PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΙΑΡΡΟΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΑΛΒΙΔΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΘΕΡΜΟΣΙΦΩΝΑ



dardimitris
20-03-15, 17:56
Είμαι κάτοχος ενός θερμοσίφωνα ELCO DUROGLASS 80 LT. και το τελευταίο διάστημα, 10 με 15 λεπτά με το άναμμα του αρχίζει να σταζει η βαλβιδα ασφαλειας.
Υποπτευομενος κακη λειτουργειας της, την αντικατεστησα με καινουργια βαλβιδα ELCO 10 bar - από εξουσιοδοτημενο service - και ειχα την ιδια εικονα με την παλαια.
Η επομενη κινηση ηταν να μετρησω την πιεση του δικτυου με μανομετρα σε διαφορα σημεια και οι ενδείξεις που πηρα ηταν 3 με 3.5 bar, καποιες ωρες και πιο κατω, όμως εκεινο που παρατηρησα ηταν η αυξηση της πιεσεως στην υδραυλικη εγκατασταση όταν αναβα τον θερμοσιφωνα, μεσα σε 10 με 15 λεπτα η πιεση ανεβαινε στα 10 bar και ανοιγε η βαλβιδα.
Με βαση αυτά εχω καποιες ερωτήσεις
Είναι λογικο μεσα σε 10 με 15 λεπτα η αντισταση να εχει ζεστανει το νερο , σημειωστε ότι ο θερμοστατης είναι στους 50 C, σε τετοιο σημειο ώστε η πιεση να φθασει το οριο ασφαλειας της βαλβιδας ?
Η βαλβιδα ασφαλειας ενσωματωνει μια βαλβιδα μη επιστροφης, αυτη όταν η πιεση στο καζανι υπερβει την πιεση του δικτυου πρεπει να κλεισει και να μην επηρεασει την πιεση στο υπολοιπο δικτυο σωστο η οχι?
Είναι επικινδυνη αυτή η κατασταση και εάν ναι τι πρεπει να κανω ?

nyannaco
20-03-15, 19:15
http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=67754&highlight=%C4%E9%E1%F3%F4%EF%EB%DE%F2

xrsidi
25-03-15, 21:40
πανε στην κεντρικη παροχη νερου κατω στα ρολογια της υδρευσης και βγαλε την ανεπιστροφη βαλβιδα

nyannaco
25-03-15, 21:53
Οι εταιρειες υδρευσης εχουν λογο που το απαγορευουν αυτο! Εγω δεν θα ηθελα να πινω τις επιστροφες του θερμοσιφωνα του διπλανου μου, ουτε τους σαπιους του σωληνες, εσυ;

xrsidi
25-03-15, 22:00
ε τοτε ας βαζουν ρυθμιζομενες ανεπιστροφες βαλβιδες

και επιστροφες εχεις μονο σε διακοπη νερου
αφου ξερεις και ξερουν το προβλημα γιατι δημιουργουν προβληματα στον κοσμο;

xsterg
25-03-15, 22:20
ας βαλει ρυθμιστη πιεσης.

nyannaco
26-03-15, 09:04
ε τοτε ας βαζουν ρυθμιζομενες ανεπιστροφες βαλβιδες
Τϊ θα πει ρυθμιζόμενες αντεπίστροφες;;; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Το νόημα της αντεπίστροφης είναι να μην γίνεται επιστροφή, τέλος.

και επιστροφες εχεις μονο σε διακοπη νερουΑυτός είναι ο ένας λόγος, ο δεύτερος είναι η αποτροπή χρήσης του δικτύου σαν δοχείο διαστολής, όπως προτείνεις.

αφου ξερεις και ξερουν το προβλημα γιατι δημιουργουν προβληματα στον κοσμο;Είναι εμφανές ότι έχεις παρεξηγήσει τα πράγματα. Οι εταιρείες ύδρευσης ορθά επιβάλλουν τη χρήση αντεπίστροφου, για το λόγο που προείπα. Προβλήματα δημιουργεί ο κάθε "έξυπνος" που το αφαιρεί ή το σαμποτάρει, για να "λύσει" το δικό του πρόβλημα του θερμοσίφωνα ανέξοδα (σε βάρος των υπολοίπων, βεβαίως, αλλά τί διάολο, ελληναράδες είμαστε) χωρίς να πληρώσει για την απαιτούμενη ασφαλιστική διάταξη (δοχείο διαστολής εν προκειμένω).

xsterg
26-03-15, 22:39
δεν μενει παρα να συμφωνησω με τον νικο.

xrsidi
27-03-15, 02:53
Τϊ θα πει ρυθμιζόμενες αντεπίστροφες;;; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Το νόημα της αντεπίστροφης είναι να μην γίνεται επιστροφή, τέλος.



