PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΣΕ ΚΑΥΣΤΗΡΑ ΑΕΡΙΟΥ



performer
29-03-14, 12:56
Φίλοι μου πρόσφατα έβαλα στο σπίτι μου θέρμανση με αέριο.Κάποια μέρα έπεσε στην αντίληψή μου ότι
όσες φορές πατούσαμε το καζανάκι στην τουαλέτα ή όταν ανοίγαμε το κρύο νερό στην κουζίνα άρχιζε να δουλεύει ο καυστήρας ,χωρίς να έρχεται ζεστό νερό.
Ενημέρωσα τον εγκαταστάτη ο οποίος μου είπε ότι πρώτη φορά του συμβαίνει αυτό και ότι θα τοποθετήσει στον καυστήρα μια βάνα ή βαλβίδα αντεπιστροφής και θα λυθεί το πρόβλημα . Φυσικά ακόμη τον περιμένω.
Τί μπορεί να συμβαίνει; Είναι πρόβλημα κακής εγκατάστασης ή πρόβλημα στον καυστήρα;

vasilimertzani
29-03-14, 14:31
Αν δεν εχουν μπερδευτεί οι σωλήνες,τοτε πρεπει να βαλει μια αντεπιστροφή στην εισοδο του ΖΝΧ.

nyannaco
29-03-14, 14:32
Για υδραυλικό πρόβλημα μου κάνει, αλλά χρειάζεται αυτοψία της εγκατάστασης για να βγει άκρη.

performer
29-03-14, 15:44
Αν δεν εχουν μπερδευτεί οι σωλήνες,τοτε πρεπει να βαλει μια αντεπιστροφή στην εισοδο του ΖΝΧ.

Στην αρχή και εγώ πίστεψα πως μπέρδεψε τις σωλήνες. Διαπίστωσα όμως ότι κρατώντας ανοιχτό το φλοτέρ του καζανακίου ώστε να τρέχει το νερό συνέχεια, πως αυτό ήταν κρύο. Διαφορετικά έπρεπε να έλθει σύντομα ζεστό νερό. Από τα ελάχιστα που γνωρίζω πιστεύω ότι είναι θέμα πιέσεως του νερού. Με το που πατάμε δηλαδή το καζανάκι και αρχίζει να τρέχει, πέφτει η πίεση στο σύστημα και ενεργοποιείται ο καυστήρας.
Τι είναι η είσοδος του ΖΝΧ;

vasilimertzani
30-03-14, 22:26
Στην αρχή και εγώ πίστεψα πως μπέρδεψε τις σωλήνες. Διαπίστωσα όμως ότι κρατώντας ανοιχτό το φλοτέρ του καζανακίου ώστε να τρέχει το νερό συνέχεια, πως αυτό ήταν κρύο. Διαφορετικά έπρεπε να έλθει σύντομα ζεστό νερό. Από τα ελάχιστα που γνωρίζω πιστεύω ότι είναι θέμα πιέσεως του νερού. Με το που πατάμε δηλαδή το καζανάκι και αρχίζει να τρέχει, πέφτει η πίεση στο σύστημα και ενεργοποιείται ο καυστήρας.
Τι είναι η είσοδος του ΖΝΧ;
Για αυτό ειπα να μπει μια αντεπιστροφή ώστε να μην πεφτει η πιεση μεσα στον καυστηρα.

εισοδος Ζεστο Νερο Χρησης.το παγωμενο νερο που παει στον καυστηρα.