PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Kerosun] Σταματησε να λειτουργει η θερμανση



azuli
09-12-13, 18:58
Μετα απο κατι τρεμοπαιγματα του ρευματος (απο ενα καλωδιο του πινακα που ηταν στα τελευταια του) το κλιματιστικο σταματησε να δουλευει στην θερμανση.Στην εξωτερικη μοναδα ο ανεμιστηρας δουλευει,δεν ξερω αν δουλευει στην ταχυτητα που πρεπει να δουλευει αλλα γυρναει παντως.Τον εχω πετυχει και να μην παιρνει μπροστα με το που το αναβω αλλα ισως ετσι ηταν παντα δεν το ειχα παρατηρησει.Γενικα ομως γυριζει αλλα αερα δεν δινει μεσα στο σπιτι
Η ψυξη και ο ανεμιστηρας δουλευουν κανονικα.

Στο auto δουλευει αλλα ανεβαζοντας την θερμοκρασια μοναδα μοναδα οταν φτανει στους 24 βαθμους σταματαει και το γυρναει στη λειτουργια της θερμανσης οπου και σταματαει να δινει αερα μεσα στο σπιτι.
Το κλιματιστικο ειναι kerosun clima της σειρας kcm,κανονικο οχι inverter.
Εχει κανεις καμια ιδεα?

chrisrigas
09-12-13, 19:52
δες μηπως εχει προβλημα η τετραοδη

azuli
09-12-13, 21:24
δες μηπως εχει προβλημα η τετραοδη

τι ομως πρεπει να κοιταξω ακριβως?Δεν εχω ξαναασχοληθει με aircondition

lord9999
09-12-13, 22:45
Θα δεις αν όταν λες ότι δουλεύει ο έξω ανεμιστήρας σε δουλεύει και ο συμπιεστής. Τώρα αν δε δουλεύει ο συμπιεστής ξεκινάμε από τα απλά αλλάζοντας τον πυκνωτή εκκινήσεως αν και τότε δε δουλεύει μετά πες ένα τεχνικό να στο δει γιατί εφόσον λες ότι δεν έχεις ξαναασχοληθει με κλιματιστικό μην το ρισκάρεις.

FILMAN
10-12-13, 09:59
Θα δεις αν όταν λες ότι δουλεύει ο έξω ανεμιστήρας σε δουλεύει και ο συμπιεστής. Τώρα αν δε δουλεύει ο συμπιεστής ξεκινάμε από τα απλά αλλάζοντας τον πυκνωτή εκκινήσεως αν και τότε δε δουλεύει μετά πες ένα τεχνικό να στο δει γιατί εφόσον λες ότι δεν έχεις ξαναασχοληθει με κλιματιστικό μην το ρισκάρεις.
Μπορεί να φταίει ο πυκνωτής του συμπιεστή και εντούτοις το κλιματιστικό να λειτουργεί στην ψύξη;

Κι εγώ την τετράοδη βαλβίδα θα έλεγα να δει, είναι ένα εξάρτημα πάνω στο οποίο πηγαίνουν 4 χαλκοσωλήνες και το οποίο έχει πάνω του και ένα πηνίο από το οποίο εξέρχονται 2 καλώδια. Σε πρώτη φάση δες αν σε λειτουργία θέρμανσης φτάνουν 220V~ στο πηνίο της βαλβίδας και αν ναι, μέτρα το πηνίο ωμικά να δεις μήπως έχει διακοπή.