PDA

Επιστροφή στο Forum : Διακόπτες καλοριφέρ



itrianta
13-02-14, 11:00
Παιδιά καλησπέρα,

Θέλω να αλλάξω τους διακόπτες των καλοριφέρ του διαμερίσματός μου. Τα σώματα είναι κλασικά (φέτες) κι έχουν διακόπτες εσωτερικού βρόγχου.
Τα ερωτήματα είναι τα εξής:

Μπορώ να αντικαταστήσω τους διακόπτες εσωτερικού βρόγχου με εξωτερικού βρόγχου;
Εάν χρησιμοποιήσω εξωτερικού βρόγχου, θα έχω καλύτερη απόδοση σε σχέση με του εσωτερικού βρόγχου; Θα χάσω κάτι;


Ευχαριστώ!

nyannaco
13-02-14, 11:32
Πρακτικά δεν έχεις να κερδίσεις τίποτα. Γιατί να το κάνεις;

xsterg
13-02-14, 18:54
εγω θα σου ελεγα να μην πειραξεις τιποτα! ειδικα αν η πολυκατοικια σου ειναι λιγο παλια και δεν εχει πλαστικους σωληνες μονο προβληματα θα δημιουργησεις. εκτος απο τα προβληματα στεγανοτητας που θα εχεις, μπορει να βγουν και σπασμενοι σωληνες στην προσπαθεια σου να σφιξεις η να ξεσφιξεις κατι βαζοντας λιγη δυναμη παραπανω. οσο για το αν οι διακοπτες ειναι εσωτερικου βρογχου η οχι δεν παιζει καποιον ρολο στην αποδοση.
ασε τα πραγματα οπως ειναι αν δεν εχεις προβλημα!

stefos1
13-02-14, 20:23
Καλύτερη απόδοση θα έχεις ΆΛΛΑ δεν γίνετε και αν θα γίνει θα έχει πολυυυυυυυ δουλειά .

nyannaco
13-02-14, 20:34
Καλύτερη απόδοση θα έχεις.Το έχεις κάνει και μετρήσει και το λες, ή μιλάς θεωρητικά;

stefos1
13-02-14, 21:03
Νίκο σίγουρα θα έχει καλύτερη απόδοση στο χρόνο που θα κάνει για να ζεσταθεί το σώμα με ότι συνεπάγεται από αυτό.

itrianta
13-02-14, 21:47
Καλησπέρα!

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Εάν βοηθάει, επισυνάπτω σχετικές φωτογραφίες κάποιων σωμάτων

http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37274&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37275&stc=1http://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37276&stc=1

Ευχαριστώ!

stefos1
13-02-14, 22:18
Εάν είναι σαν του λουτρού σου ναι γίνετε

nyannaco
14-02-14, 08:34
Το έχεις κάνει και μετρήσει και το λες, ή μιλάς θεωρητικά;

Νίκο σίγουρα θα έχει καλύτερη απόδοση στο χρόνο που θα κάνει για να ζεσταθεί το σώμα με ότι συνεπάγεται από αυτό.
Δεν απάντησες ουσιαστικά. Επιμένω, γιατί να έχει καλύτερη απόδοση, και πόσο, και αν/πώς το έχεις επιβεβαιώσει;

Πρόσεχε, μην βάλεις τον άνθρωπο σε περιπέτειες τσάμπα!

stefos1
14-02-14, 21:23
Νίκο δεν βάζω κανένα σε περιπέτειες .... έκανε ένα ερώτημα και απαντούμε από εκεί και πέρα όλοι μας από τις εμπειρίες που έχουμε σε διαφορά θέματα !! Θεωρώ πως εχω μια μικρή εμπειρία γιαυτό άλλωστε γράφω μόνο σε κάποια θέματα και όχι σε όλα... Ξανά λέω ότι πιστεύω ότι θα έχει διαφορά το είπα και ποιο πάνω βέβαια δεν ξέρω πότε θα αποσβεσθεί το πόσο της μετατροπής , βέβαια καλύτερα θα ήταν να κάνει μετατροπή σε τύπου πάνελ σώματα όπου η απόδοση είναι κλάσεις ανώτερη

vasilimertzani
14-02-14, 22:15
Νίκο δεν βάζω κανένα σε περιπέτειες .... έκανε ένα ερώτημα και απαντούμε από εκεί και πέρα όλοι μας από τις εμπειρίες που έχουμε σε διαφορά θέματα !! Θεωρώ πως εχω μια μικρή εμπειρία γιαυτό άλλωστε γράφω μόνο σε κάποια θέματα και όχι σε όλα... Ξανά λέω ότι πιστεύω ότι θα έχει διαφορά το είπα και ποιο πάνω βέβαια δεν ξέρω πότε θα αποσβεσθεί το πόσο της μετατροπής , βέβαια καλύτερα θα ήταν να κάνει μετατροπή σε τύπου πάνελ σώματα όπου η απόδοση είναι κλάσεις ανώτερη