οποιεδηποτε βαλβιδες μιας κατευθυνσης ονομαζονται αντεπιστροφες ειτε ειναι ρυθμιστες πιεσης ειται ειναι εκτονωτες ειτε οτοιδηποτε αλλο
αλλα το να μην γνωριζεις και να κανεις οτι γνωριζεις εινει χειροτερο


ο δεύτερος είναι η αποτροπή χρήσης του δικτύου σαν δοχείο διαστολής,

σα να λεμε δηλαδη υπαρχει μεσα στο δικτυο υδρευσης ανα διαστηματα πιεση αερα και μεμβρανες που κρατανε την πιεση του νερου
μαλλον τελεις υπο συνχυση και δευτερο
για ποιο δικτυο μιλαμε για αυτο που το 70% ειναι απαρχειομενο και που γι αυτο πληρωνονται οι εταιριες υδρευσης
( οι εταιριες υδρευσης πληρωνονται να παρεχουν και να συντηρουν το δικτυο και οχι για το νερο)



Οι εταιρείες ύδρευσης ορθά επιβάλλουν τη χρήση αντεπίστροφου, για το λόγο που προείπα. Προβλήματα δημιουργεί ο κάθε "έξυπνος" που το αφαιρεί ή το σαμποτάρει, για να "λύσει" το δικό του πρόβλημα του θερμοσίφωνα ανέξοδα (σε βάρος των υπολοίπων, βεβαίως, αλλά τί διάολο, ελληναράδες είμαστε) χωρίς να πληρώσει για την απαιτούμενη ασφαλιστική διάταξη (δοχείο διαστολής εν προκειμένω)



για πες μας για τις εταιριες που επιβαλλουν τη χρηση ανεπιστροφης βαλβιδας; που σε ολες τις παλιες διαταξεις υδρομετρων γινεται ο κακος χαμος
και εαν ξεραμε τι πινουμε θα τους παιρναμε με τις κλωτσιες

μαλλον αυτοι ειναι οι ελληναραδες που χωρις να παρεχουν αυτα που πρεπει το μονο που τους νοιαζει ειναι να πληρωνονται
και πες μου για την ασφαλιστικη διαταξη που αναφερεις την επιβαλλει η εταιρια; την εγκαθιστα ο εργολαβος; ή καλουνται τα συνηθη υποζυγια
να πληρωσουν και μαλιστα σε αετονυχιδες που κοιταν απο που να τους αρπαξουν


αλλα το θεμα ειναι η πληρωμη οπως λες παραπανω . και μπαινει καποιος στη σελιδα και αντι να του πουμε τι φταιει και γνωριζουμε τι φταιει
τον μπερδευουμε παραπανω, αλλα η σελιδα ειναι να βοηθα και οχι να λεμε τι πρεπει να πληρωνουν οι ¨ελληναραδες¨
(μπηκα στη σελιδα και τους ευχαριστω γιατι ηταν συγκεκριμενοι οι ηλεκτρονικοι που με βοηθησαν να διορθωσω την τηλεοραση μου)
αυτη ηταν και η προθεση μου να μπορω και εγω αν μπορω καπου να βοηθησω και δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης αλλα και νουθεσιας απο καποιους
ευχαριστω

nyannaco
27-03-15, 11:33
Εγώ μιλάω με τεχνικά επιχειρήματα τα οποία δεν αντικρούσεις, αλλά αντί αυτού σοσιαλίζεις, με την ευρεία (έως ξεχειλωμένη) έννοια.
Δεν έχω καμμία διάθεση να μπω σε αντιπαράθεση με κάποιον που δεν θέλει να ακούσει, οπότε σταματάω εδώ.
Οποιος έχει κρίση, κρίνει.

vasilimertzani
03-04-15, 00:19
Τϊ θα πει ρυθμιζόμενες αντεπίστροφες;;; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα! Το νόημα της αντεπίστροφης είναι να μην γίνεται επιστροφή, τέλος.



