PDA

Επιστροφή στο Forum : προληπτικος ελεγχος ηλιακου θερμοσυφωνα



brasidas12
17-02-14, 22:06
καλησπέρα παιδια.εχω τοποθετησει τον θερμοσυφωνα εδώ κ 3 χρονια κ θελω να βγαλω να ελένξω τον ραβδο μαγνησίου για φθορα μιας και κάθε 2 χρονια διαβασα πως πρεπει να αλλάζεται. τα βηματα που ακολουθω ποια είναι; κατεβαζω την ασφαλεια ρεύματος,κλεινω παροχη νερου,ανοιγω βρυσες για να αδειάσει το καζανι και μετα βγαζω την αντισταση με την ραβδο; μετα αν χρειαστεί αλλαγη γεμιζω το καζανι και συμπληρωνω αντιπαγωτικο;

Κυριακίδης
17-02-14, 23:51
Όπως τα λες είναι . να αλλάξεις και φλάντζα / το αντιπαγωτικό αν χρειαστεί συμπληρώνεις (δες οδηγίες τι προτείνει ο κατασκευαστής)
αυτοί σου λένε κάθε 2 χρόνια για να έχουν και κανένα μεροκάματο εγώ θα έλεγα στο τριπλάσιο και ανάλογα την περιοχή (σκληρότητα νερού) τέλος πάντων .
https://www.youtube.com/watch?v=RB1noh0-aFc
https://www.youtube.com/watch?v=gAPjGDWFrUE

stefos1
18-02-14, 00:06
Δεν θα αδειάσει λογικα αν ανοίξεις της βρύσες έχει μια ανεπιστροφη πρέπει να βγει. Οπότε καλύτερα λύσε από επανω στον ηλιακό παροχή κρύου και ζεστού και άστο να αδειάσει και να το αλλάξεις το ανοδιο όσο και φθορά να έχει μιας και δεν αξίζει ο κόπος για 5-10 ευρώ

orck
02-08-17, 22:35
Ενας ηλιακος που δουλευει 100% σαν ηλιακος και ποτε σαν ηλεκτρικος θερμοσιφωνας εχει αναγκη απο ανοδιο και αντικατασταση του σε συχνα διαστηματα;

Κυριακίδης
02-08-17, 23:54
Έχεις λεφτά για ξόδεμα? είτε σαν ηλιακός είτε σαν ηλεκτρικός δεν έχει ανάγκη συντήρησης . (όσοι με κράξουν με θαυμάζουν)

orck
03-08-17, 06:44
Λεφτα για ξοδεμα δεν εχω, εδω και 10 χρονια ειμαι αυτης της λογικης και δεν εχω ανεβει καν στο δωμα να τον δω, αλλα επειδη χρειαστηκα να αλλαξω τους διακοπτες που ειχα στην κουζινα (ειχαν χαλασει) πηγα και διεκοψα την τροφοδοσια με νερο του ηλιακου. Αυτο αποδειχθηκε σχεδον καταστροφικο γιατι ο υδραυλικος που ηρθε μετα μου ειπε οτι αυτος ειναι ο λογος που ολες οι βρυσες μου στο ζεστο κατεβαζουν αλατα (σε μεγεθος πετραδακια) βουλωνουν τα φιλτρα και γεμιζουν τους αναμικτικους μηχανισμους.
Οποτε κατι πρεπει να κανω, δεν εναι δυνατον καθε δευτερη μερα να ανοιγω τον μηχανισμο για να καθαριζω απο τα αλατα
Πρεπει να αλλαξω και τους σωληνες μονωσης να δω και την διαταξη ασφαλειας που εχει γιατι δεν ξερω καν εαν δουλευει μετα απο 10χρονια

Κυριακίδης
03-08-17, 08:00
πηγα και διεκοψα την τροφοδοσια με νερο του ηλιακου.
Μετράω τα τριπλά χρόνια από εσένα και τέτοια προβλήματα δεν είχα , προφανώς αλλάζουν τα πράγματα επειδή και λόγω του παραπάνω που έγραψες αλλά ίσως και λόγω της σκληρότητας νερού στις διάφορες περιοχές που δεν είναι η ίδια. Την συντήρηση όπως σου την προτείνουν επιβάλλεται να την κάνεις.

