PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] Φιάλη φρεον



kostas1970
31-05-14, 21:12
Καλησπέρα σε όλους!

Σε μια φιάλη φρεον υπάρχουν 2 βάνες. Μια μπλε liquid (υγρό) και μια κόκκινη vapor (αέριο). Θέλω να κάνω πλήρωση μια μονάδα. Αυτό που γνώριζα ως τώρα ήτανε να γυρίζω την φιάλη ανάποδα και να κάνω πλήρωση την κλιματιστική μονάδα, χωρίς να γνωρίζω σε τί μορφή (υγρή-αέρια) πληρώνω. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος το ρόλο των 2 βανών?
Ευχαριστώ

θανασης 7
01-06-14, 00:40
το λες και μονος σου η μια ειναι για πληρωση σε υγρη μορφη και η αλλη σε αερια
και πριν για να ξερεις εκανες πληρωση σε υγρη μορφη

antonis_p
01-06-14, 11:20
Η πλήρωση με υγρό δεν συστήνεται όταν λειτουργεί ο συμπιεστής. Υγρό βάζεις μόνο μετά από κενό (που πρέπει να βάλεις μεγάλη ποσότητα) Υπάρχουν μεγάλες κλιματιστικές μονάδες ή ψυγεία που παίρνουν αρκετά κιλά ψυκτικού υγρού.

BTW το θέμα δεν αφορά επισκευή, ίσως μεταφέρθηκε εδώ (θάφτηκε) λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

kostas1970
01-06-14, 12:18
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλω να κάνω πλήρωση σε κλιματιστικό με 1 κιλό φρεον περίπου. Πριν την πλήρωση θα κάνω κενό.
Απ΄ότι κατάλαβα μπορώ να κάνω πλήρωση σε υγρή μορφή (μπλε βάνα) γυρίζοντας την φιάλη ανάποδα ή πλήρωση σε αέρια μορφή (κόκκινη βάνα) έχοντας την φιάλη σε κανονική θέση;

antonis_p
01-06-14, 12:20
Σας ευχαριστώ και τους 2 για τις απαντήσεις σας. Στην συγκεκριμένη περίπτωση θέλω να κάνω πλήρωση σε κλιματιστικό με 1 κιλό φρεον περίπου. Πριν την πλήρωση θα κάνω κενό.
Απ΄ότι κατάλαβα μπορώ να κάνω πλήρωση σε υγρή μορφή (μπλε βάνα) γυρίζοντας την φιάλη ανάποδα ή πλήρωση σε αέρια μορφή (κόκκινη βάνα) έχοντας την φιάλη σε κανονική θέση;

Αυτά ισχύουν όταν η φιάλη είναι σε όρθια θέση. Φιάλες με μία βάνα, γυρίζοντάς τες ανάποδα, βγάζεις υγρό.

kostas1970
01-06-14, 12:24
Αντώνη μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος στον τρόπο που πρέπει να ακολουθήσω , διότι δεν σε κατάλαβα.

antonis_p
01-06-14, 13:05
Αντώνη μπορείς να γίνεις πιο συγκεκριμένος στον τρόπο που πρέπει να ακολουθήσω , διότι δεν σε κατάλαβα.

Ο πλέον αξιόπιστος τρόπος για να συμπληρώσεις ψυκτικό υγρό, είναι αυτός με το βάρος. Για αυτό και στις οδηγίες των AC αναγράφεται το βάρος του ψυκτικού υγρού.
Επειδή η πλειοψηφία των τεχνικών δεν έχουν ζυγαριές, συνηθίζεται να συμπληρώνουν σύμφωνα με την πίεση στην αναρρόφηση του συμπιεστή.

