PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Samsung] Πρόβλημα με οθόνη Samsung 2233RZ



duvdev
14-04-14, 19:06
Μόλις την συνδέω στο ρεύμα ανάβει για ένα δευτερόλεπτο και δείχνει εικόνα κανονικά και μετά εξαφανίζεται η εικόνα, μαυρίζει και μένει αναμμένο μόνο το μπλε φως πυ δείχνει ότι είναι ανοιχτή.
Πυκνωτές φουσκωμένους δεν έχει. Τι άλλο θα μπορούσε να δημιουργεί αυτό το πρόβλημα;

ezizu
14-04-14, 19:53
Ήχο έχει κανονικά;
Αν φωτίσεις από μπροστά την οθόνη, φαίνεται κάποια εικόνα ή όχι;
Μπορεί να είναι πρόβλημα με το κύκλωμα του inverter, πρόβλημα με κάποια/ες λάμπα/ες κ.ο.κ.
Το ότι οι πυκνωτές δεν είναι φουσκωμένοι, δεν σημαίνει αυτόματα και ότι λειτουργούν σωστά .

Προσοχή με τις επικίνδυνες τάσεις που υπάρχουν, σε διάφορα σημεία των κυκλωμάτων της τηλεόρασης .

duvdev
14-04-14, 20:54
Όταν φωτίζω την οθόνη με τον φακό βλέπω εικόνα από πίσω, κουνάω και mouse και λοιπά και φαίνεται να λειτουργεί κανονικά.
Τι συμπέρασμα βγάζουμε;

ezizu
14-04-14, 21:22
Ουπς....μόνο οθόνη είναι και όχι TV/monitor. Sorry μπερδεύτηκα για αυτό σε ρώτησα αν έχει ήχο .
Όπως σου ξανά έγραψα στο προηγούμενο ποστ, το πιο πιθανών είναι να υπάρχει πρόβλημα ή στο inverter, ή σε κάποια/ες λάμπα/ες με αποτέλεσμα να κόβει το inverter.
Καλό είναι βέβαια, να γίνει και γενικά ένα έλεγχος, όσο αφορά την σωστή λειτουργία του τροφοδοτικού.

duvdev
14-04-14, 21:28
Υπάρχει τρόπος να εξετάσω Inverter και λάμπες ή μόνο με αλλαγή θα βγάλω άκρη;

lavrakas
14-04-14, 22:44
Η εμπειρια που εχω να σου μεταφερω ειναι απο τις οθονες λαπτοπ. Εκει οταν η οθόνη ειναι σκοτεινή αλλα παίζει κανονικα (τη γερνουμε λιγο με γωνια για να δουμε) τοτε ειναι το inverter ή η λάμπα ( ή led αν ειναι αντιστοιχης τεχνολογιας). αυτο που εγω κάνω ειναι τσεκάρω τους ακροδεκτες του innverter για να δω αν βγαζουν τάση . αν ναι τοτε μάλλον ειναι η λάμπα, αν οχι τοτε ψάχνω το inverter. Καπως αντιστοιχα νομιζω οτι μπορεις να αντιμετωπίσεις και την οθονη. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ!!!!!!!

atsio
15-04-14, 01:36
Η εμπειρια που εχω να σου μεταφερω ειναι απο τις οθονες λαπτοπ. Εκει οταν η οθόνη ειναι σκοτεινή αλλα παίζει κανονικα (τη γερνουμε λιγο με γωνια για να δουμε) τοτε ειναι το inverter ή η λάμπα ( ή led αν ειναι αντιστοιχης τεχνολογιας). αυτο που εγω κάνω ειναι τσεκάρω τους ακροδεκτες του innverter για να δω αν βγαζουν τάση . αν ναι τοτε μάλλον ειναι η λάμπα, αν οχι τοτε ψάχνω το inverter. Καπως αντιστοιχα νομιζω οτι μπορεις να αντιμετωπίσεις και την οθονη. ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΡΕΥΜΑΤΑ!!!!!!!

Με τι πολύμετρο μετράς τους ακροδέκτες του inverter;

vp74
15-04-14, 05:35
Οι πυκνωτές είναι το πιθανότερο αν δεν έχεις σκούρο χρώμα γύρω από το mosfet και τον μετασχηματιστή στην κάτω μεριά του τροφοδοτικού. Τσεκάρισε και την πράσινη ασφάλεια.

Αν έχεις σκούρο χρώμα το πιθανότερο είναι το mosfet σου. Τσεκάρισε με πολύμετρο και τα 4 πόδια.
Δες το datasheet, σαν διόδους ελέγχεις.



Προτείνω να αλλάξεις για αρχή τους πυκνωτές σου και την F καθώς το σβήσιμο δεν είναι πάντα από inverter.

