PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κινητό Τηλέφωνο] προβλημα με μνημη κινητου



akisssssssss
16-03-14, 17:58
Καλησπερα.ενας φιλος μου εχει το sony ericsson spiro και αντιμετωπιζει προβλημα με τη μνημη.ενω εχει πολυ ελευθερο χωρο οταν παει να στειλει καποιο μηνυμα του λεει πως η μνημη ειναι πληρης και δε μπορει να στειλει το μηνυμα.αν το κλεισει το κινητο καιτο ξανα ανοιξει το στελνει τ μηνυμα.υπεθεσα μηπως θελει καμια αναβαθμιση.τι λετε?ευχαριστω.

windmill82
16-03-14, 18:55
Γεια σου Ακη. Ισως να εχει γεμισει η μνημη της sim και οχι της συσκευης , γιαυτο να γινεται αυτο. Δοκιμασε να στειλεις καποια μηνυματα με αλλη sim. Aν λειτουργει καλα και αν και η sim ειναι παλια ή φθαρμενη μια καλη λυση ειναι αντικατασταση sim. Αν παλι το κανει με ολες τις sim , αναβαθμιση.

akisssssssss
16-03-14, 19:15
Γεια σου φιλε μου.καταρχην θελω να σε ευχαριστησω προσωπικα με εχεις βοηθησει παρα πολλες φορες και να σαι καλα.οσον αφορα το κινητο θα το εχω σημερα το βραδυ στα χερια μου η αυριο το πρωι.παντως εγω για αναβαθμιση κατεληγα.για να δουμε.

windmill82
16-03-14, 20:40
καλα , μια αναβαθμιση κακο δεν κανει :001_rolleyes:

akisssssssss
19-03-14, 16:34
Καλησπερα.τελικα σημερα πηρα τκινητο στα χερια μ .μου το δωσε κ με αλλο προβλημα το παιδι.ειναι ασπρη η οθονη ειχα σπιτι μια καλωδιοταινια που περισευε κ την αλλαξα ολα καλα στην οθονη απλα μονο το κατω πληκτρολογιο βαζω σιμ αλλα δεν δουλευουν τα πληκτρα.την βγαζω εριξα λιγο σπρευ στους κοννεκτορες δουλεψε μπηκε κανονικα στο μενου μετα τ ξαναεκλεισα τ ανοιξα και παλι τα ιδια.μετρησα ομως κ μπαταρια αλλα ειναι 3.16 απο ρα 3.6V

windmill82
19-03-14, 21:29
φιλε Ακη , ενα - ενα γιατι με τοσες βλαβες μαλλον εχεις μπλεξει.
1. αστο για μια καλη φορτιση κανα 3ωρο για να γεμισει. Αν δεν ξεκιναει φορτιση δωσε με τροφοδοτικο στην μπαταρια να ανεβει και επειτα κουμπωσε το στο φορτιστη.
2. Οταν αναψει , τσεκαρε τι ακριβως δουλευει και τι οχι . πχ απο τα κατω δεν λειτουργει ΚΑΝΕΝΑ , ενω απο πανω λειτουργουν ΟΛΑ?
3. τσεκαρε αν εχει μπει καλα το flex και επισης στεγνωσε καλα ολους τους κονεκτορες στους οποιους εριξες σπρευ.
Αν ολοκληρωσεις με αυτα , μετα να δουμε και το αρχικο θεμα με την sim. :biggrin:

akisssssssss
20-03-14, 00:46
Γεια σου φιλε μου.εβλεπα τον ολυμπιακο και τωρα ειδα το μηνυμα.κριμα κριμα.παντως το κινητο με τη λιγοστη μπαταρια που εχει τωρα ανοιγει κανονικα.και τωρα δουλεψε κανονικα το κατω πληκτρολογιο.απλα αν το κλεισω και το ξαναανοιξω φοβαμαι μη παθει παλι τα ιδια.μηπως η καλοδιοταινια ειν γ τα μπαζα μηπως δε την εχω κουμπωσει καλα?θα δω κ αυριο και θα σου πω.

akisssssssss
21-03-14, 10:06
Καλημερα.το κινητο το φορτησα πληρες εχθες το βραδυ.ακου να δεις οταν βγαζω την προσοψη του πανω πληκτρολογιου ολα δουλευουν ρολοι.οταν κουμπωνω την προσοψη αυτη νεκρωνει το ΚΑΤΩ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ.τι κουλο ειν αυτο?δε παμε καλα.χωρις τηνπροσοψη μια χαρα δουλευουν και τα πληκτρα και ολα.

