PDA

Επιστροφή στο Forum : διαροή σε ηλιακό θερμοσύφωνα



stef1800
11-12-14, 15:39
Γείά σας φίλοι! Έχω ένα ηλιακό θερμοσίφωνα calpack ο οποίος χάνει συνεχώς νερό σε μικρή ποσότητα απο το εξαεριστικό του κλειστού κυκλώματος των καθρεπτών. Προσανατολίζομαι ώς προς τη βλάβη ότι το εσωτερικό καζάνι (πίεση δικτύου) έχει κάποια τριχοειδή ρωγμή πιθανότατα σε κάποιο σημείο στην κόλληση και θέλω να σας ρωτήσω εάν ξέρετε κάποιο υλικό (μάλλον κάποια ρητίνη) που να σφραγίζει αυτές τις ρωγμές και να αντέχει στις συνθήκες μέσα στο βαρέλι του θερμοσίφωνα.

stefos1
11-12-14, 18:30
συνονόματε δεν νομίζω να ειναι αυτο που αναφέρεις.
γραφει ποσα bar ειναι το ασφαλιστικο

pts.
11-12-14, 19:03
Εφόσον είναι κλειστού κυκλώματος δεν θα έπρεπε να χάνει νερό, αλλά το ειδικό υγρό που υπάρχει στο κύκλωμα . Αν είσαι βέβαιος ότι είναι νερό, τότε μιλάμε για ανοικτό κύκλωμα. Αυτό πρέπει να ξεκαθαριστεί γιατί αλλάζει ο τρόπος προσέγγισης.

nyannaco
11-12-14, 20:55
Αν ισχύει αυτό που υποπτεύεσαι, μπορείς να το επιβεβαιώσεις ως εξής: κλείνεις την παροχή νερού στην είσοδο του ηλιακού, ανοίγεις λίγο μια βρύση ζεστού να εκτονωθεί η πίεση, και παρακολουθείς. Αν σταματήσει η διαρροή, έχεις δίκιο. Αν όχι, το πρόβλημα ειναι άλλο.

stef1800
12-12-14, 15:00
Θα δοκιμάσω το τεστ που προτείνει ο Νίκος και θα δω τα αποτελέσματα (μόλις σταματήσει να βρέχει και στεγνώσει λίγο). Στέφανε το ασφαλιστικό είναι απλά ενα ασφαλιστικό υπερχύλισης (πολύ μικρή πίεση είναι αρκετή για να ανοίξει), τώρα δεν έχει κάποια ένδειξη για να σου πώ όμως χάνει αρκετό νερό και τώρα που δεν ζεσταίνει δεν έχω μετρήσει την ποσότητα της διαρροής σίγουρα όμως είναι ενας κουβάς την ημέρα. Παύλο σίγουρα είναι νερό απλά και μόνο γιατί το αντιψυκτικό θα είχε αδειάσει σε μία μέρα και δεν έχω συμπληρώσει και σίγουρα είναι κλειστού κυκλώματος Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας και που ασχολείστε με το πρόβλημά μου:001_smile:

stef1800
14-12-14, 12:49
Σήμερα δεύτερη στεγνή μέρα έκανα το τεστ και η διαρροή σταμάτησε. Υπάρχουν τιποτα ιδέες?

Κυριακίδης
14-12-14, 13:09
Αν έχανε αντιψυκτικό έστω και λίγο δεν θα είχες σημαντική απόδοση
Αποκλείεται να είναι κάποιο Γλύψιμο από τα ρακόρ? πρέπει να κοιτάξεις υπομονετικά γύρω από τα ρακόρ δεν φαίνεται εύκολα.
Τα Calpak κάνουν τόσο απίστευτες αμαρτίες που δεν επιτρέπονται ούτε κατά φαντασίαν (φίλος πήρε Calpak από Κωτσόβολο) και στον 3ο χρόνο εκτός του ότι του τρύπησε ο καθρέφτης (ούτε καν χάλκινες σωλήνες είχε) τα ρακόρ ειχαν μείνει μισά στο εσωτερικό τους πάσο από τις σκουριές

stef1800
14-12-14, 18:56
για πιά ρακορ λες ? η διαρροη δεν ειναι σε σωνήνα ή στις εισόδους νερού αλλα μέσα στο θερμοσίφωνα.

