PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] nokia e55 ή e52 προβλημα



qazwsx
16-05-14, 17:48
Καλησπερα παιδια..θα ηθελα την βοηθεια απο καποιον εμπειρο μιας κ εγω ασχολουμε πολλα χρονια με service κιν τηλεφωvων αλα αυτο δεν το εχω ξανα αντιμετωπιση.
Μου εφεραν ενα Nokia οπου εμφανισιακα οπως και το πληκτρολογιο καθως και εξωτερικα γραφει E55 ομως η πλακετα του μεσα γραφει και ειναι Ε52...το λογισμικο που το ανοιξα και δουλευει κανονικα γραφει Ε52 με την μονη διαφορα πως δεν δουλευουν τα ακριανα γραμματα στο πληκτρολογιο καθως το Ε55 εχει παραπανω κουμπια στο πληκτρολογιο..
και ερωταω...ειναι ιδιες η πλακετες ωστε να βαλουν την Ε52 σε σκελετο απο Ε55?
και κατι που θελω να μαθω και ειναι η πιο βασικη ερωτηση...
μπορω να περασω το firmware του Ε55 στην πλακετα του Ε52?

manolo
18-05-14, 09:37
Καλημέρα Σοφιανέ,
ΜΗΝ προσπαθήσεις να περάσεις το firmware του Ε55 στο Ε52. Απ' ότι έχω διαβάσει στο ΝΟΚΙΑ discussions forum τα δύο firmwares δεν ταιριάζουν. Κάποιος που το προσπάθησε το τηλέφωνο του έγινε "bricked" όπως ανέφερε δηλαδή κόλλησε τελείως και έπρεπε να το κάνει reflashing μέσω του Phoenix software. Το keyboard layout του Ε55 είναι το λεγόμενο half QWERTY με αποτέλεσμα ενώ έχουν τα ίδια hardware specs τα key layouts να μην ταιριάζουν. Προφανώς αυτός που σου το έφερε άλλαξε το case του κινητού ίσως λόγω σπασίματος επειδή ταιριάζουν από πλευράς διαστάσεων.