akisssssssss
24-03-14, 14:11
Καποια βοηθεια??

windmill82
26-03-14, 21:19
Φιλε Ακη νομιζω οτι δεν κουμπνεις σωστα την προσοψη και μενει πατημενο καποιο πληκτρο, και ως αποτελεσμα εχει να νεκρωνουν καποια πληκτρα. Δωσε προσοχη στο πλακετακι που βρισκεται κατω απο την οθονη. αυτο μπαινει σε συγκεκριμενη θεση και κρατιεται με 2 μικρα αυτακια . Αν δεν εχει κουμπωσει εκει που πρεπει θα σου δημιουργησει το θεμα. Δες με προσοχη την βαση του και πιεσε το να μπει στην σωστη θεση. Επειτα δεν θα εχεις το προβλημα που αναφερεις

akisssssssss
31-03-14, 14:04
Φιλε μου καλησπερα.το κινητο τελικα δεν ειχε κουμπωσει καλα ενα αυτακι κ μου εκανε αυτα τα κουλα.λυθηκε αυτο το θεμα. τ προβλημα της καλωδιοταινθας το χα λυσει εξαρχης.οποτε το κινητο δουλευει μια χαρα τωρα.το μονο θεμα που υπαρχει ειν πως οταν το ανοιγω μπαινει και λεει περιμενετε για κανα 2λεπτο ωσπου να μπορεσω να μπω στο μενου του κινητου γενικα.ειν προβλημα αυτο?εξαρταται θα μου πεις.(εμενα δε θα με πειραζε ουτως η αλλως ολα τα κινητα εχουν την αναμονη τους μεχρι να μπορεις ν τ χρησιμοποιησεις)οσο γ τα μηνυματα εστειλα 2 με δικια μ σιμ μεσα κ εσταλησαν κανονικα .τη γνωμη σου φιλε μου!

qazwsx
31-03-14, 17:15
Φιλε μου καλησπερα.το κινητο τελικα δεν ειχε κουμπωσει καλα ενα αυτακι κ μου εκανε αυτα τα κουλα.λυθηκε αυτο το θεμα. τ προβλημα της καλωδιοταινθας το χα λυσει εξαρχης.οποτε το κινητο δουλευει μια χαρα τωρα.το μονο θεμα που υπαρχει ειν πως οταν το ανοιγω μπαινει και λεει περιμενετε για κανα 2λεπτο ωσπου να μπορεσω να μπω στο μενου του κινητου γενικα.ειν προβλημα αυτο?εξαρταται θα μου πεις.(εμενα δε θα με πειραζε ουτως η αλλως ολα τα κινητα εχουν την αναμονη τους μεχρι να μπορεις ν τ χρησιμοποιησεις)οσο γ τα μηνυματα εστειλα 2 με δικια μ σιμ μεσα κ εσταλησαν κανονικα .τη γνωμη σου φιλε μου!

Φιλε μου μια αναβαθμιση με sony eriscon update και θα φτοιαξουν ολα.(και μυνηματα αν δεν εστελνε λογω χωρου και καθυστερηση στο ανοιγμα.)
Μην ξεχασεις να κανεις ενα buck up τις επαφες σε μια καρτα μνημης αν εχει και τις χρειαζεσαι.
με εκτιμηση

windmill82
31-03-14, 18:52
μερικες φορες φταινε και καποιες sim για τις καθυστερησεις και το προβλημα με τα sms. Οι cosmote το εκαναν αυτο. Δοκιμασε και καμμια αλλη sim . Εννοειται αν θες καντο και μια αναβαθμισουλα. Η εστω μια επαναφορα ρυθμισεων.

akisssssssss
31-03-14, 20:02
Ευχαριστω και τον φιλο Σοφιανο και τον windmill82!για αναβαθμιση εχω γ προγραμμα sony ericsson update οπως ειπε κ ο φιλος Σοφιανος δε χρειαζεται καποιο αλλο?επαναφορα το χω κανει αλλα δεν αλλαξε κατι..

windmill82
31-03-14, 20:35
ναι με αυτο το κανεις ακολουθησε τις οδηγιες ειναι ευκολο.. Απλως κρατα και στο πισω μερος του μυαλου σου οτι ισως να φταιει και η sim οπως προειπα.

akisssssssss
31-03-14, 23:44
Αυτες τις μερες θα κανω αναβαθμιση και θα αναφερω αποτελεσματα!