PDA

Επιστροφή στο Forum : [CD Player] CDJ-200



JOUN
15-11-14, 20:13
Καλησπερα
Μου εφεραν το cd player cdj-200 με προβλημα στο eject.
Αφου αλλαξα διαφορα πλαστικα του μηχανισμου που ειχαν φθαρει,πλεον δεν εχει προβλημα αλλα μου βγαζει error E-8301.
Οταν βαζω το cd κανει η κεφαλη εναν ηχο κρρρρρ.Αυτος προκαλειται απο την κεφαλη που ανεβοκατεβαινει προσπαθωντας να εστιασει χωρις να τα καταφερνει.Στο τελος η μου κανει eject το cd η μπορει ακομη και να μπλοκαρει στο error και να μην κανει τιποτα..
Βλεπω οτι το error αυτο εχει να κανει με προβλημα στην κεφαλη αλλα:Δεν μου το κανει παντα αλλα καποιες φορες διαβαζει το cd και τοτε το παζει ακομη και αν ειναι πολυ γρατζουνισμενο(μιλαω παντα για γραμμενα cd)
Eπισης αν σηκωσω το player σε μια γωνια 30 μοιρων ειναι πολυ πιθανοτερο να δουλεψει σωστα χωρις προβλημα.Αν τα ειχε φτυσει η κεφαλη δεν θα επαιζε ποτε,σωστα;
Εννοειται η κεφαλη ειναι σχολαστικα καθαρισμενη..
Μπορει να βοηθησει καποιος;

JOUN
17-11-14, 18:07
Κανενας;

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
17-11-14, 19:03
αυτον τον κωδικο μπορει να τον βγαζει και με μηχανικο προβλημα δεν μπορω να καταλαβω για το χτυπημα που λες μηπως εχει προβλημα ο δεξιος διακοπτης φορτωσης εμπρος και δεξια ειναι κατω απο το καπακι το μεταλικο προσοχη την επεμβαση θα την κανεις παντα εκτος ρευματος το μηχανακι καιει αφαλεια στην main
τσεκαρισε αν ολα τα πλαστικα μερη αριστερα πατανε σωστα καπου εκει σε μπερδευει

JOUN
17-11-14, 20:03
Tα πλαστικα τα εχω ελεγξει και εχουν αλλαχτει τα φθαρμενα γιατι δεν εκανε eject.Tωρα οταν κανει το προβλημα δεν μπορει να εστιασει την κεφαλη.Την ανεβοκατεβαζει πολυ γρηγορα και τελικα βγαζει το error.Aυτο δεν το κανει παντα,το κανει ας πουμε 8 στις 10 φορες.Τις αλλες δυο δουλευει κανονικα και διαβαζει οποιοδηποτε cd του βαλω.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
17-11-14, 20:28
Πότε είναι κατασκευασμένο δες το ταμπελάκι?
επίσης λίπανε την γλυσιέρα που πατά το laser
Επίσης μπορεί να έχει βάλει χέρι στο τρίμερ κανένας μάπας κατσαβιδάς και το τελείωσε και σου το έφερε
αυτά συμβαίνουν συνέχεια εδώ στην Λάρισα τα σκαλίζουν μόνοι τους άλλη βλάβη έχει και κοιτάνε στο ιντερνετ και τα σκίζουν
στην επισκευή τα βάζεις laser της pioneer ποτέ απο ebay να είσαι σίγουρος.
εμείς βάζαμε καινούριες κεφαλές και τα αλάνια τις βγάζανε αλλά είχαμε προνοήσει να βάζουμε ταινία ασφαλείας εσωτερικά

JOUN
17-11-14, 20:53
Τι να σου πω δεν ξερω αν το πειραξαν αλλα δεν πιστευω.Η κεφαλη δεν μπορει να μετρηθει;Εχω το service manual αλλα δεν λεει το παραμικρο.
Τωρα το δοκιμαζω παλι αλλα δεν μου βγαζει το error απλως πεταει τις μισες φορες το cd εξω,τις αλλες μισες το παιζει κανονικα.Ανεβαζω στο youtube ενα βιντεακι,οταν ολοκληρωθει το δημοσιευω.

JOUN
17-11-14, 21:30
Εδω παιζει αρκετα καλα και φαινεται σαν προβλημα στην κεφαλη: https://www.youtube.com/watch?v=0LUGHhhSluM&feature=youtu.be