stefos1
14-12-14, 18:57
Αν έκανες το τεστ που προτείνει ο Νίκος και δεν έχεις πλέον διαρροή τότε εγώ βλέπω μια μόνο λύση η οποία είναι να τον κάνεις για ανοικτού κυκλώματος. Πόσο χρονών είναι ο ηλιακός σου?

stef1800
14-12-14, 19:10
Ο ηλιακός είναι 10 ετών περίπου. Ομως δεν θέλω να τον κάνω ανοιχτού κυκλώματος εάν μπορώ να το αποφύγω, το θεορώ και λίγο τσαπατσουλιά. Γι αυτό ρωτάω εάν έχει κάποιος εδώ κάποια εμπειρία με ριτίνες και κόλες ώστε να μπορέσω να τον μπαλώσω. Εάν μπορούσα να κάνω στεγανές κολήσεις με ηλεκτροκόληση θα είχα ήδη προσπαθήσει να τον επισκευάσω, δυστυχώς όμως.

stefos1
14-12-14, 19:37
Ανοικτού κυκλώματος η κλειστού κυκλώματος οπτικά δεν έχουν διαφορές στη μετατροπή να λες οτι εχει γινει τσαπατσουλιά τέλος πάντων η άλλη περίπτωση είναι να τον περάσεις πολυεστέρα εσωτερικά, βεβαία δεν ξέρω αν θα κρατήσει και πόσο θα κρατήσει, αλλιώς αλαλαγή καζάνι όμορφα τακτοποιημένα και τελείωσες. Θα ήθελα να μου πεις, πες οτι ηξερες να κάνεις στεγανές κολήσεις με ηλεκτροκόληση πως θα τον μάζευες μετα για να μην φαινεται η τσαπατσουλιά μιας και δεν σ΄ αρέσει (https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0CCUQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.stixoi.info%2Fstixoi.php%3Fin fo%3DLyrics%26act%3Ddetails%26song_id%3D24471&ei=TciNVKnzB9PiaKKlgagD&usg=AFQjCNGY4NfI0-WnUnYPqO6z52fe-C6veg&sig2=FKSb3RH3hA5KLUjyaFvJ7Q&bvm=bv.81828268,d.d2s) αυτη?

stef1800
14-12-14, 19:57
Δεν είπα ότι οπτικά θα φαίνεται κάτι είπα πως θέλω να το αποφύγω, είναι τσαπατσουλιά γιατί δεν μου αρέσει σαν λύση και η κόληση δεν φαίνεται μιάς και το πρόβλημα είναι στο εσωτερικό καζάνι. Το πέρασμα με πολυεστέρα το σκέφτηκα αλλα δεν ξέρω κατα πόσον θα εισχωρίσει στη ρωγμή του καζανιού ή απλώς θα κάνει μια επικάλυψη. Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να τον απλώσω σε όλη την εσωτερικη επιφάνεια και αυτό δεν γίνεται γιατί δεν φτάνω μέχρι τον πάτο και επίσης η τρύπα της αντίστασης είναι πολύ στενή για να βάλω πάνω απο ενα χέρι άσε που δεν θα βλέπω κιόλας

stefos1
14-12-14, 20:42
Δεν είπα ότι οπτικά θα φαίνεται κάτι είπα πως θέλω να το αποφύγω, είναι τσαπατσουλιά γιατί δεν μου αρέσει σαν λύση και η κόληση δεν φαίνεται μιάς και το πρόβλημα είναι στο εσωτερικό καζάνι. Το πέρασμα με πολυεστέρα το σκέφτηκα αλλα δεν ξέρω κατα πόσον θα εισχωρίσει στη ρωγμή του καζανιού ή απλώς θα κάνει μια επικάλυψη. Στην δεύτερη περίπτωση θα πρέπει να τον απλώσω σε όλη την εσωτερικη επιφάνεια και αυτό δεν γίνεται γιατί δεν φτάνω μέχρι τον πάτο και επίσης η τρύπα της αντίστασης είναι πολύ στενή για να βάλω πάνω απο ενα χέρι άσε που δεν θα βλέπω κιόλας ΚΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΤΟ ΚΟΛΟΥΣΕΣ ?? Απο οτι καταλαβαινω δεν εισαι της <<δουλειας>> ριξε μεσα κανενα κιλο πολιεστερα και γυρνα το καζανι να παει παντου