Αφού κάνεις κενό - αν έχει χάσει όλα του τα υγρά, αν δεν τα έχει χάσει δεν κάνεις κενό - συνδέεις την έξοδο που βγάζει αέριο στην αναρρόφηση - τη χοντρή σωλήνα - και συμπληρώνεις. Μετά από λίγο ενεργοποιείς το AC έχοντας το νού σου να μην πέσει κάτω από το μηδέν. Συνεχίζεις να συμπληρώνεις μέχρι εκεί που σου έχουν πει, ανάλογα με την ιπποδύναμη του AC και το ψυκτικό υγρό.

kostas1970
01-06-14, 13:44
Έχω ζυγαριά , αντλία κενού φιάλες και ότι χρειάζεται ένας ψυκτικός. Το πρόβλημα μου είναι ότι κατά την πρακτική μου ποτέ δεν έτυχε να κάνω πλήρωση με φιαλή που έχει 2 βάνες. Εκεί έχω κολλήσει... Εννοείται ότι το φρεον θα το βάλω με ζυγαριά. Από ποια βάνα (μπλε - κόκκινη ) πρέπει να συνδέσω τα μανόμετρά μου και ποια πρέπει να είναι η θέση της φιάλης?
Συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός σε τι ζητάω στα προηγούμενα μηνύματά μου.

antonis_p
01-06-14, 14:53
Έχω ζυγαριά , αντλία κενού φιάλες και ότι χρειάζεται ένας ψυκτικός. Το πρόβλημα μου είναι ότι κατά την πρακτική μου ποτέ δεν έτυχε να κάνω πλήρωση με φιαλή που έχει 2 βάνες. Εκεί έχω κολλήσει... Εννοείται ότι το φρεον θα το βάλω με ζυγαριά. Από ποια βάνα (μπλε - κόκκινη ) πρέπει να συνδέσω τα μανόμετρά μου και ποια πρέπει να είναι η θέση της φιάλης?
Συγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός σε τι ζητάω στα προηγούμενα μηνύματά μου.

Κάθετη - vapor

θανασης 7
01-06-14, 15:27
οταν η φιαλη εχει δυο βανες μια μπλε και μια κοκκινη ειναι
η μπλε περνει απο τον πατο της μπουκαλας(για να περνεις σε υγρη μορφη) και δεν χρειαζετε να την γυρισεις αναποδα
ενω η κοκκινη περνει απο την πανω πλευρα για να περνεις σε αερια μορφη

kostas1970
01-06-14, 15:30
Ευχαριστώ πολύ!

puntix
07-08-15, 15:27
καλησπέρα, πρόσφατα αγόρασα ενα φιαλάκι 2 kg και είπα να μου το γεμίσει 1 kg 410 για να πληρώσω υγρά σε ενα 38αρι οροφής που έχω, σύνδεσα τον ανταπτορα του 410 και το μπλε λάστιχο στην χαμηλή βάνα το κιτρινο στην μπουκάλα και άνοιξα (το κλιματιστικό στην ψύξη) , στην αρχή έβλεπα κατι φυσαλίδες άλλα σε κάποια φάση ούτε το μανόμετρο έδειχνε να περνάει φρέο αλλα ούτε να ανεβπάζει πιέσεις το σύστημα , γύρισα την μπουκάλα ξάπλα και ανάποδα άλλα τίποτα οταν έβγαζα το κίτρινο η μπουκάλα έβγαζε .. έσφιξα καλά τα λάστιχα άλλα και πάλι τίποτα , πήρα τηλέφωνο τον τύπο που με έστειλε την μπουκάλα και του είπα αν έχει αέρα η μπουκάλα και μου είπε οτι έχει! λόγο του οτι ήταν πωλητής δεν είχε και γνώσεις αρκετές ,μου είπε την επόμενη φορά που θα του στείλω το φιαλάκι να το κάνω καλό κενό, υπάρχει ρε παιδιά το ενδεχόμενο να είχε η φιάλη αέρα και να πήρε το σύστημα αέρα; επίσης οταν κουνάω το φιαλάκι κάτι ακούγετε να έχει μέσα αλλα και όταν ανοίγω την βαλβίδα φυσάει.. Τι μπορεί να συνέβει και να σταμάτησε η πλήρωση;

xsterg
10-08-15, 00:13
να απευθυνοσουν σε ψυκτικο? θα ηταν η πιο οικονομικη και η πιο σωστη λυση.