orck
03-08-17, 14:38
Ευχαριστω για τις απαντησεις, ανοδιο θα πρεπει να αλλαξω; Υπενθιμιζω οτι δεν δουλευει ΠΟΤΕ σαν ηλεκτρικος θερμοσυφωνας, παρα μονο σαν ηλιακος.

nyannaco
03-08-17, 17:16
Αλλοι τους έχουν 30 χρόνια στην ταράτσα, και δεν ασχολήθηκαν ποτέ!
Αν βέβαια θέλεις να μαδάει και βουλώνει τα πάντα, άλλαξέ το.

νεκταριοος
04-08-17, 00:07
kαλησπερα μια στιγμη βρε παιδια για ελατε και στην Αιγινα να δειται τι θαλατα ζεστενει ο θερμοσιφουνας και αμα δεν γεμισεις μια σακουλα με αλατα εγω θα γινω ναβαρχως ,και στην αθηνα ομως που εχει ο πατερας μου τον θερμοσιφωνα καμια 25 χρονια ειχε αλατακια μεσα αλαχτηκε ανοδιο φλαντζα συντηρηθικε ( οχι οτι δεν ειχε αλλατα το νερο της αθηνας αλιμονο φυσικο ειναι ,απο την βραση και την ηλεκτροληση γινεται αυτο ) α και κατι αλο οσο καλη (καλη ε) γειωση στο σπιτι υπαρχει θα μου πεις που στα τσιμεντα ? το ανοδιο δουλευει καλυτερα .

nyannaco
04-08-17, 07:52
Τα άλατα και το ανώδιο δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους!
Τα άλατα, ναι, είναι πρόβλήμα, και μεγάλο μάλιστα, σε περιοχές με σκληρό νερό.
Εγώ θα πρότεινα στον φίλο orck (α) να μην ασχοληθέι με το ανώδιο (εκτός αν ασχοληθεί για να το αφαιρέσει εντελώς), και (β) να ανοίξει το καζάνι, βγάζοντας την αντίσταση, για να αφαιρέσει τους ένα-δύο κουβάδες άλατα που θα βρει μέσα.

νεκταριοος
05-08-17, 23:42
[QUOTE=nyannaco;588701]Τα άλατα και το ανώδιο δεν έχουν καμμία σχέση μεταξύ τους!

δηλαδη ? μπωρειται να γεινεται πιο σαφης σας παρακαλω ευχαριστω .

nyannaco
06-08-17, 09:08
Το ανωδιο υποτιθεται οτι προλαμβανει την ηλεκτρολυτικη διαβρωση στην εγκατασταση. Δεν εξουδετερωνει τα αλατα.

kasikis
06-08-17, 09:55
Μύρωνα , εκτός από ανόδιο - φλάντζα να θυμάσαι ότι και το παραφλού στο κλειστό κύκλωμα χάνει και αυτό τις ιδιότητές του με τον καιρό και δεν είναι μόνο αντιπαγωτικές οι ιδιότητές του αλλά και αντισκωριακές. Οπότε η δικιά μου φιλοσοφία την οποία χρησιμοποιώ και στο αυτοκίνητο για συχνή συντήρηση κάνε και την αλλαγή παραφλού με 8-10 ευρώ + ανάλογα με τον όγκο του ηλιακού σου .

orck
06-08-17, 10:31
Θέλω να αδειάσω και το κλειστό κύκλωμα. Πόσα λίτρα νερό έχει μέσα λογικά; Έχω δύο πάνελ περίπου 1,5 την το ένα. Ελπίζω να μην έχεις βάλει πσραφλου αυτοκινήτου...

