PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΥΟ UPS ΜΕ ΜΙΑ ΜΠΑΤΑΡΙΑ



kostis38
04-05-14, 18:27
Καλησπέρα σας. Παλιότερα είχα συνδέσει μιά μπαταρία αυτοκινήτου με ups. Το σύστημα πήγαινε καλά μέχρι που χρειάστηκα την μπαταρία γιά το αυτοκίνητο. Τώρα λοιπόν θέλω να ξανακάνω το ίδιο αλλά με μιά διαφορά. Θέλω η μπαταρία να εξυπηρετεί 2 ups. Από την μπαταρία θα φεύγουνε 2 ζεύγη καλωδίων. Ένα γιά κάθε ups. Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ή θα γίνει καμιά ζημιά? Ο λόγος που θέλω να το κάνω αυτό εόναι καθαρά οικονομικός. Πρέπει να αγοράσω 2 μπαταρίες γιά ups ενώ την μπαταρία αυτοκινήτου (κλειστού τύπου) την έχω και είναι και σε καλή κατάσταση. Παραθέτω και ένα σκαρίφημα γιά το πως θέλω να κάνω τις συνδέσεις. Ευχαριστώ.
http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37686&stc=1

leosedf
04-05-14, 19:45
Κάντο λίγο και πες μας τι έγινε :lool:

chipakos-original
04-05-14, 21:00
Πολύ φοβάμαι ότι θα υπάρξει θέμα με την φόρτιση της μπαταρίας διότι όταν το 1ο ups δίνει τάση για να κρατήσει την μπαταρία φρέσκια τότε το 2ο ups θα αποκόπτει την φόρτιση και αντιστοίχως από το 2ο στο 1ο. Τελικά η μπαταρία αργά αργά θα αδειάσει και δεν θα φορτιστεί από πουθενά.

kostis38
04-05-14, 21:46
Πολύ φοβάμαι ότι θα υπάρξει θέμα με την φόρτιση της μπαταρίας διότι όταν το 1ο ups δίνει τάση για να κρατήσει την μπαταρία φρέσκια τότε το 2ο ups θα αποκόπτει την φόρτιση και αντιστοίχως από το 2ο στο 1ο. Τελικά η μπαταρία αργά αργά θα αδειάσει και δεν θα φορτιστεί από πουθενά.

Άρα λοιπόν σε κάθε περίπτωση ένα από τα δύο ups θα φορτίζει την μπαταρία. Εμένα με ενδιαφέρει αν και τα δύο ups είναι σε κατάσταση λειτουργείας και βγάζουν τάση φόρτισης τι θα γίνεται..

leosedf
04-05-14, 21:53
Γιατί δεν το δοκιμάζεις?

kostis38
04-05-14, 22:05
Γιατί δεν το δοκιμάζεις?
Θα το δοκιμάσω. Απλά ήθελα και μιά άλλη γνώμη. Υπάρχει λες περίπτωση να πάθει βλάβη κάποιο από τα δύο ups?

ultra
04-05-14, 23:22
Αν τα 2 UPS ειναι ιδια, μπορεις να απομονωσεις απο την πλακετα την θετικη εξοδο του φορτιστη (ειναι με LM317??),
και να τοποθετησεις σε σειρα 2 διοδους schottky πχ στα 3Α.
Τωρα, αν εχεις και την δυνατοτητα να ξαναυπολογισεις την ταση εξοδου του φορτιστη, ωστε να επαναφερεις την πτωση τασης των διοδων, θα εισαι οκ.

kostis38
05-05-14, 15:53
Αν τα 2 UPS ειναι ιδια, μπορεις να απομονωσεις απο την πλακετα την θετικη εξοδο του φορτιστη (ειναι με LM317??),
και να τοποθετησεις σε σειρα 2 διοδους schottky πχ στα 3Α.
Τωρα, αν εχεις και την δυνατοτητα να ξαναυπολογισεις την ταση εξοδου του φορτιστη, ωστε να επαναφερεις την πτωση τασης των διοδων, θα εισαι οκ.
Αν το αφήσω έτσι όπως φαίνεται στο σκαρίφημα τι πρόβλημα μπορεί να έχω? Θα πάθει καμιά ζημιά κάποιο από τα ups? Το ρεύμα φόρτισης αν και τα δύο ups είναι ανοιχτά θα είναι αυξημένο?

chipakos-original
05-05-14, 18:59
Αν τα 2 UPS ειναι ιδια, μπορεις να απομονωσεις απο την πλακετα την θετικη εξοδο του φορτιστη (ειναι με LM317??),
και να τοποθετησεις σε σειρα 2 διοδους schottky πχ στα 3Α.
Τωρα, αν εχεις και την δυνατοτητα να ξαναυπολογισεις την ταση εξοδου του φορτιστη, ωστε να επαναφερεις την πτωση τασης των διοδων, θα εισαι οκ.
Καλή σκέψη Κώστα αλλά αν βάλει δίοδο σε σειρά με το θετικό της φόρτισης της μπαταρίας τότε ναι μεν θα απομονωθούν τα δύο θετικά των δύο ups αλλά τα ups δεν θα βλέπουν την μπαταρία κι έτσι δεν θα ξεκινάνε καθόλου.

xsterg
05-05-14, 20:07
εγω θα ελεγα να ΜΗΝ κανει την συνδεσμολογια που λεει. πολλες φορες τα κυκλωματα ειναι πιο πολυπλοκα απο οτι φανταζομαστε. μπορει να φερουν καποιες επικινδυνες τασεις στην μπαταρια και η συνδεσμολογια που προτεινεις να δημιουργησει βραχυκυκλωμα. επίσης ειναι βεβαιο οτι θα εχεις προβλημα με το κυκλωμα φορτισης. ποιο κυκλωμα φορτισης θα φορτιζει την μπαταρια απο τα δυο?

ultra
05-05-14, 21:50
Καλή σκέψη Κώστα αλλά αν βάλει δίοδο σε σειρά με το θετικό της φόρτισης της μπαταρίας τότε ναι μεν θα απομονωθούν τα δύο θετικά των δύο ups αλλά τα ups δεν θα βλέπουν την μπαταρία κι έτσι δεν θα ξεκινάνε καθόλου.

