PDA

Επιστροφή στο Forum : [DVD Player] δεν διαβαζει το dvd



black arrow
31-12-14, 21:12
εχω ενα dvd player. και οταν βαζω μεσα το dvd γραφει στην οθονη load και γυριζει συνεχεια ο δυσκος χωρις τελικα να κατσφερνει να τον διαβασει μετα απο λιγη ωρα σταματαει βγαζοντας στην οθωνη κατι σαν ερορ. πηρα μετρισεις απο την πλακετα τροφοδωσιας και ειδα στην εξοδο της 2 pin με 5v kai ala 2 με 11.5 και -11.4. που ομως η αναγραφωμενη τιμη ειναι +- 12v.

ειναι προβλημα αυτη η διαφορα στα 12v? και αν οχι τι αλο να φταιει?
(εκανα ενα προχειρο καθαρισμο στο ματι)

betacord85
31-12-14, 22:18
υπαρχουν τεχνικοι για την επισκευη και την εξυπηρετηση σας...πεστε μας μοντελο να σας κατατοπισουμε...οσες μετρησεις και αν παρετε οσα καθαριστηκα και να βαλετε το ιδιο πραγμα θα κανει...καλη χρονια...

black arrow
31-12-14, 22:49
ευχαριστω για τβη βοηθεια το dvd player ειναι: SCHAUB LORENZ
model: DVD-350M

καλη χρονια και σε εσας με υγεια!!

manolo
01-01-15, 01:23
Καλημέρα σας και καλή χρονιά με υγεία!
Το πιθανότερο είναι να 'παρέδωσε' η κεφαλή laser του DVD οπότε χρειάζεται αντικατάσταση.

katmadas
02-01-15, 20:33
Δες το μοντελο της κεφαλης και αλλαξε την.
Αν συμφερει βεβαια.

Αποστόλης1
02-01-15, 21:03
Ο άξονας ολίσθησης και το μοτέρ μπρος-πίσω;;

atrwtoss
17-01-15, 21:40
Ακριβώς το ίδιο προβλημα έχω και εγω μονο που ειναι στο dvd recorder του παλιου μου pc...και παει και μπρος πισω γιατι το ανοιξα...δηλ βαζω το dvd h cd προσπαθει να το διαβασει 10-15 δευτ. και μετα σταματα...καθαρισμa κτλ εκανα και firmware update αλλα τιποτα ειναι ενα NEC ND-4571A απο τη ειδα και εψαξα στο ιντερνετ πρεπει να εχει παραδωσει μου λενε πνευμα ισχυει;;;;;


Ο άξονας ολίσθησης και το μοτέρ μπρος-πίσω;;

black arrow
28-05-15, 11:18
Καλημερα. Ανοθγω παλι το θεμα για να σας πω για κατι που παρατηρησα : αποσυνδεσα τελειος το dvd player και πηγα να το δουλεψω μονο για το φλασακι να βλεπω ταινιες. Αλα οταν το βαζω στην οθονη μου διχνει reading που το εκανε οταν ητανε επανω τοdvd. Και δεν μπορει να διαβασει το φλασακι. Εγω εχω ξυλωσει τη συσκευη που διαβαζει τα dvd.

xlife
28-05-15, 12:21
Αυτό μπορεί να είναι άλλο. Μπορεί να μην διαβάζει ntfs, οπότε φόρμαρέ το σε fat. Οι ταινίες που διαβάζουν τα dvd σχεδόν πάντα είναι avi (xvid - divx μόνο αν το γράφει πάνω) και η ανάλυση μέχρι 720χ576. οπότε δοκίμασε το φλασάκι σε fat και με εικόνες jpeg ή mp3

black arrow
29-05-15, 19:18
Φιλε κωστα πριν φτασουμε να κοιταμε για το τι αρχιο εχει το φλασακι θελω να σου διευκρινησω πως το μιχανιμα κολαει στο loading του dvd χωρις να υπαρχει dvd μεσα στο μηχανισμος dvd μεσα μιας και τον εχω αποσυνδεσει. Κατι σαν να μην μπορει να παρακαμψει το διαβασμα του cd για να δουλεψει το στικακι αλα μιας και δεν υπαρχει ο μιχανισμος κολαει επ απειρον στο reading. Δεν ξερω αν σας βοηθησε η περιγραφη για την κατανοηση του προβληματος παρολα αυτα ευχαριστω για την οποια βοηθεια..

black arrow
30-05-15, 21:07
Καποιος καποια βοηθεια???