Το ανοδικό καταλαβαίνω ότι είναι για να μην σκουριάσει η δεξαμενή.

nyannaco
06-08-17, 20:43
Το ανωδιο δεν εχει να κανει με τη σκουρια. Αποτρεπει την ηλεκτρολυτικη διαβρωση που οφειλεται στη συνυπαρξη διαφορετικων μεταλλων στην εγκατασταση.

glamor
07-08-17, 09:55
Ευχαριστω για τις απαντησεις, ανοδιο θα πρεπει να αλλαξω; Υπενθιμιζω οτι δεν δουλευει ΠΟΤΕ σαν ηλεκτρικος θερμοσυφωνας, παρα μονο σαν ηλιακος.

ο λόγος που χρησιμοποιούν ανόδιο είναι να προστατέψουμε το καζάνι από ηλεκτρόλυση (οταν ο χαλκός συνδέεται με σιδεροσωλήνα) αλλά της μέρες μας έχει διαδοθεί πολύ η χρήση πλαστικής σωλήνας με αποτέλεσμα να περιοριστή πολύ αυτό το φενομενο.
για να καταλάβεις σε πολύ παλιά ηλιακά θερμοσίφωνα άλλαζα ανόδιο σχεδόν κάθε χρόνο λόγο εγκατάσταση σιδεροσωλήνα με χαλκό... και δεν έβλεπες ούτε για δείγμα. και αφού κράτησε σχεδόν 17 + χρόνια στην ταράτσα στο τέλος σάπισε το καζάνι οπότε το αντικαταστήσαμε με ένα άλλο αλλά με διαφορά τοποθετήσαμε ενδιάμεσα πλαστική σωλήνα και από τότε δεν είχαμε τέτοια προβλήματα που είχα.

glamor
07-08-17, 10:03
Θέλω να αδειάσω και το κλειστό κύκλωμα. Πόσα λίτρα νερό έχει μέσα λογικά; Έχω δύο πάνελ περίπου 1,5 την το ένα. Ελπίζω να μην έχεις βάλει πσραφλου αυτοκινήτου...

Το ανοδικό καταλαβαίνω ότι είναι για να μην σκουριάσει η δεξαμενή.

για πιο λόγο θέλεις να αδειάσεις το κλειστό κύκλωμα? θέλεις να ενίσχυσης την μόνωση που έχει? η έχει πολύ χαμηλή απόδοση σαν ηλιακό?
επειδή βλέπω κάποιοι το παρακάνουν λίγο με το αντιψυκτικό με αποτέλεσμα να είναι βαρύ και δεν δουλεύει σωστά το κύκλωμα

vasilimertzani
07-08-17, 22:54
ο λόγος που χρησιμοποιούν ανόδιο είναι να προστατέψουμε το καζάνι από ηλεκτρόλυση (οταν ο χαλκός συνδέεται με σιδεροσωλήνα) αλλά της μέρες μας έχει διαδοθεί πολύ η χρήση πλαστικής σωλήνας με αποτέλεσμα να περιοριστή πολύ αυτό το φενομενο.
για να καταλάβεις σε πολύ παλιά ηλιακά θερμοσίφωνα άλλαζα ανόδιο σχεδόν κάθε χρόνο λόγο εγκατάσταση σιδεροσωλήνα με χαλκό... και δεν έβλεπες ούτε για δείγμα. και αφού κράτησε σχεδόν 17 + χρόνια στην ταράτσα στο τέλος σάπισε το καζάνι οπότε το αντικαταστήσαμε με ένα άλλο αλλά με διαφορά τοποθετήσαμε ενδιάμεσα πλαστική σωλήνα και από τότε δεν είχαμε τέτοια προβλήματα που είχα.δεν ειναι απαραιτητο τα "ηλεκτροδια"να ακουμπανε μεταξυ τους.τον αγωγο τον κανει το νερο.

orck
08-08-17, 00:03
για πιο λόγο θέλεις να αδειάσεις το κλειστό κύκλωμα? θέλεις να ενίσχυσης την μόνωση που έχει? η έχει πολύ χαμηλή απόδοση σαν ηλιακό?
επειδή βλέπω κάποιοι το παρακάνουν λίγο με το αντιψυκτικό με αποτέλεσμα να είναι βαρύ και δεν δουλεύει σωστά το κύκλωμα