οποιεδηποτε βαλβιδες μιας κατευθυνσης ονομαζονται αντεπιστροφες ειτε ειναι ρυθμιστες πιεσης ειται ειναι εκτονωτες ειτε οτοιδηποτε αλλο
αλλα το να μην γνωριζεις και να κανεις οτι γνωριζεις εινει χειροτερο


ο δεύτερος είναι η αποτροπή χρήσης του δικτύου σαν δοχείο διαστολής,

σα να λεμε δηλαδη υπαρχει μεσα στο δικτυο υδρευσης ανα διαστηματα πιεση αερα και μεμβρανες που κρατανε την πιεση του νερου
μαλλον τελεις υπο συνχυση και δευτερο
για ποιο δικτυο μιλαμε για αυτο που το 70% ειναι απαρχειομενο και που γι αυτο πληρωνονται οι εταιριες υδρευσης
( οι εταιριες υδρευσης πληρωνονται να παρεχουν και να συντηρουν το δικτυο και οχι για το νερο)



Οι εταιρείες ύδρευσης ορθά επιβάλλουν τη χρήση αντεπίστροφου, για το λόγο που προείπα. Προβλήματα δημιουργεί ο κάθε "έξυπνος" που το αφαιρεί ή το σαμποτάρει, για να "λύσει" το δικό του πρόβλημα του θερμοσίφωνα ανέξοδα (σε βάρος των υπολοίπων, βεβαίως, αλλά τί διάολο, ελληναράδες είμαστε) χωρίς να πληρώσει για την απαιτούμενη ασφαλιστική διάταξη (δοχείο διαστολής εν προκειμένω)



για πες μας για τις εταιριες που επιβαλλουν τη χρηση ανεπιστροφης βαλβιδας; που σε ολες τις παλιες διαταξεις υδρομετρων γινεται ο κακος χαμος
και εαν ξεραμε τι πινουμε θα τους παιρναμε με τις κλωτσιες

μαλλον αυτοι ειναι οι ελληναραδες που χωρις να παρεχουν αυτα που πρεπει το μονο που τους νοιαζει ειναι να πληρωνονται
και πες μου για την ασφαλιστικη διαταξη που αναφερεις την επιβαλλει η εταιρια; την εγκαθιστα ο εργολαβος; ή καλουνται τα συνηθη υποζυγια
να πληρωσουν και μαλιστα σε αετονυχιδες που κοιταν απο που να τους αρπαξουν


αλλα το θεμα ειναι η πληρωμη οπως λες παραπανω . και μπαινει καποιος στη σελιδα και αντι να του πουμε τι φταιει και γνωριζουμε τι φταιει
τον μπερδευουμε παραπανω, αλλα η σελιδα ειναι να βοηθα και οχι να λεμε τι πρεπει να πληρωνουν οι ¨ελληναραδες¨
(μπηκα στη σελιδα και τους ευχαριστω γιατι ηταν συγκεκριμενοι οι ηλεκτρονικοι που με βοηθησαν να διορθωσω την τηλεοραση μου)
αυτη ηταν και η προθεση μου να μπορω και εγω αν μπορω καπου να βοηθησω και δεν εχω καμια διαθεση αντιπαραθεσης αλλα και νουθεσιας απο καποιους
ευχαριστω

φιλε μου τι λες τωρα?καταρχην πριν την ανεπιστροφη το ρολογιου υπαρχει ανεπιστροφη και στο θερμοσιφωνα.Οποτε και του ρολογιου να βγαλει το δικτυο μεγαλυτερο δεν θα γινει.
Αν παλι βγαλει του θερμοσιφωνα γιατι μονο σε διακοπες θα πινει το νερο αυτο?Μολις διασταλει το νερο στο θερμοσιφωνα δεν θα παει πισω στις σωληνες υδρευσης?
Οι εταιριες παροχης επιβαλλουν το ανεπιστροφο για να μην μολυνει ο καθε ενας τις σωληνες της.
Επισης το νερακι που παιρνεις εσυ δεν ειναι κλειστου κυκλωματος.Εχει πιεση λογω της βαρυτητας αποτην δεξαμενη που βρισκεται σε καποιο ψηλο σημειο στον δημο σου,οποτε και ολοι οι θερμοσιφωνες να αναψουν του δημου χωρις ανεπιστροφα πιεση δεν θα ανεβασει.