4x 820uF 25V -> τους 2 κοντά στον μετασχηματιστή στα 35V
3x 100uF 10V -> 16V
1x 3.3uF 50V
1x 47uF 50V
1x 330uF 10V -> 470μf στα 16V

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37554&stc=1

Δοκιμασμένα set PIB + mainboard για να δοκιμάσεις το panel σου (να αποκλείσεις τις λάμπες)
είναι από lg1919s kai samsung 710v.

Yπάρχει και πιθανότητα να πρέπει να φρεσκάρεις τις κολλήσεις του controller.

JOUN
16-04-14, 00:25
Βαγγελη αν εχει καει η ασφαλεια πως γινεται να δειχνει εστω και για ενα δευτερολεπτο;

vp74
16-04-14, 13:21
Βαγγελη αν εχει καει η ασφαλεια πως γινεται να δειχνει εστω και για ενα δευτερολεπτο;

EDIT: Η ασφάλεια είναι pico fuse και όχι resistor fuse.
Οπότε δεν είναι αυτή.

ziakosnasos
16-04-14, 15:04
Aδάμ μάλλον θα τσεκάρει την τάση που παίρνει το inverter λογικά , να μετρήσει την έξοδο με πολύμετρο ακόμα και TrueRMS δεν νομίζω να γίνεται ->1000Volt ...

duvdev
23-09-14, 22:34
Πέντε μήνες μετά κι αφού κατάφερα να βρω inverter για την οθόνη, αποφάσισω να ασχοληθώ πάλι μαζί της.
Άλλαξα λοιπόν τον inverter, οι λάμπες άναψαν κανονικά και παρέμειναν αναμένες, οπότε την συναρμολόγισα και την τοποθέτησα στο Pc για να την χρησιμοποιήσω και ανακάλυψα ένα καινούριο πρόβλημα για το οποίο δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο πουθενά.

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38367&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=38368&stc=1
Η οθόνη δειχνει λες και ειναι χωρισμένη σε 4 οριζοντια ορθογώνια, απ τα οποία το πανω πάνω λειτουργεί κανονικά, αλλα τα υπόλοιπα δεν δειχνουν εικόνα.
Έχει κανείς ανάλογη εμπειρία;

duvdev
24-09-14, 20:02
Δεν έχει συναντήσει κανείς κάτι ανάλογο;

STALKER IX
24-09-14, 22:27
Εχω το ιδιο προβλημα και το ψαχνω εδω και μερικες μερες κανε υπομονη μην την πεταξεις

duvdev
24-09-14, 23:01
Δεν την πετάω, έκανα υπομονή τόσο καιρό να βρω inverter, απλά δεν μπορώ να σκεφτώ τι μπορεί να το προκαλεί αυτό στην οθόνη. Γι αυτό ρώτησα αν το χει συναντήσει κανείς.

Δεν είμαι σίγουρος μετά από τοσο καιρό, αλλά έχω την εντύπωση ότι πριν, όταν την έφεγγα με τον φακό να δω αν υπάρχει σήμα, έδειχνε κανονικά όλη,
αλλά ξαναλέω, δεν είμαι σίγουρος, έχει περάσει πολύς καιρός.

STALKER IX
25-09-14, 00:45
Εμενα ειναι το πανελ lg και κανει το ιδιο και σε αλλο σασι. Να εισαι τυχερος και να ειναι κατι αλλο?

ΑΚΡΙΔΑΣ Π
28-09-14, 14:42
Συναντησα το ιδιο προβλημα. Δεν θυμαμαι τον τυπο της οθονης, εβγαλα την καλωδιοταινια που παει στο πανελ και τη ξαναβαλα .Η οθονη δουλεψε κανονικα.Και ολα αυτα με πολυ προσοχη.Χρειαστηκε να την βγαλω και απο τις δυο πλευρες.

duvdev
04-10-14, 09:24
Όταν λες την έβγαλες κι απο τις δυο πλευρές, τι εννοείς;

duvdev
06-10-14, 13:06
Δοκίμασα και την καλωδιοταινία, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.
Εσύ Μιχάλη, καμιά πρόοδο;

STALKER IX
06-10-14, 15:13
Δοκίμασα και την καλωδιοταινία, αλλά δεν είχε αποτέλεσμα.
Εσύ Μιχάλη, καμιά πρόοδο;

βρηκα το datasheet και ψαχνω...τη πανελ φοραει? LTM190M2-L31?

duvdev
07-10-14, 00:02
βρηκα το datasheet και ψαχνω...τη πανελ φοραει? LTM190M2-L31?

Όχι,
M220Z1-L09

duvdev
14-10-14, 11:19
Είχες καμιά εξέλιξη;