Γιατι πρωτον δεν ξερω τι εχουν βαλει τα τσακαλια κατα την εγκατασταση και δευτερον μετα απο 10 χρονια θα εχει βγαλει κροκοδειλους μεσα. Ειμαι επισης σιγουρος οτι αρκετο νερο θα εχει ατμοποιηθει και η σταθμη θα ειναι σημαντικα χαμηλοτερα απο το κανονικο.
Μενω Αθηνα και παγετο κανει μια φορα τα 10 χρονια, θα βαλω μικρη ποσοτητα αντιψυκτικου (αντιπαγωγικου) συμφωνα με τον πινακα που θα εχει η συσκευασια.
Δεν εχω ιδεα ποσα λιτρα ειναι το κλειστο κυκλωμα.
Γ

kasikis
08-08-17, 11:00
Ειμαι επισης σιγουρος οτι αρκετο νερο θα εχει ατμοποιηθει και η σταθμη θα ειναι σημαντικα χαμηλοτερα απο το κανονικο.
Μενω Αθηνα και παγετο κανει μια φορα τα 10 χρονια, θα βαλω μικρη ποσοτητα αντιψυκτικου (αντιπαγωγικου) συμφωνα με τον πινακα που θα εχει η συσκευασια.
Δεν εχω ιδεα ποσα λιτρα ειναι το κλειστο κυκλωμα.
Γ

Και καλά νομίζεις . Μόνο νερό έχεις στο κλειστό σου κύκλωμα.Για δύο πλάκες πιθανολογώ 160lt και πάνω έτσι; Και εγώ με δύο πλάκες από 1,5 έκαστος στα 11 λίτρα μου γέμισε. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με υδραυλικά και πάρε τρία έτοιμα 4λιτρα και είσαι κομπλέ. Ότι σου περισσέψει για την επόμενη.

glamor
08-08-17, 11:32
δεν ειναι απαραιτητο τα "ηλεκτροδια"να ακουμπανε μεταξυ τους.τον αγωγο τον κανει το νερο.

δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρόδια. έχει να κάνει με την σύσταση υλικού ( χαλκός, σιδεροσωλήνα) και ότι ξέρω απλά αναφέρανε σε σχολή υδραυλικών ότι ποτέ να συνδεόμαστε σιδεροσωλήνα με χαλκό παρά μόνο να υπάρχει ενδιάμεσα σύνδεση σε πλαστική σωλήνα. βέβαια στην πράξει ποτέ δεν γίνετε αυτό.

glamor
08-08-17, 12:08
Γιατι πρωτον δεν ξερω τι εχουν βαλει τα τσακαλια κατα την εγκατασταση και δευτερον μετα απο 10 χρονια θα εχει βγαλει κροκοδειλους μεσα. Ειμαι επισης σιγουρος οτι αρκετο νερο θα εχει ατμοποιηθει και η σταθμη θα ειναι σημαντικα χαμηλοτερα απο το κανονικο.
Μενω Αθηνα και παγετο κανει μια φορα τα 10 χρονια, θα βαλω μικρη ποσοτητα αντιψυκτικου (αντιπαγωγικου) συμφωνα με τον πινακα που θα εχει η συσκευασια.
Δεν εχω ιδεα ποσα λιτρα ειναι το κλειστο κυκλωμα.
Γ