Τωρα για το θεμα του φιλου.Ας μας παραθεσει και απο που εκανε αυτες τις μετρησεις γιατι κατι δεν παει καλα.Αν και την λυση την εδωσε ο Nyannaco

sofosal
21-04-15, 15:23
Αυτό παραπέμπει σε λάθος σύνδεσης ζεστού - κρύου!!! Ανάποδα η βαλβίδα εισαγωγής είναι στο ζεστό αντί στο κρυο....
Λάθος τοποθέτηση οριζόντιου η/ επιδαπέδιου θερμοσίφωνα...

nyannaco
21-04-15, 16:29
Θέλεις να εξηγήσεις λίγο από πού προκύπτει αυτό;

sofosal
22-04-15, 21:58
Θέλεις να εξηγήσεις λίγο από πού προκύπτει αυτό;


Η βαλβίδα είναι τοποθετημένη στην είσοδο, στο κρύο, σωστά;
Αφού είναι ανεπίστροφη , δεν αφήνει την επιστροφή νερού - πίεσης προς τα πίσω, στο δίκτυο, σωστά;


Άρα όσο κι αν ανέβει η πίεση μέσα στον θερμοσίφωνα, αυτό θα επηρεάσει μόνο το κύκλωμα του ζεστού, που είναι ανοιχτό και θα εκτονωθεί μόλις ανοίξεις μια βρύση του ζεστού. σωστά;

Αν δε η πίεση ανέβει πέραν του ορίου της πίεσης της βαλβίδας, η βαλβίδα θα ανοίξει για να μην σκάσει ο θερμοσίφωνας. σωστά;

ο θερμοσίφωνας δούλευε κανονικά πριν αλλάξεις την βαλβίδα;; η απάντηση αφορά στην λάθος τοποθέτηση (ενός οριζόντιου ενδοδαπέδιου η/ μη θερμοσίφωνα η/ και της βαλβίδας στο ζεστό αντί στο κρύο)

Αν όλα βαίνουν καλώς κοίτα και το ενδεχόμενο ελαττωματικής βαλβίδας, ναι της καινούρια που έβαλες....

vasilimertzani
23-04-15, 09:12
Η βαλβίδα είναι τοποθετημένη στην είσοδο, στο κρύο, σωστά;
Αφού είναι ανεπίστροφη , δεν αφήνει την επιστροφή νερού - πίεσης προς τα πίσω, στο δίκτυο, σωστά;


Άρα όσο κι αν ανέβει η πίεση μέσα στον θερμοσίφωνα, αυτό θα επηρεάσει μόνο το κύκλωμα του ζεστού, που είναι ανοιχτό και θα εκτονωθεί μόλις ανοίξεις μια βρύση του ζεστού. σωστά;

Αν δε η πίεση ανέβει πέραν του ορίου της πίεσης της βαλβίδας, η βαλβίδα θα ανοίξει για να μην σκάσει ο θερμοσίφωνας. σωστά;

ο θερμοσίφωνας δούλευε κανονικά πριν αλλάξεις την βαλβίδα;; η απάντηση αφορά στην λάθος τοποθέτηση (ενός οριζόντιου ενδοδαπέδιου η/ μη θερμοσίφωνα η/ και της βαλβίδας στο ζεστό αντί στο κρύο)

Αν όλα βαίνουν καλώς κοίτα και το ενδεχόμενο ελαττωματικής βαλβίδας, ναι της καινούρια που έβαλες....

σωστα τα λες ολα απλα δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το συμπερασμα οτι την εβαλε στο ζεστο.
Ηδη βεβαια αναφερει οτι και η παλια εσταζε και την αντικατεστησε .Εδω βεβαια ο θεματοθετης εξαφανιστηκε(ελπιζω να μην ανατιναχτηκε) να μας πει πως λυθηκε το προβλημα,αν και θεωρω (διαβαζοντας και σε αλλα φορουμ τις αναρτησεις του) οτι δεν εχει κανει μετρηση της πιεσης με μανομετρο καθοτι ειναι αδυνατο απο 3 να πηγαινε 10bar..Δειχνοντας βεβαια οι δεν ειναι ελλατωματικη η βαλβιδα αλλα κανει την δουλεια της.