nyannaco
14-12-14, 21:47
Το αποτέλεσμα της δοκιμής δειχνει οτι δεν έχει ρωγμή ή τρύπα το καζάνι, αλλά ο εναλλάκτης, από την οποία περναει νερό του δικτύου, λόγω μεγαλύτερης πίεσης, στο κλειστό κύκλωμα, και βγαίνει από το εξαεριστικο. Επομένως, με το να βάλεις πολυεστέρα και να το γυρίσεις να πάει παντού, θα είχες ίσως μια ελπίδα μόνο αν ο εναλλάκτης ειναι τύπου μανδύα, που ειναι μάλλον απίθανο. Ακόμη κι έτσι, αν καλύπτεις όλο τον εναλλάκτη με πολυεστέρα, πέρα από την αμφίβολη αντοχή του τελευταίου στη θερμοκρασία του κλειστού κυκλώματος, θα είχες και σοβαρή υποβάθμιση της ικανότητας μεταφοράς θερμότητας. Υποθέτω όμως οτι ο εναλλάκτης ειναι μάλλον τύπου σερπαντίνες, όποτε η λύση του πολυεστέρα δεν βλέπω να εφαρμόζεται έτσι κι αλλιώς.
Μπορεις να κοιτάξεις και να επιβεβαιώσεις (α) αν ειναι όντως σερπαντίνες, και (β) αν ναι, αν υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης ή ειναι κολλητή στο καζάνι;

stefos1
14-12-14, 22:10
Νικο συνήθως μανδύα είναι , μόνο σε μποιλερ συνηθίζεται η σερπαντίνα αλλα οπως και να εχει το πολυεστέρα το βαζει και μεσα στη σωλήνα της σερπαντίνας και οσο κρατήσει. αν και ξαναλέω μαλων τα εχει φαει τα ψωμιά του οποτε το κανει ανοικτού κυκλώματος και όσο κρατήσει. Αλήθεια ανοδιο ειχε αλλαχτεί ποτε?

nyannaco
14-12-14, 22:22
Αν ειναι μανδύα πάω πάσο, αλλά εξακολουθεί να με προβληματίζει και η αντοχή του πολυεστέρα στη θερμοκρασία, και η μείωση της απόδοσης. Το έχεις δοκιμάσει; Αν ναι, πως συμπεριφέρθηκε;

stefos1
14-12-14, 22:26
οχι δεν το έχω δοκιμάσει λογικά όμως η θερμοκρασία θα μεταφέρετε τώρα πόσο θα αντέξει είναι άλλο θέμα....

stef1800
16-12-14, 12:03
Το αποτέλεσμα της δοκιμής δειχνει οτι δεν έχει ρωγμή ή τρύπα το καζάνι, αλλά ο εναλλάκτης, από την οποία περναει νερό του δικτύου, λόγω μεγαλύτερης πίεσης, στο κλειστό κύκλωμα, και βγαίνει από το εξαεριστικο. Επομένως, με το να βάλεις πολυεστέρα και να το γυρίσεις να πάει παντού, θα είχες ίσως μια ελπίδα μόνο αν ο εναλλάκτης ειναι τύπου μανδύα, που ειναι μάλλον απίθανο. Ακόμη κι έτσι, αν καλύπτεις όλο τον εναλλάκτη με πολυεστέρα, πέρα από την αμφίβολη αντοχή του τελευταίου στη θερμοκρασία του κλειστού κυκλώματος, θα είχες και σοβαρή υποβάθμιση της ικανότητας μεταφοράς θερμότητας. Υποθέτω όμως οτι ο εναλλάκτης ειναι μάλλον τύπου σερπαντίνες, όποτε η λύση του πολυεστέρα δεν βλέπω να εφαρμόζεται έτσι κι αλλιώς.
Μπορεις να κοιτάξεις και να επιβεβαιώσεις (α) αν ειναι όντως σερπαντίνες, και (β) αν ναι, αν υπάρχει δυνατότητα αντικατάστασης ή ειναι κολλητή στο καζάνι;
Φιλε το σύστημα μοιάζει με ένα βαρέλι μεσα σε ένα άλλο βαρέλι. το εσωτερικό βαρέλι είναι το νερό δικτύου ενώ το εξωτερικό είναι το σύστημα τών καθρεπτών με το παραφλού. σερπαντίνα έχει για να ζεσταίνει απο το καλοριφέρ αλλα δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί.