ωραία εφόσον θέλεις να ασχοληθείς καλύτερα να τσεκάρεις τη μονώσεις που έχει που πιθανός στα 10 χρόνια στο ήλιο θέλουν άλλαγμα. βρες κατάλληλα εργαλεία και αρχίζουμε...
λύνεις τα 2 καπάκια που βλέπεις πάνω στο ηλιακό και για άδειασμα λύνεις και το κατώτερο σημείο του συλλεκτών ρακόρ. προσοχή μπορεί να είναι ζεστά τα νερά!!.
αν δεις ότι βγάζει δράκους (πίστεψέ με τα έχω δει όλα ακόμα και σε κλειστό κύκλωμα) και αν σου είναι εύκολο πάρε ένα λάστιχο και ξέπλυνε το κλειστό κύκλωμα βάζοντας νερά το πάνω καπάκι εναλλάξ μέχρι να βγει σκέτο καθαρό νερό
Βρες κάπου δοχεία νερού 10λιτ και αραίωσε το σύμφωνα με το πίνακα που έχει το αντιψυκτικό αλλά μη το παρακάνεις διότι δεν θα δουλέψει σωστά και θα έχεις πρόβλημα (το νερό γίνετε βαρύ και δεν κάνει σωστά κυκλοφορία του ζεστού νερού στο κύκλωμα).
αλλάζεις μόνωση όπου χρειάζεται, σφραγίζεις το σωληνώσεις που έχεις λύση νωρίτερα και αρχίζεις να το γεμίζεις το αραιωμένο αντιψυκτικό που έφτιαξες νωρίτερα στο πάνω καπάκια εναλλάξ.
πιθανό να σου πάρει από 12 με 15 λίτρα νερό
αν έχεις δοχείο διαστολής με το γεμίζεις πάνω πάνω. το αφήνεις λίγο να βγει ότι αέρας έχει ακόμα στο κύκλωμα και αν όλα πάνε καλά σφραγίζεις και τα πάνω καπάκια
την επόμενη μέρα τσεκάρεις να έχεις καυτό νερό.
καλό είναι να το κάνεις σε μέρες που έχει συννεφιά ώστε να μη καταστρέψουνε τους συλλέκτες αλλιώς βρες χαρτόνι και σκέπασε τα πάνω τους συλλέκτες.
καλή επιτυχία...

vasilimertzani
08-08-17, 16:13
δεν έχει σχέση με τα ηλεκτρόδια. έχει να κάνει με την σύσταση υλικού ( χαλκός, σιδεροσωλήνα) και ότι ξέρω απλά αναφέρανε σε σχολή υδραυλικών ότι ποτέ να συνδεόμαστε σιδεροσωλήνα με χαλκό παρά μόνο να υπάρχει ενδιάμεσα σύνδεση σε πλαστική σωλήνα. βέβαια στην πράξει ποτέ δεν γίνετε αυτό.τα ηλεκτροδια που αναφερα ειναι αυτα τα υλικα που λες εσυ(σιδηροσωληνα,χαλκοσωληνα κλπ)
ο αγωγός (καλος αγωγος του ηλεκτρισμού)ειναι το νερο(οσο πιο σκληρο-αλατα,τοσο καλυτερος αγωγος,τοσο περισσότερη-γρηγοροτερη φθορα,αυτο διαπιστωσες και εσυ).
το ανωδιο ειναι αλλο ενα ηλεκτροδιο που θυσιαζεται για να μην διαλυονται τα αλλα μεταλλα γυρω του.

glamor
08-08-17, 16:50
αυτό το ξέρω και εγώ όσο αφορά για τα άλατα. απλά μειώνετε σε μεγάλο βαθμό αλλά δεν εξαλείφετε το φερόμενο.
εξάλλου αν δεν έχει άλατα το νερό θα πίνουμε συνέχεια σκουριά και υπολείμματα σωλήνες από της βρίσεις.

νεκταριοος
08-08-17, 23:52
[QUOTE=orck;588723]Θέλω να αδειάσω και το κλειστό κύκλωμα. Πόσα λίτρα νερό έχει μέσα λογικά; Έχω δύο πάνελ περίπου 1,5 την το ένα. Ελπίζω να μην έχεις βάλει πσραφλου αυτοκινήτου...
καλησπερα .. για να μαθανουμε κατι παραπανω τι διαφωρα εχει το παραφλου (οχι ταμιφλου που μου ζητησε ενας στο μαγαζι :lool:) απο αυτο των ηλιακων ευχαριστω

