PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη LG] LG FLATRON W2242S επισκευή τροφοδοτικού



vp74
10-03-14, 14:31
Καλησπέρα. Έχω μια LG Flatron W2242S η οποία απέκτησε το πρόβλημα. Αναβοσβήνε η οθόνη μαζί με το μπλε led, είτε χωρίς vga, είτε με vga. Η τάση στην έξοδο του τροφοδοτικού έπεφτε με τον ρυθμό του αναβοσβήματος.

Όταν έβγαζα το καλώδιο που πάει στο panel, η συχνότητα ανάμεσα στο άναψε-σβήσε μεγάλωνε. Δηλαδή αναβόσβηνε πιο αργά.

Άλλαξα όλους τους πυκνωτές στο τροφοδοτικό της και μετά από αυτό το μπλε led σταθεροποιήθηκε. Η εικόνα όμως δεν κρατάει πολύ (1-2 δευτερόλεπτα).

Σύμφωνα με τα posts στο forum σε άλλες οθόνες:
α). Δεν είναι μετασχηματιστής καθώς δεν θα άναβε καθόλου.
β). Δεν είναι ασφάλεια καθώς οι λαμπίτσες ανάβουν έστω για 2 δευτερόλεπτα.

Οπότε πήρα ένα τροφοδοτικό από lg1919s και έβαλα το panel επάνω και είδα ότι οι λάμπες άναψαν κανονικά όλες. Άφησα επάνω αυτό και το θέμα λύθηκε. Η οθόνη λειτουργεί κανονικά.
Όμως θέλω να φτιάξω και το χαλασμένο τροφοδοτικό και έχω καταλήξει στα mosfets από κάτω τα οποία είναι 2 APM4052D στα οποία το ένα έχει βραχυκύκλωμα στο s1d1.

Επειδή δεν έχω τέτοια όμως θα ήθελα να ρωτήσω αν κάνουν τα AP4511GD που έχω. Θα έχω κάποιο πρόβλημα με αυτά σε τυχόν επόμενη ενεργοποίηση της προστασίας; Μπορεί να δημιουργήσω πρόβλημα στο τροφοδοτικό αν αν η προστασία ενεργοποιηθεί σε μεγαλύτερη θερμοκρασία; Ποιες τιμές πρέπει να κοιτάξω στα datasheets ώστε να είμαι σίγουρος; Ευχαριστώ.

her
10-03-14, 14:58
α). Δεν είναι μετασχηματιστής καθώς δεν θα άναβε καθόλου.


Αυτό δεν ισχύει. Μπορεί να έχει αλλάξει η εσωτερική αντίσταση του και να κόβει το τροφοδοτικό για προστασία. Μέτρα τα μ/σ και βρες αν κάποιο έχει έστω και μικρή ωμική διαφορά με σχέση τα άλλα.

vp74
10-03-14, 15:39
Αυτό δεν ισχύει. Μπορεί να έχει αλλάξει η εσωτερική αντίσταση του και να κόβει το τροφοδοτικό για προστασία. Μέτρα τα μ/σ και βρες αν κάποιο έχει έστω και μικρή ωμική διαφορά με σχέση τα άλλα.


Έχω έναν ίδιο υψηλής από άλλο τροφοδοτικό που δουλεύει σίγουρα. Να αλλάξω πρώτα τον υψηλής?( γιατί το πολύμετρό μου είναι αναλογικό, δεν είναι ακριβείας). Tο βραχυκύκλωμα στο mosfet δεν λέει κάτι; Δεν ενεργοποιεί την προστασία;

vp74
10-03-14, 16:29
Λοιπόν άλλαξα και τον μετασχηματιστή υψηλής (2 σε ένα σε αυτό το τροφοδοτικό) και δεν είναι ο υψηλής. Τους έκανα και τράμπα (τον έβαλα στο άλλο τροφοδοτικό και παίζει και αυτός). Οπότε δεν φταίει ούτε αυτός.

AKHS
10-03-14, 17:36
Δες και όλες της ασφάλειες που έχει μέτρα τες να δεις αν περνάει ρεύμα. Χθες επισκεύασα μια οθόνη που τελικά έφταιγε μια από της δύο ασφάλειες που έχει... δεν περνούσε ''καλό'' ρεύμα σαν να μισό κάηκε ένα πράγμα

vp74
10-03-14, 17:49
Να πω πως επανακόλλησα το mosfet πριν την αλλαγή μετασχηματιστή που δεν ήταν το πρόβλημα.
Προεραιτικά άλλαξα και τον μεγάλο πυκνωτή. Πάλι τίποτα.


Δες και όλες της ασφάλειες που έχει μέτρα τες να δεις αν περνάει ρεύμα. Χθες επισκεύασα μια οθόνη που τελικά έφταιγε μια από της δύο ασφάλειες που έχει... δεν περνούσε ''καλό'' ρεύμα σαν να μισό κάηκε ένα πράγμα

Ευχαριστώ φίλε Άκη. Το σκέφτηκα κ αυτό. Σε μια sony tv το είχα πάθει με μια 104j η οποία δεν ήταν καλή. Σε αυτό το τροφοδοτικό δεν την έχει σαν f οπότε θα είναι αντίσταση. Θα το δοκιμάσω ρίχνοντας και μια ματιά στο service manual και θα επανέλθω.

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-03-14, 18:32
Βαγγέλη άλλαξε το μοσφετ και τον iccfl controler συνήθως είναι ΟΖ.... πάντα σετ κακή οδήγηση στα φετ και κόβει

ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
10-03-14, 18:39
ταιριάζουν αλλά εχουν διαφορετικό socket

vp74
10-03-14, 18:51
Άλλαξα και μια αντίσταση 100k/1W αλλά τίποτα. Οπότε πάμε mosfet. O controller μου είναι ο DT8211 αλλά έχω και spare έναν ΟΖL68GN (ίδιο μέγεθος). Θα αλλάξω τα mosfet που ταιριάζουν στα specs και τον controller. Ευχαριστώ.

vp74
14-03-14, 18:00
solved με αλλαγή mosfets