PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη LG] lg flatron w2286l



precius21
05-06-14, 23:43
Καλησπέρα σας! Έχω το παραπάνω led monitor και ενώ δούλευε ξάφνικά η εικόνα άρχισε να θολώνει. Έκλεισα και ξανά άνοιξα την οθόνη και απο τότε υπάρχει μια θολή γραμμή από την αριστερή εως την δεξιά πλευρά της οθόνης. Το συγκεκριμένο μοντέλο έχει εξωτερικό αντάπτορα ο οποίος μετά από έλεγχο με πολύμετρο είναι εντάξει. Κάποια γνωμη κάποιος για το τι να κοιτάξω; Ευχαριστώ!


http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37850&stc=1

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37851&stc=1

vp74
06-06-14, 15:12
Σε κάποιο άλλο thread με εξωτερική τροφοδοσία οθόνης και αφού η τάση εξόδου του ήταν σωστή μετρημένη με πολύμετρο, χρειάστηκε να αλλαχτούν 2 πυκνωτές στο εξωτερικό τροφοδοτικό. Ο λόγος ήταν ότι μετρήθηκε χωρίς φορτίο. Δες το εσωτερικό του εξωτερικού σου τροφοδοτικού για προβληματικούς πυκνωτές.

precius21
07-06-14, 18:22
Σε κάποιο άλλο thread με εξωτερική τροφοδοσία οθόνης και αφού η τάση εξόδου του ήταν σωστή μετρημένη με πολύμετρο, χρειάστηκε να αλλαχτούν 2 πυκνωτές στο εξωτερικό τροφοδοτικό. Ο λόγος ήταν ότι μετρήθηκε χωρίς φορτίο. Δες το εσωτερικό του εξωτερικού σου τροφοδοτικού για προβληματικούς πυκνωτές.

Αυτός ειναι ο αντάπτορας που έχει το συγκεκριμενο μοντέλο αλλά δεν μπορώ να τον ανοίξω, προσπαθώ ώρα και το μονο που καταφέρνω ειναι να "πληγώνω" τα πλαστικά. Ξεκουμπώνει; Μπορείς μήπως να μου ποστάρεις και το λινκ απ το συγκεκριμένο thread που λες;

http://www.pchub.com/uph/laptop/345-81969-6206/LG-Common-Item-LG-AC-Adapter-5V-12V.html

precius21
07-06-14, 20:02
Το άνοιξα τελικά. Δεν είχε φουσκωμένους πυκνωτές, άλλαξα όλους τους ηλεκτρολυτικούς προληπτικά (εκτός απ τον μεγάλο) αλλά το πρόβλημα παραμένει. Να πω ότι η γραμμή που είχα απ τη μια μεριά της οθόνης στην άλλη τωρα δεν εμφανίζεται αλλά είναι θολή όλη η εικόνα όπως ήταν πρωτα που έχω περιγράψει πιο πάνω. Δεν τσέκαρα κάτι αλλο στο τροφοδοτικο, άλλαξα μονο τους πυκνωτές.

vp74
07-06-14, 21:05
Τσεκάρισε την οθόνη με ένα άλλο pc ή laptop, με άλλο καλώδιο, δες τι τάση έχει ο πρώτος smd 100μf/16V στην είσοδο των 12V από τον μετασχηματιστή, μέτρησε τις τάσεις στον regulator δεξιά εκεί που είναι η αντίσταση. Κούμπωσε καλά την καλωδιοταινία που φεύγει για το panel ή καθάρισέ την με μια οδοντόβουρτσα ή γόμα,

ζέστανε λίγο, πάρα πολύ λίγο με θερμό αέρα τους πυκνωτές κοντά στην είσοδο των 12V και του regulator.

precius21
08-06-14, 19:29
Τσεκάρισε την οθόνη με ένα άλλο pc ή laptop, με άλλο καλώδιο, δες τι τάση έχει ο πρώτος smd 100μf/16V στην είσοδο των 12V από τον μετασχηματιστή, μέτρησε τις τάσεις στον regulator δεξιά εκεί που είναι η αντίσταση. Κούμπωσε καλά την καλωδιοταινία που φεύγει για το panel ή καθάρισέ την με μια οδοντόβουρτσα ή γόμα,

ζέστανε λίγο, πάρα πολύ λίγο με θερμό αέρα τους πυκνωτές κοντά στην είσοδο των 12V και του regulator.

Το αποτέλεσμα είναι το ιδιο με αλλο καλώδιο και pc. Ο πρώτος πυκνωτής έχει 12,1V, στον regulator παίρνω 1,8 και 4V. Καθάρισα και κουμπωσα καλα την ταινία αλλά παλι το ίδιο, όσο για τον θερμό αέρα δεν μπορω να κάνω κάτι προς το παρόν γιατι δεν έχω σταθμό η πιστόλι...:saad:

vp74
08-06-14, 21:54
Το αποτέλεσμα είναι το ιδιο με αλλο καλώδιο και pc. Ο πρώτος πυκνωτής έχει 12,1V, στον regulator παίρνω 1,8 και 4V. Καθάρισα και κουμπωσα καλα την ταινία αλλά παλι το ίδιο, όσο για τον θερμό αέρα δεν μπορω να κάνω κάτι προς το παρόν γιατι δεν έχω σταθμό η πιστόλι...:saad:


Με το πιστολάκι μαλλιών στη χαμηλή σκάλα κάντο αλλά μην το αφήσεις πολύ σε ένα σημείο και κάψεις κανένα smd εξάρτημα. Ούτε εγώ έχω θερμό αέρα. ;)
Το regulator δες ποιο είναι και τι τάσεις πρέπει να βγάζει. Ζέστανε την περιοχή γύρω από μαζεμένους πυκνωτές και κοντά σε αυτό.
Αν δεν είναι πρόβλημα με τάση δεν ξέρω να σε βοηθήσω με τα led, δεν έχω επισκευάσει ποτέ.

precius21
09-06-14, 17:20
Ζέστανα και του πυκνωτές στα σημεία που μου είπες αλλά πάλι τίποτα. Επίσης δοκίμασα και με αλλη καλωδιοταινία απο ένα άλλο lg πανελ και πάλι το ίδιο.