PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με ηλεκτρικό σίδερο.



kostas stathopoulos
22-01-14, 11:12
Καλημέρα. Εχθές μου έδωσε ο θείος μου ένα σίδερο απλό (δεν παίρνει ούτε νερό και ούτε έχει ατμό). Το πρόβλημα είναι ότι μόλις το βάλεις στην πρίζα ρίχνει την ασφάλεια της γραμμής και όχι το γενικό ή το ρελέ. Ανοίγοντας το σίδερο βλέπω ότι το καλώδιο της γείωσης είναι στον αέρα και μάλλον αυτό ευθύνεται για το πρόβλημα. Στην μια φωτογραφία έχω βάλει βάλει μια βίδα σε κύκλο γιατί εκεί παρατήρησα κάποια τριχίδια, οπότε εκεί θα συνδέεται το καλώδιο.



Όμως στην κάτω δεξιά βίδα είναι βιδωμένο ένα λαμάκι το οποίο και αυτό ήταν στο αέρα. Αυτό που συνδέεται.

Οπότε θέλω την βοήθειά σας για να μου πείτε που συνδέεται το λαμάκι και αν το καλώδιο της γείωσης μπαίνει στην βίδα που είδα τα τριχίδια.


Ευχαριστώ :biggrin:

FILMAN
22-01-14, 11:27
Καλημέρα. Εχθές μου έδωσε ο θείος μου ένα σίδερο απλό (δεν παίρνει ούτε νερό και ούτε έχει ατμό). Το πρόβλημα είναι ότι μόλις το βάλεις στην πρίζα ρίχνει την ασφάλεια της γραμμής και όχι το γενικό ή το ρελέ. Ανοίγοντας το σίδερο βλέπω ότι το καλώδιο της γείωσης είναι στον αέρα και μάλλον αυτό ευθύνεται για το πρόβλημα. Στην μια φωτογραφία έχω βάλει βάλει μια βίδα σε κύκλο γιατί εκεί παρατήρησα κάποια τριχίδια, οπότε εκεί θα συνδέεται το καλώδιο.



Όμως στην κάτω δεξιά βίδα είναι βιδωμένο ένα λαμάκι το οποίο και αυτό ήταν στο αέρα. Αυτό που συνδέεται.

Οπότε θέλω την βοήθειά σας για να μου πείτε που συνδέεται το λαμάκι και αν το καλώδιο της γείωσης μπαίνει στην βίδα που είδα τα τριχίδια.


Ευχαριστώ :biggrin:
Καταρχήν ΔΕΝ φταίει η αποσύνδεση της γείωσης για το ότι σου ρίχνει την ασφάλεια. Αν το καλώδιο είναι σε καλή κατάσταση (και δεν είναι κάπου ταλαιπωρημένο ώστε να βραχυκυκλώνει εκεί) τότε ίσως το σίδερο να έχει ανεπανόρθωτο πρόβλημα στην αντίσταση. Επίσης ποτέ δεν αφαιρούμε τη γείωση από τις ηλεκτρικές συσκευές (δεν το λέω για σένα αλλά γι αυτόν που το έκανε).

kostas stathopoulos
22-01-14, 11:31
Οπότε δεν φταίει η γείωση. Τα καλώδια θα τα κοιτάξω με προσοχή και θα ενημερώσω. Η γείωση πρέπει να κόπηκε γιατί το καλώδιο περνάει μέσα από ένα κουτάκι το οποίο περιστρέφεται. Οπότε υποθέτω ότι από την περιστροφή κόπηκε. Θα τσεκάρω όλα και επιστρέφω.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση :)


Επειδή δεν έχω πολύ ελεύθερο χρόνο, ίσως αργήσω κάπως να το κοιτάξω και να ενημερώσω.

FILMAN
22-01-14, 11:35
Στην τρύπα που σου έχω βάλει σε κυκλάκι πιάνει η βίδα του καπακιού;

kostas stathopoulos
22-01-14, 11:39
Ναι, εκεί πιάνει η βίδα του καπακιού.