Κυριακίδης
09-08-17, 00:33
https://oaedhlectrologoi.blogspot.gr/2016/05/blog-post_29.html

zevage
24-04-18, 19:34
Εχω δυο ηλιακα πανελ. Το καζανι ειναι SOLAR line. Δεν το βρήκα πουθενά, αρχαιο.
Συμπλήρωσα υγρα επάνω απο το καζάνι ανοιγοντας το ένα καπακι-βαλβιδα μόνο. Το άλλο εχει πανω του μια περιεργη κατασκευη σαν μεγαλο μανιταρι και δεν το ανοιξα για να βαλω και εκει. Να υποθεσω οτι επικοινωνούν τα πανελ μεταξύ τους και δεν χρειάζεται και στα δύο καπακια?
Μου πήρε 1 λιτ υγρό. Ειναι φυσιολογικό? Δεν θυμάμαι να εχουμε ξανασυμπληρώσει στα 20 χρόνια που τον έχουμε.
Μας φανηκε τελευταια οτι δεν ζεσταινει επαρκή ποσότητα νερού. Ειναι διπλής ενέργειας αλλά με ρεύμα δουλεύει σπάνια, τρεις ή τέσσερις φορές το χρόνο.

p270
24-04-18, 20:32
μετα απο 20 χρονια 1 λιτρο καλο ειναι δεν ξερω μηπως θελει και αλλαγη γενικα το υγρο ας μιλησουν οι ειδικοι

vasilimertzani
25-04-18, 16:39
Το "μανιτάρι" όπως λες,δεν έβαλες καμία φωτό οπότε υποθέτω μιλάς για "πλευρωτους" θέλει λύσιμο να φύγει ο αέρας.λειτουργει σαν δοχείο διαστολής.
Πλύσιμο καλό θα ήταν να γίνει ,αν και ο Μέρφυ θα συμβούλευε να μην τον πειράξεις για όσο ακόμα λειτουργεί.

zevage
27-04-18, 19:01
Το "μανιτάρι" όπως λες,δεν έβαλες καμία φωτό οπότε υποθέτω μιλάς για "πλευρωτους" θέλει λύσιμο να φύγει ο αέρας.λειτουργει σαν δοχείο διαστολής.
Πλύσιμο καλό θα ήταν να γίνει ,αν και ο Μέρφυ θα συμβούλευε να μην τον πειράξεις για όσο ακόμα λειτουργεί.

Εδω μερικες φωτος:
448134481444815

Κυριακίδης
27-04-18, 21:10
Στην θέση του θερμοστάτη και ανάμεσα από τις 2 επαφές τροφοδοσίας αντίστασης διακρίνονται άλατα πιθανής διαρροής νερού , αλλά και πάνω από τον θερμοστάτη , πιθανή διαρροή φλάντζας.

zevage
27-04-18, 21:50
Στην θέση του θερμοστάτη και ανάμεσα από τις 2 επαφές τροφοδοσίας αντίστασης διακρίνονται άλατα πιθανής διαρροής νερού , αλλά και πάνω από τον θερμοστάτη , πιθανή διαρροή φλάντζας.

Ειμαι βεβαιος οτι δεν εχει διαρροή. Η φωτο αδικεί την πραγματικότητα. Ολο το εξάρτημα ειναι σε πολύ καλή κατάσταση. Ακομη και η φλαντζα φαινεται "ζωντανη". Μην ξεχναμε οτι ειναι 20ετιας.
Το θεμα ειναι την ανοιγω για ελεγχο και καθαριότητα? Θα βρω αλλη φλαντζα για να τη στεγανοποιήσω ή θα πρεπει να βαλω ρευστο λαστιχο και να μπλεξω με διαρροές?
Αυτο που μας παραξένεψε και ψαχνομαι ειναι το εξής: τα ζεστά νερά φεύγουν απο τον ηλιακό με δύο γραμμές. Η μία πάει απ'ευθείας σε ενα WC οπου ο νιπτήρας εχει μπαταρία με δυο ρουμπινεδες (όχι αναμικτική) και βγάζει καυτό νερό (δεν αντεχεται στο χερι). Η αλλη γραμμή παει σε διανεμητη απ' οπου παιρνουν ενα αλλο WC και το κύριο μπανιο με αναμικτικές μπαταρίες. Εκει το νερό ειναι απλά ζεστο για να μην πω χλιαρό. Τι μπορεί να συμβαινει?

