PDA

Επιστροφή στο Forum : [Ραδιόφωνο] Ραδιόφωνο Philips OR2000M/12



George3
25-01-15, 00:50
Χαιρετώ όλο το forum
Έχω ένα πρόβλημα με ένα ραδιόφωνο Philips μοντέλο OR2000M/12.
Είναι 1 χρόνου και κόστιζε αρκετά (85Ε). Την εγγύηση- απόδειξη όμως δεν την βρίσκω.
Ξαφνικά σταμάτησε να λειτουργεί. Μετά από 4 ημέρες ξαναλειτούργησε κανονικά. Από την επόμενη μέχρι και τώρα δεν λειτούργει. Οπότε και αποφάσισα να του ρίξω μια ματιά.
Του άλλαξα πυκνωτές αλλά τίποτα. Το πρόβλημα μου είναι ότι στο Internet δεν βρίσκω τίποτα σχετικό και επίσης δεν βρίσκω datasheet για το κύκλωμα του. Επίσης «μυρίζει» το ολοκληρωμένο του το οποίο δεν γράφει τίποτα επάνω του!!!
Ούτε στο ebay βρίσκω τίποτα ανταλλακτικό.

Το κύκλωμα από ότι κατάλαβα είναι από μια εταιρία ZD αλλά δεν μπορώ να καταλάβω ποιο ακριβώς.

Αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

nikosp
25-01-15, 19:44
Εγώ θα σου πρότεινα ένα καλό ηλεκτρονικό εργαστήριο
Χωρίς παρεξήγηση

xsterg
25-01-15, 22:58
ακριβο δεν θα το ελεγα. περισσοτερο της πλακας μου κανει που το παιζει ρετρο.
συμφωνω νε τον νικο παραπανω. φαινεται οτι δεν διαθετεις τις βασικες γνωσεις. δες ομως αν αξιζει να επισκευαστει.

George3
26-01-15, 19:55
Το έχω ήδη πάει σε δύο εργαστήρια. Ο μεν 1ος μου είπεότι δεν βρίσκει ανταλλακτικά ο δε 2ος (εξουσιοδοτημένο service τηςPhilips) ότι δεν μπορεί!!!!!
Για αυτό σκέφτηκα να του ρίξω και εγώ μια ματιά.
Κάθε σκέψη και βοήθεια είναι ευπρόσδεκτη
Ευχαριστώ και πάλι.

nikosp
26-01-15, 22:21
Το πρόβλημα με αυτα τα ραδιόφωνα των 85 ευρώ είναι ότι αν ασχοληθεί κάποιος να το επισκευάσει μετα δέν θα μπορεί να ζητήσει πάνω από ας πούμε 30 ευρώ ενώ πιθανώς θα πρέπει να χαλάσει πολύ χρόνο για την επισκευή του
Αυτό πιστεύω ότι είναι η αιτία που δέν βρίσκεις κάποιον που να στό επισκευάσει
Εάν πράγματι ενδιαφέρεσαι για επισκευή(για συναισθηματικούς η άλλους λόγους) μπορείς να μου στείλεις ΠΜ
Δέν κάνω επισκευές αλλά μου κίνησε την περιέργεια
Το πρόβλημα είναι ότι έχεις ήδη βάλει χέρι με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό

xsterg
26-01-15, 22:22
αλλο παλι τουτο. αξουσιοδοτημενο και δεν μπορει!! δεν θελει να ασχοληθει! αυτο ειναι.

George3
26-01-15, 22:34
Δεν είμαι παντελώς άσχετος. Έχω φτιάξει αρκετά πράγματα. Ηλεκτρονικόςσίγουρα δεν είμαι, απλά τελείωσα τεχνικό λύκειο στον τομέα της ηλεκτρονικής. Αυτάπρο αποφυγή παρεξηγήσεων.
Τώρα όσον αφορά το «εξουσιοδοτημένο service” έχω κάνει παράπονα στην ίδιατην Philips με email.
Αν έχει κάποιος διάθεση να με καθοδηγήσει μπορώ να ανεβάζω κάποιεςφώτο από το κύκλωμα του.

Σας ευχαριστώ

angel_grig
27-01-15, 16:38
Εαν παντως δεν βρεις λυση παρε ενα αλλο ραδιοφωνο και βαλτο μεσα...στην τελικη ενα απλο αναλογικο ραδιο ειναι με ρετρο look...προσωπικα θα προτιμουσα να δωσω αυτα τα λεφτα για ενα πραγματικο ρετρο ραδιοφωνο..

nikosp
27-01-15, 19:27
Δεν είμαι παντελώς άσχετος. Έχω φτιάξει αρκετά πράγματα. Ηλεκτρονικόςσίγουρα δεν είμαι, απλά τελείωσα τεχνικό λύκειο στον τομέα της ηλεκτρονικής. Αυτάπρο αποφυγή παρεξηγήσεων.
Τώρα όσον αφορά το «εξουσιοδοτημένο service” έχω κάνει παράπονα στην ίδιατην Philipsμε email.
Αν έχει κάποιος διάθεση να με καθοδηγήσει μπορώ να ανεβάζω κάποιεςφώτο από το κύκλωμα του.

Σας ευχαριστώ

Εάν πράγματι το θέλεις θα μπορούσα να σε βοηθήσω
Ανέβασε μια λεπτομερή φωτογραφία του κυκλώματος και τα ξαναλέμε