FILMAN
22-01-14, 11:58
Πολύμετρο έχεις;

kostas stathopoulos
22-01-14, 12:21
Ναι. Ένα των 8€ αλλά πιστεύω θα κάνει δουλειά.

nyannaco
22-01-14, 12:32
Ολη αυτή η μπίχλα που φαίνεται μέσα τί είναι; Κάνε ένα καλό καθάρισμα.

Με το πολύμετρο:

Αποσύνδεσε το καφέ καλώδιο από τη βίδα, και μέτρα αντίσταση (α) ανάμεσα στην αριστερή και τη μεσαία βίδα, και (β) ανάμεσα στο μπλέ και το καφέ καλώδιο (όπως είναι στον αέρα).

kostas stathopoulos
22-01-14, 12:46
Είναι σκόνη σε συνδυασμό με το flash του κινητού.

Θα κάνω τις μετρήσεις και θα επιστρέψω.

kostas stathopoulos
22-01-14, 13:13
Κάνοντας και τις δύο μετρήσεις δεν μου έδειξε τίποτα.

Όταν όμως έβαλα το πολύμετρο στις δύο ακρυανές βίδες τότε μου έδειξε τιμή 001-000.

nyannaco
22-01-14, 13:31
Οταν λες τίποτα, να υποθέσω εννοείς άπειρη αντίσταση; Αν ναι, για το καλώδιο σημαίνει ότι δεν έχει βραχυκύκλωμα κάπου, οπότε ΟΚ. Για την αντίσταση όμως είναι περίεργο. Θα περίμενα να δείξει 48,4Ω αν είναι εντάξει, ή 0Ω αν είναι βραχυχυκλωμένη (που θα δικαιολογούσε το να ρίχνει την ασφάλεια). Η άπειρη αντίσταση στα άκρα της αντίστασης, σημαίνει ή ότι έχει καεί (οπότε δεν δικαιολογεί το ρίξιμο της ασφάλειας), ή ότι αυτός που άλλαξε το καλώδιο το συνέδεσε σε λάθος βίδες, όπως και υποψιάζομαι ότι έχει συμβεί. Αν η υποψία μου είναι σωστή, τότε οι ακροδέκτες της αντίστασης (με βάση και αυτά ππου βλέπω στη φωτογραφία) είναι οι δύο ακριανές βίδες, και η μεσαία προορίζεται για τη γείωση. Αν θέλεις ξαναμέτρησε (α) τις δύο ακριανές βίδες μεταξύ τους, και (β) τη μεσαία με κάθε ακριανή. Επίσης, το μεταλλικό σφιχτήρα του καλωδίου με κάθε μία από τις τρεις βίδες (με τη γέφυρα στον αέρα, έτσι όπως είναι).

Να υποθέσω ότι μετά την αλλαγή του καλωδίου δεν δούλεψε ποτέ;

Παρεμππτόντως, οι μετρήσεις με το θερμοστάτη στη μέγιστη θερμοκρασία, έτσι;

FILMAN
22-01-14, 13:49
Παρεμππτόντως, οι μετρήσεις με το θερμοστάτη στη μέγιστη θερμοκρασία, έτσι;
Αυτό ακριβώς ήμουνα έτοιμος να ρωτήσω!

kostas stathopoulos
22-01-14, 13:53
Άπειρη αντίσταση εννοώ.Το καλώδιο δεν έχει αλλαχτεί (από όσο ξέρω) ποτέ αλλά πριν χρόνια είχε αλλαχτεί το φις το οποίο κοίταξα και είναι εντάξει. Μέχρι πριν 1 μήνα δούλευε μια χαρά το σίδερο.

Οι επιλογές στο ρυθμιστικό είναι λινά, βαμβακερά, συνθετικά, μάλλινα.