nyannaco
16-12-14, 12:11
Προσωπικά δεν έχω κάποια αξιόπιστη λύση να προτείνω, και αυτό με τον πολυεστέρα δεν το πολυπιστεύω (μην το πάρεις προσωπικά Στέφο :) ).
Θα έψαχνα (α) για μάστορα με εμπειρία σε αντίστοιχες επισκευές, αν υπάρχει, ή (β) κάποιον που να έχει κάτι τέτοιο (https://www.google.co.uk/search?q=%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%B F%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CE%B5 %CF%81%CE%B1&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=VASQVKymKdWjyATf5YLYAw&ved=0CCAQsAQ), να δούμε τουλάχιστον τη ζημιά.

stefos1
16-12-14, 17:48
Νικο γιατί να το πάρω προσωπικά αφου το εχω αναφέρει και εγω οτι δεν ξερω αν θα αντέξει και πόσο θα αντέξει!! Ασε που πιστεύω οτι ειναι τελειωμένη ιστορία , πεταμένα λεφτά για το τίποτα , γιαυτό και πρότεινα την λύση ανοικτού κύκλωματος.

stef1800
17-12-14, 13:39
Προσωπικά δεν έχω κάποια αξιόπιστη λύση να προτείνω, και αυτό με τον πολυεστέρα δεν το πολυπιστεύω (μην το πάρεις προσωπικά Στέφο :) ).
Θα έψαχνα (α) για μάστορα με εμπειρία σε αντίστοιχες επισκευές, αν υπάρχει, ή (β) κάποιον που να έχει κάτι τέτοιο (https://www.google.co.uk/search?q=%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%BA%CE%B F%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%AE+%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CE%B5 %CF%81%CE%B1&espv=2&biw=1920&bih=955&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=VASQVKymKdWjyATf5YLYAw&ved=0CCAQsAQ), να δούμε τουλάχιστον τη ζημιά.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θα το ψάξω κι απο άλες πηγές για λίγο καιρό και φυσικά θα γράψω τα αποτελέσματα προς χρήση όλων ειδικά εάν βρώ μια σωστή λύση

ΣΚΛΗΚΟΣ
28-12-15, 21:31
Καλησπερα σας ειχα ενα παρομοιο προβλημα στον ηλιακο μου , ειχε τρυπησει η χαλκινη σωληνωση στον καθρεπτη (συλλεκτης κλειστο κυκλωμα μανδυα οχι σερμπαντινα ) κ εκανα το εξης ξεμονταρα τον καθρεπτη εβγαλα το τζαμι κ προσπαθησα να το κολλησω με σκληρη κολληση αλλα δεν επιανε μαλλον ηθελε περισσοτερο πυρωμα τελος παντων, μετα πηρα μια εποξεικη κολλα δυο στοιχειων κατι σαν πλαστελινη ,την επλασα στο χερι την τοποθετησα στην ρωγμη ,συγκολληθηκε, εγινε σαν πετρα και επειδη φοβομουν την μεγαλη θερμκρασια τυλιξα το σημειο με αλουμινοταινια , για προστασια απο τα κελσιους . μονταρισα τον καθρεπτη, εριξα κοντα στα 14lt αντιψυκτικο απο το μικρο δοχειο διαστολης επανω στο βαρελακι(160lt) και τωρα ειναι μπομπα

vasilimertzani
29-12-15, 15:27
Καλησπερα σας ειχα ενα παρομοιο προβλημα στον ηλιακο μου , ειχε τρυπησει η χαλκινη σωληνωση στον καθρεπτη (συλλεκτης κλειστο κυκλωμα μανδυα οχι σερμπαντινα ) κ εκανα το εξης ξεμονταρα τον καθρεπτη εβγαλα το τζαμι κ προσπαθησα να το κολλησω με σκληρη κολληση αλλα δεν επιανε μαλλον ηθελε περισσοτερο πυρωμα τελος παντων, μετα πηρα μια εποξεικη κολλα δυο στοιχειων κατι σαν πλαστελινη ,την επλασα στο χερι την τοποθετησα στην ρωγμη ,συγκολληθηκε, εγινε σαν πετρα και επειδη φοβομουν την μεγαλη θερμκρασια τυλιξα το σημειο με αλουμινοταινια , για προστασια απο τα κελσιους . μονταρισα τον καθρεπτη, εριξα κοντα στα 14lt αντιψυκτικο απο το μικρο δοχειο διαστολης επανω στο βαρελακι(160lt) και τωρα ειναι μπομπα

την θερμοκρασια μην την φοβασαι,τις συστολες-διαστολες να φοβασαι.την αλουμινοταινια δεν καταλαβα τη την εβαλες .

