PDA

Επιστροφή στο Forum : φιαλη φρεον



κωστας1982
31-03-14, 22:50
Γεια σας θα ηθελα μια πληροφορια εχω μια αδεια φιαλη φρεον απο 407 πορτοκαλι μεσα σε χαρτινο κουτι μπορω να της βαλω φρεον οχι γεμισμα αλλα περιπου 3-4 κιλα ;;

giannis - IKARIA
02-04-14, 01:43
καλησπέρα!! αν είναι είναι από τις παλιές που δεν μοιάζουν με του πετρογκάζ και έχουν βάνα πεταλούδα και δύο χεράκια στρογγυλά δεν ξαναγεμίζουν.

Κυριακίδης
02-04-14, 04:08
Ξαναγεμίζουν (απλά επειδή το είδα) ... όμως παίρνω επιφυλάξεις στο να το κάνει ο ίδιος . καθώς δεν ξέρω με σιγουριά αν ισχύει για όλα τα φρεον (ο τύπος το έκανε σε φρεον 12 και 22 παλιότερα)
Αυτό που ξέρω είναι ότι σε μια μικρή φιάλη μπορείς από μια μεγαλύτερη φιάλη να βάλεις στην μικρή ... απλή σύνδεση .. και την μικρή φιάλη την έβαζε μέσα σε καταψύκτη (για να πάρει περισσότερο πέρα από την διαφορά πίεσης της μεγάλης. Περισσότερα δεν γνωρίζω καθώς δεν θέλω να πάρω και τυχόν ευθύνη (π.χ. στο αν πρέπει να έχουμε γνώσεις στις πιέσεις της μικρής φιάλης με την μεγάλη ως προς τα όρια).

giannis - IKARIA
02-04-14, 22:43
Ξαναγεμίζουν (απλά επειδή το είδα) ... όμως παίρνω επιφυλάξεις στο να το κάνει ο ίδιος . καθώς δεν ξέρω με σιγουριά αν ισχύει για όλα τα φρεον (ο τύπος το έκανε σε φρεον 12 και 22 παλιότερα)
Αυτό που ξέρω είναι ότι σε μια μικρή φιάλη μπορείς από μια μεγαλύτερη φιάλη να βάλεις στην μικρή ... απλή σύνδεση .. και την μικρή φιάλη την έβαζε μέσα σε καταψύκτη (για να πάρει περισσότερο πέρα από την διαφορά πίεσης της μεγάλης. Περισσότερα δεν γνωρίζω καθώς δεν θέλω να πάρω και τυχόν ευθύνη (π.χ. στο αν πρέπει να έχουμε γνώσεις στις πιέσεις της μικρής φιάλης με την μεγάλη ως προς τα όρια).

Δεν ξέρω για τους τύπους του φρέον.. με τον μάστορα που δουλεύω γεμίζουμε μόνο τις καινούριες. και έχουμε και 1 συμπιεστή που ρουφάμε το φρέον από το κύκλωμα και το βάζουμε στην μπουκάλα, αλλά αυτό θέλει γνώσεις...

stefos1
03-04-14, 00:39
Απαγορεύεται η επαναχρησιμοποίηση σε αυτές τις μπουκαλες, παρόλα ταύτα υπάρχουν μαγαζιά που το κάνουν ακόμα!!

xsterg
03-04-14, 21:07
εγω παιδια εχω βρε μπουκαλα τετοια και την πηρα για αποθηκευση αερα, οχι φρεον. ελπιζω να μην εχω προβλημα.