Δεν αναφέρει κάπου off και δεν ξέρω πιο είναι το max. Αν μπορείτε να με κατατοπίσετε.

nyannaco
22-01-14, 14:00
Λινά είναι το max.

kostas stathopoulos
22-01-14, 14:08
Πάω να ξαναμετρήσω και επιστρέφω.

kostas stathopoulos
22-01-14, 14:11
Τα ίδια άπειρη αντίσταση. Και τιμή μου δίνει μόνο στα 2 ακριανά.

kostas stathopoulos
22-01-14, 14:19
Για δείτε αυτήν την φωτό.

nyannaco
22-01-14, 14:27
Δεν βγαίνει άκρη. Πάντως αφού αποκλείσαμε το βραχυκύκλωμα στο καλώδιο, και το σίδερο δούλευε με αυτή τη συνδεσμολογία πριν, σημαίνει ότι είτε η αντίσταση είτε ο θερμοστάτης την έχει ακούσει. Και δεν πιστεύω ότι έχει νόημα να το επισκευάσει κανείς, ακόμη κι αν βρεθεί ανταλλακτικό (πάντως στο μουσείο, όπου ανήκει, δεν χρειάζεται να λειτουργεί).
Θα πρότεινα να πάρεις ένα καινούργιο ατμοσίδερο και να τελειώνει η φασαρία. Αρχίζουν κάτω από τα €10 οι κινεζιές, αν σε απασχολεί το κόστος, και θα κάνει και πολύ καλύτερη δουλειά.

kostas stathopoulos
22-01-14, 14:43
Έχει αγοραστεί ήδη καινούργιο σίδερο απλά ήθελα να το παλέψω λίγο για να μαθαίνω κιόλας. Ευχαριστώ πάντως και τους 2 που ασχοληθήκατε. :)

nyannaco
22-01-14, 15:09
ΟΚ λοιπόν, αφού η συζήτηση είναι πλέον ακαδημαϊκή / εκπαιδευτική:
Από αυτά που βλέπω από τις φωτογραφίες, είμαι περίπου πεπεισμένος ότι το μπλέ και το καφέ καλώδιο θα έπρεπε να πηγαίνουν στις δύο ακριανές βίδες. Η δεξιά φαίνεται να συνδέεται απ'ευθείας στον ένα ακροδέκτη της αντίστασης, και η αριστερή οδηγεί στο θερμοστάτη, και από εκεί στην αντίσταση. Λογικά η μεσαία βίδα θα έπρεπε να γεφυρώνεται με το σώμα στη βάση συγκράτησης του καλωδίου, και εκεί να συνδέεται το κίτρινο καλώδιο (γείωση). Τώρα πώς λειτουργούσε με τη συνδεσμολογία που φαίνεται στις φωτογραφίες, είναι μυστήριο.
Πάντως με προβληματίζει που λες ότι δεν έχει αλλαχτεί το καλώδιο, όχι μόνο γιατί δεν φαίνεται να κολλάει η συνδεσμολογία που φαίνεται με τις εσωτερικές συνδέσεις του σίδερου (πάντα από όσο μπορώ να δω από τις φωτογραφίες), αλλά και γιατί δεν είναι λογικό το καλώδιο να μην ήταν από τη μάνα του πιασμένο στο σφιχτήρα συγκράτησης.
Ετσι από περιέργεια, πάντως, άνοιξε το φις και δες πού συνδέεται το κάθε καλώδιο. Μήπως το κίτρινο τελικά δεν είναι συνδεμένο στη γη; Μήπως η απλή εξήγηση είναι ότι και το καλώδιο και το φις έχουν αλλαχτεί από κάποιον που δεν ακολούθησε το χρωματικό κώδικα, και το βραχυκύκλωμα προέκυψε όταν λάσκαρε και έφυγε το κίτρινο καλώδιο από τη δεξιά βίδα;

Κυριακίδης
22-01-14, 15:12
Συγκρίνοντας την φωτογραφία #17 με την 1η στο ποστ . τότε κάποιος σύνδεσε λάθος τα καλώδια
Στην #17 φωτό βλέπουμε τις 2 επαφές της αντίστασης και σύμφωνα με τα λαμάκια είναι τα 2 ακριανά της 1 φωτογραφίας , και στην μέση είναι η γείωση (η οποία στην 1η βλέπουμε ακουμπισμένο το καφέ της φάσης!) κανονικά το καφέ πρέπει να πάει σε εκείνη την ακριανή πλευρά που έρχεται από τον θερμοστάτη και μετά να καταλήγει στην αντίσταση.
Κανονικά πρέπει
1) Να βγάλεις όλα τα καλώδια
2) Να επαληθεύσεις σύμφωνα με φωτο #17 ότι τα καλώδια της αντίστασης καταλήγουν στα ακριανά βύσματα.
3) το ίδιο στο ότι η γείωση είναι η μεσαία επαφή (μέτρηση με πολύμετρο μεσαίας επαφής με το σασί (πλάκα που ζεσταίνεται) ότι πράγματι αυτή είναι η γείωση
4) με βάση την γείωση (πάλι με πολύμετρο ) εξετάζεις τις ακριανές επαφές της αντίστασης αν κάνουν σώμα με την γείωση