ΣΚΛΗΚΟΣ
30-12-15, 18:30
Ταινια που βαζουν στα μπουρια της σομπας,σκεφτηκα να προστατεψω την εποξεικη κολληση απο την συγκεντρωτικη ηλιακη ακτινοβολια του καθρεπτη ,περιττο μηπως ; παντως η κολλα εγραφε εως θερμοκρασια 120βαθμους

ΣΚΛΗΚΟΣ
30-12-15, 18:40
Ταινια για τα μπουρια της σομπας .για να προστατεψω την εποξεικη κολληση αν κ αντεχει 'εως 120 βαθμους . Η συγκεντρωτικη ηλιακη ακτινοβολια του καθρεπτη νομιζω οτι φτανει πανω στους χαλκοσωληνες πανω απο 140βαθμους οπου κ ηθερμοκρασια παραλαμβανεται απο το υγρο του κλειστου κυκλωματος, μηπως ηταν περριτη ηταινια;

Κυριακίδης
30-12-15, 20:03
ειχε τρυπησει η χαλκινη σωληνωση στον καθρεπτη (συλλεκτης κλειστο κυκλωμα μανδυα οχι σερμπαντινα ) κ εκανα το εξης ξεμονταρα τον καθρεπτη εβγαλα το τζαμι κ προσπαθησα να το κολλησω με σκληρη κολληση αλλα δεν επιανε μαλλον ηθελε περισσοτερο πυρωμα τελος παντων,
Τα νερά ή αλλιώς τα υγρά του συλλέκτη τα είχες βγάλει πρώτα? γιατί κόλλημα μαζί με τα νερά δεν γίνεται.

μαλλον ηθελε περισσοτερο πυρωμα τελος παντων
Όχι δεν απαιτεί πολύ πύρωμα (σχεδόν καθόλου και είναι καλύτερα ) αλλά δεν ξέρω τι χρησιμοποίησες για να το ζεστάνεις ήταν κατάλληλο το φλόγιστρο? η φλόγα πρέπει να αγκαλιάζει όσο γίνεται όλη την περιφέρεια του σωλήνα , δηλαδή ευρεία / φαρδιά φλόγα και όχι λεπτή , στο you tube έχει πολλά παραδείγματα σωστής κόλλησης .
Δώσε λεπτομέρειες με φωτό του φθαρμένου σημείου και τι εργαλεία χρησιμοποίησες για την κόλληση .

ΣΚΛΗΚΟΣ
30-12-15, 21:47
απομονωσα τον προβληματικο συλλεκτη, εβγαλα τα νερα εννοειται , η ρωγμη ηταν σταν στο ταυ των χαλκοσωληνων , δυστυχως δεν τραβηξα φωτο , χρησιμοποιησα βεργα σκληρης κολλησης κ πυρωσα το υποκειμενο σημειο με πιστολετο (συγκεντρωτικη φλογα ) φιαλης βουτανιου σαν και αυτο στα γκαζακια του καφε. ετριψα το σημειο με γιαλοχαρτο εβαλα σκονη βορακα αλλα τζιφος εκανε εναν βωλο κ ξεκολλουσε πολυ ευκολα

Κυριακίδης
30-12-15, 22:04
φιαλης βουτανιου σαν και αυτο στα γκαζακια του καφε.
Αυτά κάνουν μόνο για να ξεπουπουλιάζεις κοτόπουλα.
http://www.homedepot.com/p/Bernzomatic-TS3000KC-Self-Igniting-Torch-Kit-336626/203368720
και ζήτα από κανέναν ψυκτικό να σου δώσει ασημοκόληση (πλακέ) . θα κάνεις την ίδια διαδικασία που έκανες και πριν με την πρόσθεση βόρακα πάνω στην ασημοκόλληση . Και θα το ζεστάνεις από μακριά για αρκετή ώρα , δεν θέλουμε να κοκκινίσει η χαλκοσωλήνα ή το ταυ . Θα το καταλάβεις πότε λιώνει κάθε τόσο που θα ακουμπάς την ασημοκόλληση. Το ταυ αν γίνεται να είναι σε τέτοια θέση (όρθιο) κατά προτίμηση που η κόλληση να πέφτει μέσα στο "θηλυκό " μέρος του ταυ. Κάνε αυτά και θα γίνεις γατόνι.

ΣΚΛΗΚΟΣ
31-12-15, 07:24
σε ευχαριστω πολυ κυριε Πετρο καλη χρονια