PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Άλλη] σφυριγμα σε οθονη



jakektm
25-11-14, 12:38
λιγο γενικο το θεμα, αλλα μηπως ξερετε ακριβως που οφειλεται ενα υψισυχνο σφυριγμα, σε μερικες οθονες ;

παρολο που επισκευαζονται (πυκνωτες διοδοι κτλ) δουλευονυ, αλλα σε καποιες εχει σφυριγμα οταν τις κλεινεις σε σταντμπαι.

φανταζομαι οφειλεται στα πηνια-μετασχηματιστακια που με την θερμοκρασια και τον καιρο εχουν χαλαασει το μονωτικο υλικο τους.

να οφειλεται σε κατι αλλο? (πχ. ηλεκτρολυτικους 68uF/450v στην ανορθωση)

καποιος τροπος να σταματησει ;;;!!

jakektm
25-11-14, 17:59
για tft lcd εννοω. οχι crt

klik
25-11-14, 23:28
Μήπως δεν αλλάζεις το μικρό ηλεκτρολυτικό στο πρωτεύον του μετασχηματιστή; (κύκλωμα πόλωσης του transistor).
Πάντως μερικές οθόνες, όπως και μερικοί φορτιστές έχουν εκ κατασκευής σφύριγμα στο ακουστικό φάσμα (σπαστικό εεε; ) .
Αυτές τις οθόνες τις δίνεις σε παππούδες που δεν τους ενοχλεί.

jakektm
29-11-14, 02:29
εχει ενα 0.22μΦ/50βολτ και εναν 33μΦ/50 βολτ. αν τους αλλαξω και τους δυο, σε τιμες κοντα σε αυτες και οχι ακριβως αυτες, θα εχω καποιο προβλημα;

FILMAN
02-12-14, 14:26
Γιατί να το κάνεις αυτό, εφόσον και οι δυο τιμές είναι πολύ συνηθισμένες; (αν ο πρώτος είναι ηλεκτρολυτικός καλύτερα να βάλεις στη θέση του έναν κεραμικό ή πολυεστερικό)

jakektm
03-12-14, 01:21
η οθονη ειναι μαρκας hannspree model:xm-s με ενσωματωμενα ηχεια.

ο θορυβος μεταφερεται και στα ηχεια του και αυξανοντας την ενταση αυξανεται απο τα ηχεια.χαμηλονοντας ακουγεται μονο απο την πλακετα.

η βαθμιδα ηχου ειναι στην ιδια πλακετα με την τροφοδοσια


εκανα αλλαγη του μετασχηματιστη των λαμπων, ο πλαιος καηκε. και με τον καινουριο ακουγεται το σφυριγμα. καπου στα 15κηζ το προσδιοριζω.

jakektm
05-12-14, 15:02
μετα απο δοκιμες, εκανε σπινθηρισμους στην ακιδα του μ/τ λαμπων, πλεον τις αναβει για παρα πολυ λιγο, δινει εικονα και μετα παει σε σταντμπαυ. στην φωτογραφια ειναι το πισω μερος της πλακετας,

μετραω ιδια αντισταση στα πηνια, δεν εχει καει καποιο,

η ταση στον ηλεκτρολυτικο(εχω βαλει καινουριο) στα δυο ολοκληρωμενα εχει ως εξης:

ξεκινημα 13.5βολτ, αναβει η οθονη-λαμπες 14.3 βολτ, παει σε στανμπαυ 11.8 αποτομα, και μετα απο λιγο 13.5βολτ(το σταντπαυ παραμενει)

το κυριως προβλημα ειναι οτι:
οι λαμπες δουλευουν, αναβουν μονο στην μια πλευρα του μ/τ. οποτε κατι γινεται με την αλλη πλευρα.
αλλα εφοσον τα πηνια του ειναι οκ αρα στο κυκλωμα που αντιλαμβανεται αν εχω λαμπες η οχι, εκει νομιζω εχει θεμα.

jakektm
05-12-14, 16:37
χρησιμοποιει το παρακατω ταλαντωτη, http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0CCEQFjAA&url=http%3A%2F%2Fwww.bb-electronic.de%2FMP1038_r1.2.pdf&ei=2sGBVPiRDuqt7gba04DgCQ&usg=AFQjCNHlv4LGowW0FkFW6_Ra5vX7nxf9yg&bvm=bv.80642063,d.ZGU

ειδα οτι το ονομαζει open lamp protection

δεν λεει ομως ,η εγω δεν καταλαβα,τι να συνδεσω ετσι ωστε να παρακαμπτει το open lamp protection και να λειτουργει συνεχως

klik
05-12-14, 20:51
Στο ic δεν περιμένει να βρει κάτι σταθερό. Στην εκκίνηση επιτρέπει, μεγάλα ρεύματα (εκκένωση) αλλά αν ξεπεραστεί ένα όριο χρόνου θα γκρινιάξει. Αν ανέβει πολύ η τάση, τότε ενεργοποιείται το open lamp protection και πάλι θα γκρινιάξει. Φυσικά υπάρχει και περιορισμός στο ρεύμα λειτουργίας.

Δοκίμασε μια αντίσταση 2,2ΚΩ αντί για λάμπα μήπως το ξεγελάσεις. Όμως αν είδες σπινθήρα στο μετασχηματιστή, δεν έχεις πολλές ελπίδες. Προσοχή η τάση ανεβαίνει αρκετά στο κύκλωμα (ειδικά αν δεν είναι συνδεδεμένη λάμπα - συνθήκη open lamp).

Από τις ακίδες 1 και 2 μέσω αντιστάσεων ρυθμίζεις τα όρια των error amplifier.

Στην ακίδα 6 έχεις τον πυκνωτή fault timeout (αν μεγαλώνει αυξάνει η ανοχή σε σφάλματα). Φορτίζεται με ένα μικρό ρεύμα σε κάθε παλμό που εντοπίζεται σφάλμα. Αν ξεπεράσει τα 1,2V γίνεται shutdown. Μπορείς να τον αντικαταστήσεις με μια αντίσταση οπότε δεν θα έχεις προστασίες και μπορείς άνετα να κάψεις το τσιπάκι οπότε δεν το συνιστώ.

jakektm
05-12-14, 21:40
φιλε μου σε ευχαριστω παρα πολυ για την επεξηγηση. ηδη το δοκιμασα αυτο που ειπες και δουλευει.
για δικη μου χρηση ειναι η οθονη, την ειχα παρατημενη καιρο και ειπα να παιξω λιγο!