PDA

Επιστροφή στο Forum : [CD Player] sansui cdx-510 Δεν ανασηκωνεται το υποσασι ωστε να παιξει το cd



stavrospet
26-12-13, 16:37
Εχω το sansui cdx-510 και μου εχει δημιουργηθει το εξης προβλημα. Βαζω το cd στο "πλατω" το κλεινω και μετα απο λιγο ανοιγει. Ο λογος ειναι οτι το υποσασι δεν σηκωνεται ωστε να ασφαλισει το cd και να αρχισει να το παιζει. Ανοιξα το καλυμα και βοηθοντας το με το χερι ανασηκωνεται και παιζει το cd. Ανασηκωνεται χωρις "βια" και χωρις να σκαλωνει καπου. Αν θελετε καποια αλλη πληροφορια για βοηθεια μου λετε.

ezizu
26-12-13, 17:14
Χρόνια πολλά.
Χρειάζεται σίγουρα αλλαγή των ιμαντών και μια καλή συντήρηση ο μηχανισμός του (καθαρισμό, λίπανση κ.λ.π.).

FILMAN
27-12-13, 10:07
Αυτό σου συμβαίνει γιατί έχει χαλαρώσει ο ιμάντας που συνδέει το μοτέρ με το μηχανισμό. Έτσι έχει δύναμη να κλείσει το πορτάκι αλλά όχι να σηκώσει την κεφαλή γιατί τότε ο χαλαρός ιμάντας αρχίζει να γλυστράει.

stavrospet
27-12-13, 16:29
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.. Θα του κανω σερβις συντομα.

stavrospet
02-01-14, 13:30
Η λυση για "μενα" ηταν να ψεκασω μια μπατονετα με belt dressing spray δηλ. με σπρευ για ιμαντες και να αλοιψω με αυτην τον ιμαντα (ενα λαστιχακι δηλαδη) και ως εκ θαυματος το υποσασι αρχισε να δουλευει κανονικα!!!!! Τελικα τι κανει αυτο το σπρευ; Δινει μια καλη προσφυση με τα ραουλα στα οποια δουλευει!!!!

ezizu
02-01-14, 13:48
Από πότε έχει να αλλαχτεί αυτός ο ιμάντας ;
Αν είναι από κατασκευής, ή αρκετός καιρός, είναι πάρα πολύ πιθανό ο καθαρισμός με το spray να έλυσε το πρόβλημα προσωρινά ,αλλά σε λίγο καιρό σχετικά, θα ξανακάνει τα ίδια και αυτό επειδή ο ιμάντας (αν όντως είναι παλιός) λόγω πολυκαιρίας θα έχει χαλαρώσει και η καλή πρόσφυση που πέτυχες με το spray, θα χάνεται πάλι σταδιακά.
Αν μπορείς αντικατέστησε τον ιμάντα. Το κόστος του είναι μικρό (αν αγόρασες κιόλας το spray που χρησιμοποίησες,τότε σίγουρα ο ιμάντας κοστίζει λιγότερο από το spray).

east electronics
07-01-14, 20:35
Η σωστη λυση ειναι να αλλαξεις τον ιμαντα