PDA

Επιστροφή στο Forum : αλαγη βαριστορ σε πλακετα



katmadas
08-09-14, 10:51
καλημερα

Εχω 3 ιδιες πλακετες που εχουν τιναξει τα βαριστορ λογικα απο κανα κεραυνο στηυν περιοχη.
Οι πλακετες ειναι βιομηχανικου τυπου και δεν υπαρχουν σχεδια.

Τα βαριστορ ευτυχως βρηκα ποια ειναι στα 275.

Το προβλημα ειναι οτι ενω απο την μια μερια το βαριστορ παιρνει την φαση απο την αλλη μερια παει στον ουδετερο μεσω ενος εξαρτηματος smd το οποιο καηκε και αυτο και δεν μπορω να ξερω τι ηταν.

Τι μπορει να ειναι?Τι βαζουν συνηθως εκει?

αλπινιστης
08-09-14, 13:00
Φανη, στα βαριστορ δεν βαζουν τιποτα σε σειρα. Το ενα τους ποδι παταει φαση και το αλλο ουδετερο. Οτι βαλεις, αλλαζει την ταση λειτουργια του βαριστορ (αντι για 275, θα τα τιναξει σε υψηλοτερη ταση, αφου το οποιο αλλο σε σειρα τοποθετημενο εξαρτημα, θα δημιουργησει μια πτωση τασης εστω και λιγων βολτ). Μηπως το αγνωστο smd ειναι καμια αντισταση μηδενικης τιμης (γεφυρα?)

katmadas
08-09-14, 15:37
Δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα τι ειναι.
ειναι 1206 σαν αντισταση καμενη.
Μαυρο χρωμα πρεπει να ειναι το εξαρτημα αλλα δεν μπορω δυστυχως να διαβασω εστω και κατι.
Αν το γεφυρωσω παιοζει κανα προβλημα λετε?

chipakos-original
08-09-14, 17:27
καλημερα

Εχω 3 ιδιες πλακετες που εχουν τιναξει τα βαριστορ λογικα απο κανα κεραυνο στηυν περιοχη.
Οι πλακετες ειναι βιομηχανικου τυπου και δεν υπαρχουν σχεδια.

Τα βαριστορ ευτυχως βρηκα ποια ειναι στα 275.

Το προβλημα ειναι οτι ενω απο την μια μερια το βαριστορ παιρνει την φαση απο την αλλη μερια παει στον ουδετερο μεσω ενος εξαρτηματος smd το οποιο καηκε και αυτο και δεν μπορω να ξερω τι ηταν.

Τι μπορει να ειναι?Τι βαζουν συνηθως εκει?
Ασφάλεια μπαίνει σε σειρά για να σωθεί η νησίδα όταν προστατέψει το varistor.

katmadas
08-09-14, 17:42
να σαι καλα Δημητρη.
οποτε μια μικρη να βαλω εχω στα 200 ma ...

chipakos-original
08-09-14, 23:17
να σαι καλα Δημητρη.
οποτε μια μικρη να βαλω εχω στα 200 ma ...
Ναι μία παρόμοια με αυτήν που έσκασε αν βρεις ή αν δεν βρεις την ίδια βάλε γυάλινη .