Οι inverter των 2 UPS θα ειναι παραλληλα (μονιμα υπο ταση εφ οσον ειναι συνδεδεμενη η μπαταρια).

Προτεινω να μπουν οι διοδοι μονο στα κυκλωματα φορτισης, και γι αυτο αναφερω μετατροπη στην πλακετα.
Δεν εννοω να βαλει τις διοδους σε σειρα με την μπαταρια, γιατι ετσι φυσικα και δεν θα δουλευει.

Sorry που το λεω, αλλα νομιζω η ιδεα μου ειναι πολυ εμπνευσμενη, χεχε.

leosedf
05-05-14, 22:01
Ε μου κάνετε χαλάστρα τώρα.:lool:

chipakos-original
06-05-14, 06:10
Οι inverter των 2 UPS θα ειναι παραλληλα (μονιμα υπο ταση εφ οσον ειναι συνδεδεμενη η μπαταρια).

Προτεινω να μπουν οι διοδοι μονο στα κυκλωματα φορτισης, και γι αυτο αναφερω μετατροπη στην πλακετα.
Δεν εννοω να βαλει τις διοδους σε σειρα με την μπαταρια, γιατι ετσι φυσικα και δεν θα δουλευει.

Sorry που το λεω, αλλα νομιζω η ιδεα μου ειναι πολυ εμπνευσμενη, χεχε.
χαχαχαχα σωστάάάά΄Εν τω μεταξύ όσο εμείς το χαβά μας έχει τρελαθεί ο Κωσταντίνος. Sorry δεν θα επιμείνουμε άλλο.

kostis38
06-05-14, 09:53
Παίδες..δεν πρόκειται να τρελαθώ. Χθες μίλησα με ένα φιλαράκι ο οποίος την έκανε την συνδεσμολογία που σκέφτηκα με απόλυτη επιτυχία και χωρίς δίοδα. Μέχρι το μεσημέρι σήμερα θα την κάνω και γω και θα σας πω σχετικά.

leosedf
06-05-14, 10:04
Για να δούμε, έπεσες και σε μάστορα.

kostis38
06-05-14, 11:27
Για να δούμε, έπεσες και σε μάστορα.
Λοιπόν...Η σύνδεση έγινε. Με ανοιχτά και τα 2 ups μετράω στους πόλους τάση φόρτισης 13,7V Το ρεύμα δεν το μέτρησα. Δε μπορεί το ρεύμα φόρτισης δύο ups των 600VA να είναι περισσότερο απ'ότι αντέχει η μπαταρία(60AH)

leosedf
06-05-14, 14:49
Μέτρα το και μετά από δώδεκα ώρες Η αφού κόψεις το ρεύμα σκόπιμα για να παίξει λίγο με φορτίο το UPS και ξανά μέτρα.

xsterg
06-05-14, 16:36
μην μπεις αυριο και πεις οτι δεν εμεινε ορθιο τιποτα απο το βραχυκυκλωμα που εκανες...

kostis38
06-05-14, 17:17
μην μπεις αυριο και πεις οτι δεν εμεινε ορθιο τιποτα απο το βραχυκυκλωμα που εκανες...

Άμα καούνε κάηκαν. Δε θα πεθάνω κι'όλας...

kostis38
06-05-14, 17:20
Μέτρα το και μετά από δώδεκα ώρες Η αφού κόψεις το ρεύμα σκόπιμα για να παίξει λίγο με φορτίο το UPS και ξανά μέτρα.

Θα το κάνω φίλε μου αλλά όχι σήμερα -αύριο. Μόλις το κάνω θα ενημερώσω. Δε ξέρω σε τι βραχυκύκλωμα αναφέρεται ο φίλος xsterg. Αν υπήρξε κάποιο βραχυκύκλωμα δεν θα παρατηρούσα κάτι μετά από 2 ώρες λειτουργίας και των 2 UPS?

xsterg
06-05-14, 22:28
για δοκιμασε και αναποδα τα φις στις πριζες σουκο οπου τροφοδοτουνται.

kostis38
09-05-14, 21:58
Λοιπόν...σύνδεσα αμπερόμετρο στην μπαταρία το οποίο μου δείχνει (και με τα δύο ups ανοιχτά) περίπου 150ma (αναλογικό το αμπερόμετρο). Η δε τάση είναι 13,5v. Οι μετρήσεις είναι πάνω στην μπαταρία. Όταν θα έχω χρόνο θα τα αφήσω να δουλεύουν κανά 6ωρο. Γιά την ώρα όλα δουλεύουν καλά.

gianndats
10-08-14, 12:29
Φιλε μου στην θεση σου θα εκνα εγκατασταση την μπαταρια στο ενα μονο ups (σε αυτο με τα περισσοτερα VA) και θα αγοραζα με 13 € μια μπαταρια 12v 7Α για το δευτερο ups. Διοτι κατα την γωμη μου το πειραμα δεν αξιζει και ειναι σχεδον ανευ ουσια με δεδομενο οτι με 13€ καθαριζεις