vasilimertzani
27-04-18, 23:10
για να κανεις πληρωση υγρου πρεπει να λυσεις και τις δυο πλευρες(δοχειο διαστολης και ασφαλιστικο )και μετα να συμπληρωσεις.Ασφαλιστικο το αλλαζεις.Λυνεις την αντισταστη για να βαλεις ανοδιο(αν δεν το παιρνει πουθενα αλλου).φλατζα (με 8 τρυπες) θα βρεις.
μηπως καπου ειναι βουλωμενη η σωληνα?ανεβασε καμια φωτο.

zevage
28-04-18, 00:02
για να κανεις πληρωση υγρου πρεπει να λυσεις και τις δυο πλευρες(δοχειο διαστολης και ασφαλιστικο )και μετα να συμπληρωσεις.Ασφαλιστικο το αλλαζεις.Λυνεις την αντισταστη για να βαλεις ανοδιο(αν δεν το παιρνει πουθενα αλλου).φλατζα (με 8 τρυπες) θα βρεις.
μηπως καπου ειναι βουλωμενη η σωληνα?ανεβασε καμια φωτο.

Τα ανοιξα και τα δύο. Το ασφαλιστικό το άνοιξα πάνω απο το καζάνι. Το δοχείο διαστολής δεν το άνοιξα απο τη βάση αλλά το κομμάτι πάνω απο το μανιτάρι. Επίσης φύσηξα απο εκεί και πετάχθηκε το υγρό στο ασφαλιστικό.
Το ασφαλιστικό γιατί να το αλλάξω?
Ποια σωλήνα να ειναι βουλωμένη? Η παροχή? Υπάρχει ροή στις βρύσες.

zevage
28-04-18, 16:10
.......................... Αυτο που μας παραξένεψε και ψαχνομαι ειναι το εξής: τα ζεστά νερά φεύγουν απο τον ηλιακό με δύο γραμμές. Η μία πάει απ'ευθείας σε ενα WC οπου ο νιπτήρας εχει μπαταρία με δυο ρουμπινεδες (όχι αναμικτική) και βγάζει καυτό νερό (δεν αντεχεται στο χερι). Η αλλη γραμμή παει σε διανεμητη απ' οπου παιρνουν ενα αλλο WC και το κύριο μπανιο με αναμικτικές μπαταρίες. Εκει το νερό ειναι απλά ζεστο για να μην πω χλιαρό. Τι μπορεί να συμβαινει?

Τελικά ανακαλυψα τι συμβαίνει.
Εχουμε εναν ηλιακο θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας και ενα μποϊλερ που ειναι συνδεμενο με τη θερμανση. Αυτοι που εκαναν την εγκατασταση πριν απο καμια 20ετια σύνδεσαν στον κατανεμητη των ζεστών, εκτος απο τις εξοδους των διαφορων μπαταριών, την είσοδο-παροχή του μποϊλερ(προφανώς το εκαναν για υποβοήθηση του μποϊλερ!!!!). Εγω δεν το ήξερα αυτό. Τα τελευταια χρονια αλλαξαμε θερμανση σε ξυλολεβητα και για να μειώσω τις απωλειες στο κυκλωμα θερμανσης, όταν ειχε ηλιοφάνεια εκλεινα την εξοδο στο μποϊλερ και ανοιγα τον ηλιακο. Το αντιθετο οταν ειχε συννεφιά. Το καλοκαιρι εκλεινα το μποϊλερ μονιμα. Αυτο δημιουργησε μια περιεργη ανισορροπία στον κατανεμητη με αποτελεσμα να κανει μερικη αναμιξη με νερο του μποϊλερ, το οποιο λειτουργησε σαν μονοσωλήνιο (μαλλον) μόνο με αγωγιμότητα (χωρις κυκλοφορητη-αντλια, θερμοδυναμική ρευστών) οποτε οταν ανοιγε μια μπαταρια έστελνε νερό ενω ταυτόχρονα εστελνε και ο ηλιακός. Το μποϊλερ ομως ειχε κρύο γιατι οταν αναπλήρωνε απο την ιδια γραμμή (απο την οποία εστελνε) η ποσότητα δεν επαρκούσε για να το θερμανει αρκετα και μεχρι να ξαναλειτουργήσει καποια μπαταρία το σύνολο κρυωνε. Τα ανοιξα λοιπον ολα και όση ποσότητα στελνει το μποϊλερ αλλη τόση ταυτόχρονα δεχεται αλλά απο άλλη γραμμή η οποία είναι καυτό απο τον ηλιακό. Μόλις ισορρόπησε το σύστημα, δηλαδη το μποϊλερ εφτασε τη θερμοκρασία του ηλιακού (περίπου βέβαια λόγω φυσιολογικών απωλειών) τοτε τα πάντα δουλεψαν σωστά και το νερό ειναι καυτό πλέον. Επιπλέον πιστεύω οτι θα εχουμε γενικά περισσότερο ζεστό νερό λόγω της ποσότητας του μποϊλερ. Επισημαίνω οτι εκλεισα τις παροχες απο τη θερμανση προς και απο το μποϊλερ για να μην μεταδώσει επαγωγικά θερμοτητα στο κυκλωμα θερμανσης και ζεσταίνει τα καλοριφέρ.