http://www.interplast.gr/Downloads/ComoPex/12.pdf
εδω παλι δεν αναφερει κατι τετοιο.Χρησιμοποιει ακομα και το ιδιο διαγραμμα πτωσης πιεσης.
Επισης πως πιστευεις οτι θα εχει καλυτερη αποδοση?Με πιιο τροπο?
Αφου ακομα και θεωρητικα να πουμε περναει μεγαλυτερη ποσοτητα απο το σωμα ,παλι την ιδια ενεργεια θα αποβαλει μεσα στον χωρο.

stefos1
15-02-14, 00:52
Βασιλη άντε να τα ξαναπούμε... Μου αναφέρεις διάγραμμα για πτώση πίεσης !!!! ανάφερε κανείς κάτι τέτοιο ??? Αυτό συζητάγαμε ? Όσο για την απόδοση το ανέφερα ποιό πάνω δεν το διαβασες ?? Είπα λοιπόν ότι θα έχει διαφορά στη ταχύτητα που θερμαίνεται το σώμα με ότι συνεπάγεται από αυτό ...

nyannaco
15-02-14, 13:19
Νίκο δεν βάζω κανένα σε περιπέτειες .... έκανε ένα ερώτημα και απαντούμε από εκεί και πέρα όλοι μας από τις εμπειρίες που έχουμε σε διαφορά θέματα !! Θεωρώ πως εχω μια μικρή εμπειρία γιαυτό άλλωστε γράφω μόνο σε κάποια θέματα και όχι σε όλα... Ξανά λέω ότι πιστεύω ότι θα έχει διαφορά το είπα και ποιο πάνω βέβαια δεν ξέρω πότε θα αποσβεσθεί το πόσο της μετατροπής , βέβαια καλύτερα θα ήταν να κάνει μετατροπή σε τύπου πάνελ σώματα όπου η απόδοση είναι κλάσεις ανώτερηΣτέφανε, πάλι όμως απαντάς διαισθητικά, όχι τεκμηριωμένα, και φοβάμαι ότι η διαίσθησή σου σε γελάει.
Επίσης, δεν θα συμφωνήσω και στο περί ανώτερης (και κλάσεις μάλιστα) απόδοσης των panels. Ούτε αυτό προκύπτει από πουθενά, αντίθετα οι πλέον γνώστες σιχυρίζονται (και τεκμηριώνουν, βάσει ποσοστών ακτινοβολίας/μεταφοράς) ότι τα ΑΚΑΝ προσφέρουν πιο γλυκειά θέρμανση. Επιπλέον, καθαρίζονται και πολύ πιο εύκλολα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται από πλευράς καθαρότητας αέρα, αλλεργιών κλπ. Μόνο πραγματικό πλεονέκτημα των panels είναι η εμφάνιση (κι αυτό υποκειμενικό).
Προσωπικά μετανοιώνω που έβαλα panels στο σαλόνι μου, και χαίρομαι που δεν το έκανα και στους υπόλοιπους χώρους (για λόγους κόστους τότε).

nyannaco
15-02-14, 13:26
Μου αναφέρεις διάγραμμα για πτώση πίεσης !!!! ανάφερε κανείς κάτι τέτοιο ??? Αυτό συζητάγαμε ? Όσο για την απόδοση το ανέφερα ποιό πάνω δεν το διαβασες ?? Είπα λοιπόν ότι θα έχει διαφορά στη ταχύτητα που θερμαίνεται το σώμα με ότι συνεπάγεται από αυτό ...Κι όμως, έχει και παραέχει σχέση! Με ίδιο διάγραμμα πτώσης πίεσης (και το ίδιο σώμα, βέβαια) συνάγεται ότι και στις δύο περιπτώσεις θα περάσει η ίδια παροχή από το σώμα.
Ως γνωστόν, η ισχύς του σώματος είναι P = V * Δt, όπου V η παροχή και Δt η διαφορά θερμοκρασίας προσαγωγής - επιστροφής.
Το Δt εξαρτάται από την παροχή, τα χαρακτηριστικά του σώματος και τη θερμοκρασία του χώρου. Αφού λοιπόν όλα αυτά είναι αμετάβλητα, και η ισχύς του σώματος παραμένει αμετάβλητη.
Επομένως δεν διαφοροποιείται η απόδοση.

