PDA

Επιστροφή στο Forum : Σε τελικο ενισχυτη αν προσθεσω ακομη 1 ζευγος Τρ.ισχυος θα εχω κερδος σε ισχυ?



mralex1111
04-04-14, 03:05
Χαιρετω τη παρεα. Επειδη γενικως σαν χομπιστας στις κατασκευες πειραματιζομαι.
Σκεφτομαι σε εναν τελικο ενισχυτη που εχω φτειαξει και λειτουργει,
ενω εχει 4 ζευγαρια τρ. ισχυος, να προσθεσω παραληλα ακομη ενα ζευγος.
Αν το δοκιμαζα αυτο θα ειχα καποιο οφελος σε περισσοτερη ισχυ η θα αντικρυζα τιποτα...καπνους?

ezizu
04-04-14, 15:41
Θα σου πω δυο λόγια, απλά, γενικά και θεωρητικά.
Βασικά η λογική των περισσότερων ζευγαριών τρανζίστορ εξόδου (για την ίδια τάση τροφοδοσίας όπως στην περίπτωσή σου) σε ένα ενισχυτή ήχου, έχει να κάνει με την δυνατότητα οδήγησης χαμηλότερης αντίστασης φορτίων (ηχείων).
Αυτό όμως για να γίνει στην πράξη, προϋποθέτει και κατάλληλο τροφοδοτικό (σε παροχή ισχύος-ρεύματος), ταίριασμα (όσο είναι δυνατών) των τρανζίστορ εξόδου (και ιδιαίτερα για υψηλή ισχύ εξόδου), καθώς βέβαια και να υπάρχει η δυνατότητα οδήγησης των επιπλέον τρανζίστορ εξόδου, από τα driver τρανζίστορ και την όλη σχεδίαση του κυκλώματος οδήγησης.
Αν υποθέσουμε γενικά και θεωρητικά, ότι το κύκλωμα οδήγησης ενός ενισχυτή, μπορεί να οδηγήσει ένα επιπλέον ζευγάρι εξόδου, τότε το αποτέλεσμά θα είναι ότι όλα τα τρανζίστορ εξόδου θα λειτουργούν πιο <<ξεκούραστα >>, επειδή απλά το ρεύμα εξόδου θα μοιράζεται σε περισσότερα τρανζίστορ ταυτόχρονα.

Αυτό όμως σίγουρα είναι σχετικό και μπορεί βέβαια να μην είναι απαραίτητο στο δικό σου κύκλωμα (και να είναι τελικά σπατάλη χρόνου,χρήματος, ή ακόμα και να δημιουργήσει, υπό προϋποθέσεις, προβλήματα στο υπάρχων κύκλωμα κ.ο.κ.) και σίγουρα έχει να κάνει με την σωστή, ή όχι, σχεδίαση του κυκλώματος, της χρήσης των κατάλληλων εξαρτημάτων (και από πλευράς ποιότητας αλλά και χαρακτηριστικών κ.λ.π.) .

Καλό θα ήταν να έδινες περισσότερες πληροφορίες με τον ενισχυτή σου και την όλη κατασκευή σου π.χ. χαρακτηριστικά, σχεδιαγράμματα ενισχυτή και τροφοδοτικού ,φωτογραφίες κ.λ.π.
Εκτός αυτού όμως νομίζω, επειδή το θέμα σου δεν έχει να κάνει με επισκευή αλλά πιο πολύ με θεωρεία, λογικά θα έπαιρνες περισσότερες απαντήσεις, αν άνοιγες αυτό το θέμα στο αδελφό site www.hlektronika.gr

mralex1111
04-04-14, 23:06
Σ'ευχαριστω Σηφη για το χρονο που διεθεσες για το θεμα μου. Θα ακολουθησω την προταση σου και θα το αναφερω στο hlektronika.gr