PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] Juro Pro Oxygen 9000 btu



Fordakias
31-03-15, 11:57
Καλημέρα συνάδελφοι, έχω ένα 9αρι της Juro Pro. Είχε διαρροή το βαλβιδάκι χαμηλής. Έγινε επισκευή όλα οκ. Όταν το βάζω σε λειτουργία δεν έχω την απόδοση που πρέπει. Ψύξη - θέρμανση. Πιέσεις: 8 bar ψύξη 26 bar θέρμανση. Το μηχάνημα το έχω στην αποθήκη μου τοποθετημένο πρόχειρα. Στον ίδιο χώρο εσωτερική και εξωτερική. Επηρεάζεται από αυτή την κατάσταση? Μήπως το πρόβλημα είναι στο εσωτερικό????

nyannaco
31-03-15, 12:24
Στον ίδιο χώρο εσωτερική και εξωτερική.Απάντησες μόνος σου. Σαν αν έχεις βάλει σκύλο να κυνηγάει τη ουρά του!
Πώς αν αποδώσει το μηχάνημα; Στη λειτουργία ψύξης, για παράδειγμα, για κάθε χ BTU που "ρουφάει" η εσωτερική μονάδα, η εξωτερική αποβάλλει χ συν κάτι, στον ίδιο χώρο! Πώς να ψυχθεί ο χώρος;
Το αντίστροφο ακριβώς στη θέρμανση, πάλι δεν...

Fordakias
31-03-15, 13:20
Το φαντάστηκα απλά ήθελα επιβεβαίωση. Σε ευχαριστω φιλε μου. Επίσης θέλω να σου κάνω άλλη μια ερώτηση. Σε καινούριο μηχάνημα πως θα κάνω κενο? Τι εννοώ?.... Θα συνδέσω εσωτερικο με εξωτερικο θα ανοιξω υγρα και θα κανω κενο? Δεν το γνωριζω ξεκαθαρα οποτε αν μπορις να βοηθησεις θα με διευκολυνες!

nyannaco
31-03-15, 14:03
Εδώ θα περιμένεις κάποιο ψυκτικό να σου απαντήσει, εγώ δεν είμαι!
Απάντησα στο αρχικό σου ερώτημα από καθαρά ενεργειακή άποψη, σαν μηχανικός.

Fordakias
31-03-15, 14:15
Ευχαριστω παντως για τον ενδιαφερον!

θανασης 7
31-03-15, 21:10
Πρώτον για να είσαι σίγουρος για την απόδοση του κλιματιστικού πλήρωση του φρεον μόνο με ΖΥΓΑΡΙΆ.Όσο αφορά το κενό που λες θα το κανείς όταν συνδέσεις το εσωτερικό με το εξωτερικό και μετά θα ανοίξεις τα υγρά.Το κενό το κάνουμε για να μην έχει ίχνος αέρα το κύκλωμα γιατί ο αέρας έχει υγρασία και όπου υγρασία στο ψυκτικό κύκλο ίσον με βλάβη.

Fordakias
31-03-15, 22:00
Δηλαδη ανοιγω βαλβιδακια κ μετα κανω κενο? Η απλα κουμπωνω τα μανομετρα, κανω κενο κ μετα ανοιγω βαλβιδακια
???????Αυτο το κομματι ρωταω. Τα υγρα μπηκαν κανονικα με ζυγαρια.

Κυριακίδης
31-03-15, 22:16
Δηλαδη ανοιγω βαλβιδακια κ μετα κανω κενο? Η απλα κουμπωνω τα μανομετρα, κανω κενο κ μετα ανοιγω βαλβιδακια
???????Αυτο το κομματι ρωταω. Τα υγρα μπηκαν κανονικα με ζυγαρια.

Πρώτα κάνεις κενό .
Στο #3 αναφέρεις "καινούριο" , στο καινούριο έχει μέσα υγρά και είναι ήδη πλήρης . Οπότε βάζεις μανόμετρα μόνο στην ειδική υποδοχή πλήρωσης (χοντρή σωλήνα της αναρρόφησης / χαμηλή πίεση) . Τα βαλβιδάκια δεν θα τα πειράξεις . πρώτα θα κάνεις κενό για να φύγει όλος ο αέρας από τις καινούριες σωλήνες που πέρασες ... και αργότερα ανοίγεις τις βαλβίδες για να κυκλοφορήσει πλέον το υγρό του εργοστασίου στις σωλήνες χωρίς ίχνη αέρα μέσα . (το κενό γίνεται μόνο και μόνο για τον αέρα που υπάρχει στις "φρέσκες σωλήνες " που έβαλες)
Εαν δεν μιλάς για καινούριο , και μιλάμε για "πλήρωση " (συμπλήρωμα) τότε βλέπε το #6 . (αλλά και εδώ δεν πρέπει να γίνεται με την διαδικασία "τα πετάω όλα τα υγρά στο περιβάλλον" και συμπληρώνω με ζυγαριά από την αρχή) . κανονικά υπάρχει μηχάνημα ανακύκλωσης και φιλτράρισμα / καθαρισμού των παλιών υγρών και προσθέτεις από την αρχή με ζύγισμα. Αλλιώς με πιέσεις που ενδείκνυνται από τον κατασκευαστή για κάθε μοντέλο (για απλό συμπλήρωμα χωρίς κενό)

Fordakias
31-03-15, 22:20
Κατατοπιστικότατος!!! Σε ευχαριστώ φίλε μου!