nyannaco
23-04-15, 09:20
σωστα τα λες ολα απλα δεν καταλαβαινω απο που προκυπτει το συμπερασμα οτι την εβαλε στο ζεστο.Ακριβώς έτσι! Αυτό ρωτούσα κι εγώ, απο πού προκύπτει ότι την έβαλε ανάποδα. Οταν αντικαθιστά κάποιος ένα εξάρτημα, τοποθετεί το νέο στη θέση τοιυ παλιού, δεν πειράζει όλη την εγκατάσταση. Γι'αυτό η απορία.

sofosal
23-04-15, 10:49
Ακριβώς έτσι! Αυτό ρωτούσα κι εγώ, απο πού προκύπτει ότι την έβαλε ανάποδα. Οταν αντικαθιστά κάποιος ένα εξάρτημα, τοποθετεί το νέο στη θέση τοιυ παλιού, δεν πειράζει όλη την εγκατάσταση. Γι'αυτό η απορία.

"Αυτό παραπέμπει σε λάθος σύνδεσης ζεστού - κρύου!!! Ανάποδα η βαλβίδα εισαγωγής είναι στο ζεστό αντί στο κρυο....
Λάθος τοποθέτηση οριζόντιου η/ επιδαπέδιου θερμοσίφωνα..."

Εύλογη η απορία έχετε απόλυτο δίκαιο να ρωτάτε, αν σταθεί κανείς στην ακρίβεια της περιγραφής του θέματος από τον προβληματισμένο χρήστη και επιχειρήσει (εκ του μακρόθεν) απάντηση θεωρώντας ότι δεν υπάρχει "λάθος" κι όλα είναι όπως τα περιγράφει....
Ακόμα και από πολλούς επαγγελματίες γίνονται λάθη..... Θεωρούν όλοι ότι ξέρουν άριστα τη δουλειά τους ΔΕΝ παραδέχονται ποτέ ότι μπορεί να κάνουν κάποιο λάθος....
Λάθη όμως γίνονται ....από όλους. Γιαυτό και υπάρχουν και τα προβλήματα...

Ακόμα και όταν "δούλευε κανονικά" ο θερμοσίφωνας πριν αλλάξει την βαλβίδα (που κάποια στιγμή έχασε λόγω φθοράς)....
Σενάριο: βγάζω την βαλβίδα, δεν με βολεύει το ξεβίδωμα, βγάζω και το ζεστό και το κρύο (είδα και κάτι φθορές - σκουριάσματα), τα κατέβασα, όλα....εκείνες οι μπλε και κόκκινη ροδέλα, επίσης βγήκαν και τις καθάρισα....
αγόρασα καινούρια βαλβίδα κι άρχισα το μοντάρισμα.... (που στην ευχή ήταν το μπλε που το κόκκινο;; σκέψη: αριστερά το κόκκινο σίγουρα...

Να πως μπαίνει η βαλβίδα στο ζεστό αντί στο κρύο, από μια σίγουρη αντικατάσταση...
Ένα τέτοιο λάθος "δικαιολογεί" το αποτέλεσμα στο πρόβλημα που περιγράφεται;; ναι. θα πάει η πίεση του θερμοσίφωνα στο δίκτυο;; ναι.

σενάριο:
Βιδώνω την βαλβίδα, στη σωστή θέση στο κρύο, υπάρχει αρκετό σπείρωμα, την σφίγγω και την ξανασφίγγω μέχρι που η σωλήνα αρχίζει να πιέζει από μέσα την ανεπίστροφη...τι θα συμβεί;;

Εντοπίζω λοιπόν με την παραπομπή (που δεν είναι η ακριβής απάντηση στο περιγραφόμενο) δυο περιπτώσεις που είναι συνήθεις αιτίες για "τρελά φερσίματα" σε περιπτώσεις σύνδεσης θερμοσίφωνα....

ποιος πρωτάρης μπορεί εύκολα να δει την διαφορά μεταξύ οριζόντιου επιδαπέδιου και οριζόντιου επιτοίχιου θερμοσίφωνα;;;

stelakis1914
23-04-15, 12:39
Ο επιδαπέδιος θερμοσίφωνας έχει τα πόδια του στη βάση του θερμοδοχείου ενώ ο επιτοίχιος σε μια πλευρά του.

Για να καταλάβεις εύκολα ποιος είναι πρέπει να παρατηρήσεις την θέση του "ρολογιού". Αυτή πρέπει να είναι στις 90-120 μοίρες από την βάση. Κάθετη δηλαδή σε αυτήν, ώστε με τον θερμοσίφωνα τοποθετημένο να βλέπεις με μια ματιά τις ενδείξεις.