stefos1
15-02-14, 23:32
Νικο αφου οι διακοπτες δεν εχουν πτώση πίεσης ουτε ο ενας ουτε ο αλλος γιατι εχει σχεση???? μιλαμε υποθετικα για τους διακοπτες αφου δεν ξερουμε τα χαρακτηριστικα τους.
τωρα αν εννοεις οτι θα βαλει διακοπτες που θα εχουν πτώση πίεσης τοτε εχεις δικιο για το τυπο που αναφερεις!! αλλα μου λες σε παρακαλω αν αυτους που εχει επανω τωρα ξερεις οτι δεν εχουν πτώση πίεσης ??
στους διακοπτες αυτους εχει μια μικρη επιστροφη ζεστου νερου χωρις να προλαβει να αποδωσει το σωμαhttp://www.howtofixit.gr/forum/attachment.php?attachmentid=37289&stc=1

nyannaco
16-02-14, 09:41
Νικο αφου οι διακοπτες δεν εχουν πτώση πίεσης ουτε ο ενας ουτε ο αλλος γιατι εχει σχεση???? μιλαμε υποθετικα για τους διακοπτες αφου δεν ξερουμε τα χαρακτηριστικα τους.
τωρα αν εννοεις οτι θα βαλει διακοπτες που θα εχουν πτώση πίεσης τοτε εχεις δικιο για το τυπο που αναφερεις!! αλλα μου λες σε παρακαλω αν αυτους που εχει επανω τωρα ξερεις οτι δεν εχουν πτώση πίεσης ??Αυτό πάλι από πού προέκυψε;;; Αν υπάρχουν διακόπτες χωρίς πτώση πίεσης, τότε υπάρχει ελπίδα στον κόσμο, από μέρα σε μέρα θα το βρούμε και το αεικίνητο!

Πέρα από την πλάκα, και χωρίς καμμία πρόθεση να σε προσβάλω, φοβάμαι ότι έχεις στοιχειώδεις ελλείψεις στην κατανόηση των ροών και των θερμικών κυκλωμάτων. Οπως π.χ. και όταν λες:

στους διακοπτες αυτους εχει μια μικρη επιστροφη ζεστου νερου χωρις να προλαβει να αποδωσει το σωμαΔεν γίνεται να έχεις μικρή επιστροφή, ό,τι μπάινει βγαίνει! Για να συμβεί αυτό που δείχνεις στην εικόνα, πρέπει (α) το μαρκούτσι της εισαγωγής να έχει κοπεί υπερβολικά κοντό, και (β) να είναι πολύ μικρή η ροή στο σώμα. Και στις δύο περιπτώσεις δεν φταίει ο διακόπτης εσωτερικού βρόχου, αλλά (α) ο εγκαταστάτης και (β) ο μελετητής/επιβλέπων.
Αν έχεις την πρώτη περίπτωση, η αντικατάσταση του διακόπτη με εξωτερικού βρόχου θα το σώσει, αλλά δεν είναι απαραίτητη. Αρκεί ένα αρκούντος μήκους μαρκούτσι στον υπάρχοντα διακόπτη.
Στη δεύτερη περίπτωση, κανένας διακόπτης δεν θα το σώσει. Το δίκτυο θέλει εξισορρόπηση.

stefos1
16-02-14, 13:53
Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω!! γιατί όταν λεω ότι έχει μικρή επιστροφή ζεστού νερού δεν εννοώ ότι ο διακόπτης έχει στραγγαλισμό ούτε ότι πχ μπένουν 100 λίτρα νερού και βγαίνουν 50. Και όταν λέω ότι δεν έχουν πτώση πίεση οι διακόπτες εννοώ πάνω από το φυσιολογικό που δίνουν οι κατασκευαστές και όχι ότι δεν έχουν καθόλου πτώση.

vasilimertzani
23-02-14, 15:10
Πραγματικά δεν σε καταλαβαίνω!! γιατί όταν λεω ότι έχει μικρή επιστροφή ζεστού νερού δεν εννοώ ότι ο διακόπτης έχει στραγγαλισμό ούτε ότι πχ μπένουν 100 λίτρα νερού και βγαίνουν 50. Και όταν λέω ότι δεν έχουν πτώση πίεση οι διακόπτες εννοώ πάνω από το φυσιολογικό που δίνουν οι κατασκευαστές και όχι ότι δεν έχουν καθόλου πτώση.

Mπορεις σε παρακαλω να μου δειξεις ΕΝΑΝ κατασκευαστη καλοριφερ που να δινει αλλες τιμες αποδοσης με εσωτερικο και αλλο με εξωτερικο??
Δεν μπορει να μην υπαρχει ΕΝΑΣ!!! φανταζομαι οτι οπως το σκεφτεσαι εσυ θα το εχουν σκεφτει και αυτοι.