PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κασετόφωνο] NEC K-537



kimon1
29-03-15, 17:32
Kατ' αρχάς καλημέρα σε όλους.Ζητώ την βοήθεια κάποιου φίλου που έχει αντιμετωπίσει (και λύσει) το παρακάτω πρόβλημα του κασσετοφώνου του τίτλου,το οποίο έχει ως εξής: τα λαστιχένια "μανίκια" που χρησιμεύουν ως φρένα των καρουλιών (στη φωτό είναι τα μαύρα οριζόντια σκέλη των δύο "Γ", τα οποία οριζόντια σκέλη βρίσκονται ακριβώς επάνω από τους κινητήριους άξονες των καρουλιών) μετατράπηκαν σε μαύρη...κόλλα,που καθαρίστηκε μεν,όμως τώρα τα καρουλια της κασσέτας σταματούν όποτε θέλουν αυτά σε λειτουργία wind ή rewind.Δοκίμασα ως γιατροσόφι αυτοκόλλητη τσόχα,αλλά δεν...Τι χρη ποιείν;

chipakos-original
29-03-15, 18:32
Πήγαινε σε ενημερωμένο κατάστημα ηλεκτρονικών και δες μήπως η Konig το έχει σαν ανταλλακτικό.

kimon1
29-03-15, 19:03
Ευχαριστώ για την απάντηση.Κάποιες ονομασίες καταστημάτων θα με βοηθούσαν, καθ'ότι ιδιώτης.Φανός;Βενιέρης; ή αλλού;

chipakos-original
29-03-15, 20:49
Ευχαριστώ για την απάντηση.Κάποιες ονομασίες καταστημάτων θα με βοηθούσαν, καθ'ότι ιδιώτης.Φανός;Βενιέρης; ή αλλού;
Νομίζω για αρχή είναι καλά αυτοί οι δύο.

east electronics
31-03-15, 17:18
Δεν νομιζω να παιζει με την καμμια να υπαρχει καταχωρημενω σαν ανταλλακτικο ...προφανως εκει θα πρεπει να αυτοσχεδιασεις

Αυτο αρχικα απο την μανα του ηταν λαστιχο

Μια λυση που εχω εφαρμοσει καποια φορα στο παρελθον ειναι να παρω σωλινακι απο τουρνικε *( ειναι το λαστιχο που σου δενουν στο χερι για να σου παρουν αιμα κλπ ) Το οποιο και λαστιχενιο ειναι και ελαστικοτητες εχει για να πεσει στο μεταλο επανω

Σε ολες τις περιπτωσεις θα πρεπει να αυτοσχεδιασεις

kimon1
31-03-15, 20:40
Ευχαριστώ κ. Σάκη.

jdm
01-04-15, 08:46
Καλημέρα σε καταστήματα με ανταλλακτικά αυτοκινήτων ή μοτοσυκλετών υπάρχουν ελάστικα σωληνάκια [με λινά ή χωρίς] σε πολλές διαστάσεις π.χ. από 0,5 χιλιοστά μέχρι κάποια εκατοστά, τα έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε παρόμιες περιπτώσεις και είναι εξαιρετικά ανθεκτικά.

papg
02-04-15, 09:29
Πάρε και βάλε O-Rings στη σωστή διάσταση και καθάρισεςhttp://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=39592&stc=1

νεκταριοος
02-04-15, 20:27
το καπσταν δεν βλεπω που ειναι γιατρε? :lool:

kimon1
02-04-15, 20:43
Απ' ότι φαίνεται θα αναγκαστώ να πειραματιστώ...Ευχαριστώ όσους απάντησαν ,για το ενδιαφέρον τους.Η φωτογραφία δεν είναι δική μου, την ανήρτησε ρέκτης Ιάπων σε ιστότοπο της πατρίδας του.Υποθέτω ότι κάπου εκεί γύρω θα βόσκει και το κάπσταν.

kimon1
13-04-15, 12:45
Κατ' αρχάς Χριστός ανέστη και χρόνια πολλά σε όλους.Η επισκευή του Κ-537 σχεδόν ολοκληρώθηκε,να παραθέσω κάποιες λεπτομέρειες που ίσως είναι χρήσιμες:για φρένα καρουλιών κολλήθηκαν στα κατάλληλα σημεία δύο κομμάτια πυκνού ελαστικού υλικού από συσκευασία βυσμάτων Ultimax και δουλεύουν άψογα.Αλλάχθηκε ο διακόπτης προστασίας της κασέτας από εγγραφή με σχεδόν ίδιο από τον Βενιέρη,με δαπάνη λιγότερη από ένα ευρώ και αγοράστηκε εφεδρικός ιμάντας από τον Φανό.Μόνο προβληματάκι η πόρτα της κασέτας που πετάγεται ορμητικά γιατί δεν δουλεύει ο (τηλεσκοπικός) μηχανισμός επιβράδυνσης (κάτι σαν μικρή τρομπίτσα ποδηλάτου).Ίδωμεν.Τώρα το μόνο που μένει είναι έλεγχος αζιμουθίου και επιδόσεων.