PDA

Επιστροφή στο Forum : προβλημα με σκουπα hobby 1800w



mitsosfsc
21-01-15, 09:51
καλημερα παιδια πολυ καλο το forum συγχαρητηρια,εχω μια σκουπα hobby η οποια πλεον δεν εχει δυναμη να ρουφηξει να σημειωσω οτι ολη η προεκταση σωληνας ειναι καθαρη οπως και η σακουλα της...μπορω να την επισκευασω η θελει απλα αντικατασταση την εχω μια 7ετια.

Κυριακίδης
21-01-15, 10:19
Από στροφές πως πάμε ? έστω και ακουστικά . Κάνε μια επιθεώρηση στα καρβουνάκια αν σπινθηρίζουν κτλ (άλλο η σακούλα .. τίναξε και τα φίλτρα είσοδος έξοδος) το καπάκι της σκούπας που το ανοίγεις για να βγάλεις την σακούλα έχει μια περιμετρική "φλάντζα" είναι στεγανή αυτή? γιατί αν παίρνει αέρα και από εκεί θα έχεις μειωμένη απόδοση.

mitsosfsc
21-01-15, 11:43
Από στροφές πως πάμε ? έστω και ακουστικά . Κάνε μια επιθεώρηση στα καρβουνάκια αν σπινθηρίζουν κτλ (άλλο η σακούλα .. τίναξε και τα φίλτρα είσοδος έξοδος) το καπάκι της σκούπας που το ανοίγεις για να βγάλεις την σακούλα έχει μια περιμετρική "φλάντζα" είναι στεγανή αυτή? γιατί αν παίρνει αέρα και από εκεί θα έχεις μειωμένη απόδοση.
εχω τιναξει τα φιλτρακια η φλατζα φαινεται σε καλη κατασταση και απο στροφες εχει πολλες οπως ηταν πρωτα..

diony
21-01-15, 12:12
κάνε και το εξής
ξεκούμπωσε τη σπιράλ σωλήνα από τη σκούπα και δοκίμασε αν τραβάει βάζοντας την παλάμη σαν τάπα στην τρύπα , πολλές φορές σκαλώνουν αντικείμενα στο σπιράλ και με τα χνούδια φράζει

Κυριακίδης
21-01-15, 12:23
Δοκιμαστικά βγάλε τον σωλήνα αναρρόφησης και την σακούλα και έλεγξε με τα δάκτυλα στην οπή όπου βάζεις την σωλήνα (έχει απορροφητικότητα?) αν όχι προχώρα και έλεγξε το μοτέρ για τίποτα προβλήματα στα πτερύγια.

mitsosfsc
21-01-15, 12:28
κάνε και το εξής
ξεκούμπωσε τη σπιράλ σωλήνα από τη σκούπα και δοκίμασε αν τραβάει βάζοντας την παλάμη σαν τάπα στην τρύπα , πολλές φορές σκαλώνουν αντικείμενα στο σπιράλ και με τα χνούδια φράζει
το εχω κανει και αυτο και ρουφαει αλλα οταν μπαινει το σπιραλ ενω ειναι καθαρο η δυναμη της σκουπας δεν ειναι αρκετη για να ρουφιξει απο αποσταση.

mitsosfsc
21-01-15, 12:30
Δοκιμαστικά βγάλε τον σωλήνα αναρρόφησης και την σακούλα και έλεγξε με τα δάκτυλα στην οπή όπου βάζεις την σωλήνα (έχει απορροφητικότητα?) αν όχι προχώρα και έλεγξε το μοτέρ για τίποτα προβλήματα στα πτερύγια.
ευχαριστω θα το τσεκαρω.

Κυριακίδης
21-01-15, 12:32
Αν τον έλεγχο του σπιράλ τον έκανες ζουλώντας τον εξωτερικά για να δεις αν έχει πουθενά στούμπωμα , δεν είναι καλή τακτική (τα πιθανά χνούδια δεν τα αντιλαμβάνεσαι)

mitsosfsc
21-01-15, 12:38
τελικα ειναι το φιλτρακι το μικρο απο εκει που ρουφαει ενω το ειχα τιναξει δεν παρατηρησα στην αφη οτι εχει ξεραθει με αποτελεσμα να μην περναει ο αερας απο μεσα του και να το φραζει.ευχαριστω.