zevage
29-04-18, 16:19
Τελικά ανακαλυψα τι συμβαίνει.
Εχουμε εναν ηλιακο θερμοσίφωνα διπλής ενέργειας και ενα μποϊλερ που ειναι συνδεμενο με τη θερμανση. Αυτοι που εκαναν την εγκατασταση πριν απο καμια 20ετια σύνδεσαν στον κατανεμητη των ζεστών, εκτος απο τις εξοδους των διαφορων μπαταριών, την είσοδο-παροχή του μποϊλερ(προφανώς το εκαναν για υποβοήθηση του μποϊλερ!!!!). Εγω δεν το ήξερα αυτό. Τα τελευταια χρονια αλλαξαμε θερμανση σε ξυλολεβητα και για να μειώσω τις απωλειες στο κυκλωμα θερμανσης, όταν ειχε ηλιοφάνεια εκλεινα την εξοδο στο μποϊλερ και ανοιγα τον ηλιακο. Το αντιθετο οταν ειχε συννεφιά. Το καλοκαιρι εκλεινα το μποϊλερ μονιμα. Αυτο δημιουργησε μια περιεργη ανισορροπία στον κατανεμητη με αποτελεσμα να κανει μερικη αναμιξη με νερο του μποϊλερ, το οποιο λειτουργησε σαν μονοσωλήνιο (μαλλον) μόνο με αγωγιμότητα (χωρις κυκλοφορητη-αντλια, θερμοδυναμική ρευστών) οποτε οταν ανοιγε μια μπαταρια έστελνε νερό ενω ταυτόχρονα εστελνε και ο ηλιακός. Το μποϊλερ ομως ειχε κρύο γιατι οταν αναπλήρωνε απο την ιδια γραμμή (απο την οποία εστελνε) η ποσότητα δεν επαρκούσε για να το θερμανει αρκετα και μεχρι να ξαναλειτουργήσει καποια μπαταρία το σύνολο κρυωνε. Τα ανοιξα λοιπον ολα και όση ποσότητα στελνει το μποϊλερ αλλη τόση ταυτόχρονα δεχεται αλλά απο άλλη γραμμή η οποία είναι καυτό απο τον ηλιακό. Μόλις ισορρόπησε το σύστημα, δηλαδη το μποϊλερ εφτασε τη θερμοκρασία του ηλιακού (περίπου βέβαια λόγω φυσιολογικών απωλειών) τοτε τα πάντα δουλεψαν σωστά και το νερό ειναι καυτό πλέον. Επιπλέον πιστεύω οτι θα εχουμε γενικά περισσότερο ζεστό νερό λόγω της ποσότητας του μποϊλερ. Επισημαίνω οτι εκλεισα τις παροχες απο τη θερμανση προς και απο το μποϊλερ για να μην μεταδώσει επαγωγικά θερμοτητα στο κυκλωμα θερμανσης και ζεσταίνει τα καλοριφέρ.

Τελικά απομόνωσα το μποϊλερ τελέιως γιατι πάλι δημιουργούσε το θέμα. Τωρα ειναι ενταξει ο ηλιακός.