Στην φωτογραφία #17 που βγαίνουν λαμάκια από αντίσταση ... δεν μου αρέσει που αυτά τα λαμάκια περνάνε πολύ κοντά από το επάνω μεταλλικό καπάκι του σίδερου (κινδυνεύουν σχεδόν να ακουμπήσουν ) γενικά είναι σίδερο "καρμανιόλα" καλύτερα να το επιστρέψεις στους Ρώσους για το "καλό" τους .

kostas stathopoulos
22-01-14, 15:33
Η μόνη επαφή που συνδέεται κατευθείαν στην βίδα είναι η δεξιά αλλά επειδή το ρεύμα είναι επικίνδυνο θα το πάω για ανακύκλωση για να ησυχάσω.

nyannaco
22-01-14, 16:10
Σοφό. Πάντως κάνε μας τη χάρη και άνοιξε το φις και βγάλε μια φωτό τις συνδέσεις, έτσι για να επαληθευτούμε.

kostas stathopoulos
22-01-14, 17:13
Όταν πάω σπίτι

kostas stathopoulos
22-01-14, 20:27
Σοφό. Πάντως κάνε μας τη χάρη και άνοιξε το φις και βγάλε μια φωτό τις συνδέσεις, έτσι για να επαληθευτούμε.

Αυτή την στιγμή μου είναι δύσκολο να ανεβάσω φωτογραφία από το φις.

Ήταν όμως το πρώτο πράγμα που κοίταξα και όλα ήταν μια χαρά. Κοίταξα μήπως έχει τραυματιστεί και η μόνωση κάπου αλλά ήταν μια χαρά. Το φις είναι αυτό της φωτογραφίας και η σύνδεση ήταν: αριστερά φάση, δεξιά ουδέτερος, μέση γείωση.

manosr1
23-01-14, 02:49
καλησπερα σε ολους.να πω και εγω κατι που ξερω.τα ρωσικα τα σιδερα τα παλια δεν ειχαν ποτε γειωσει.οποτε μην το ψαχνουμε αδικα παιδια.εχω δει παρα πολλα τετοια σιδερα.

kostas stathopoulos
23-01-14, 22:22
καλησπερα σε ολους.να πω και εγω κατι που ξερω.τα ρωσικα τα σιδερα τα παλια δεν ειχαν ποτε γειωσει.οποτε μην το ψαχνουμε αδικα παιδια.εχω δει παρα πολλα τετοια σιδερα.

Ρώσικο είναι αυτό που μιλάμε?

Κυριακίδης
23-01-14, 22:30
Ρώσικο είναι αυτό που μιλάμε?
στο 1ο ποστ στην 3η φωτογραφία λέει Made in USSR
http://el.wiktionary.org/wiki/USSR

kostas stathopoulos
24-01-14, 00:03
Δεν το γνώριζα.

mariosmfj
27-12-14, 00:44
Η συνδεσμολογια ειναι μια χαρα.
Απο αριστερα προς τα δεξια Ουδετερος-φαση και το τριτο ειναι το λαμακι (που ειναι στραβωμενο και οχι στη θεση του) που δινει φαση στην ενδεικτικη λυχνια.
Στην βιδα του ουδετερου επρεπε να υπαρχει και ενα αλλο λαμακι για να κουμπωνει η λαμπα.
Τα ακρα της αντιστασης ειναι τα 1-3 και τα μετρας με τον θερμοστατη κλειστο.

mariosmfj
27-12-14, 00:48
Ολες οι παλιες ρωσικες συσκυες δεν ειχαν γειωση.