην case, πατα take action, και μετα πες μας τι επιλογες εχει

vamei
04-04-15, 19:59
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39600&stc=1

angel_grig
06-04-15, 07:24
Aπο την φωτο που εβαλες φαινεται οτι εχεις ανοιξει case και το ebay περιμενει την ενεργεια του πωλητη για το γεγονος οτι το αντικειμενο δεν ηταν οπως περιγραφηκε.Πατα στο case details.

vamei
06-04-15, 10:18
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39603&stc=1
Μπαινει στο γερμανικο ebay. Εδω αναφερονται οι στιχομυθιες που ειχαμε με τον πωλητη. Εγω τωρα πλεον θελω να επεμβει το ebay. Εχω την εντυπωση οτι στην προηγουμενη καρτελα πρεπει να επιλεξω το return this item?

ezizu
06-04-15, 13:05
Την πληρωσα 67 ευρω. Αλλα δεν ειναι μονο για τα χρηματα αλλα και για τον τροπο συμπεριφορας και το οτι οι γερμανοι μας το παιζουν ευρωπαιοι κι εμεις οι ελληνες παρακατιανοι κι απατεωνες. Ποιος ειναι τι δεν ξερω...


Βάνα, πληροφοριακά ρώτησα για το κόστος.
Σαφώς και έχεις κάθε δικαίωμα να διεκδικήσεις το δίκιο σου και έτσι πρέπει να κάνεις .

vamei
07-04-15, 12:10
Οι κινησεις που εχω κανει μεχρι τωρα ειναι οι εξης: 1) Ανοιξα ενα case για να τα βρουμε με τον πωλητη εδω και τρεις μερες. Δεν τα βρηκαμε τελικα. 2)Ανοιξα ενα return case για να επιστρεψω το προϊον (ρωτησα και τον πωλητη αν θελει να το επιστρεψω με καποιο δικο του courier) επειδη δεν εβλεπα να γινεται κατι κι αυτο τωρα εκκρεμει. Μηπως δεν εκανα σωστα κι επρεπε να το αφησω ετσι (χωρις να δημιουργησω return case?) Μου φαινεται τοσο μπερδεμενο... Τωρα τι πρεπει να κανω?

Πρωτα κανω ολες αυτες τις κινησεις με συνενοηση με πωλητη και ebay και μετα στελνω το δεμα ή πρεπει να το στειλω πρωτα? Help!!!

Εν τω μεταξυ μολις τωρα εστειλε ενα email το ebay με απαντηση του πωλητη και ειναι το εξης:

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39621&stc=1

τωρα τι να του απαντησω? να του την στειλω πισω την οθονη ή να του πω οτι πρωτα πρεπει να συμφωνησουμε με την επιστροφη των χρηματων?

angel_grig
07-04-15, 17:30
Bασικα δεν χρειαζοταν να ανοιξεις return case αλλα δεν πειραζει..Μπορεις τωρα να απαντησεις στον πωλητη οτι θες πισω τα χρηματα αλλιως δεν εχει νοημα να χρεωθεις και το κοστος της αποστολης..Στην θεση θα απευθυνομουν στο ebay και θα τους τα ελεγα κατ'ευθειαν σε αυτους.

vamei
07-04-15, 18:56
Απαντησα στον πωλητη οτι θελω πισω τα χρηματα κ.λ.π. οπως θα δειτε στο επισυναπτομενο αρχειο: "Hello! You must agree I receive all the money because the monitor is defective. The screen costs 59 euro + transport cost 8 euro + transport return cost ? euro. Thank You
και η απαντηση του ηταν: 'do you have send the screen back? send me the shipping number Dawid '

αλλα λογια ν' αγαπιομαστε. Ολη αυτη βεβαια η επικοινωνια γινεται μεσω ebay. To ebay μου στελνει τα μηνυματα του. Τωρα εγω να του απαντησω ή να απευθυνθω στο ebay με escalate to claim? Κι αυτο πως γινεται? Σας εχω απο κατω την καρτελα ιστορικου της επικοινωνιας και τις επιλογες του ebay.

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39627&stc=1