PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Toshiba] Θόρυβος απο το μοτέρ του κλιματιστικού



des18
08-12-13, 12:46
Έχω ένα κλιματιστικό (10 χρόνια) Toshiba RAS 13UKV inverter ψύξη θέρμανση, το οποίο τώρα τελευταία , κάνει ένα θόρυβο το μοτέρ(ένα συνεχόμενο ζζζζζζζζζζζζ) και έχει πέσει κάπως η απόδοση του στην θέρμανση. Έφερα 2 τεχνικούς , ο ένας λέει ότι θέλει καλή συντήρηση-καθαρισμό(το έκανε αλλά τίποτα) και άλλος ότι θέλει αντικατάσταση το μοτεράκι (Για το μοτεράκι αγορά και εργατικά μου ζήτησε 120€). Καμιά γνώμη ???

Κυριακίδης
08-12-13, 12:53
¨"μοτεράκι" εννοείς στην εσωτερική μονάδα? (βεντιλατέρ ανεμιστήρας?) . Ο 2ος τεχνικός μου φαίνεται ότι είναι ποιο σαφής . τώρα για το κόστος λογικό.

des18
08-12-13, 13:25
Στην εσωτερική μονάδα .Είναι εύκολο να τα αλλάξω μόνος μου? Που θα αγοράσω ?

lord9999
08-12-13, 16:46
Κοίτα ένα μοτέρ ανεμιστήρα aftermarket κυμαίνεται περίπου από 40 € - 80 € μπορείς να το αλλάξεις αν πιάνουν λίγο τα χέρια σου αλλά είναι λίγο ζόρικο. Νομίζω πως η τιμή που σου είπε είναι καλή εγώ θα σου πρότεινα να στο αλλάξει τεχνικός.
εχεις pm απο που θα βρεις μοτερ αν θες.

des18
08-12-13, 17:30
Πιάνουν τα χέρια μου,γιαυτό λέω να κάνω την απόπειρα. Όταν λες λίγο ζόρικο?? Κάτι το ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω?? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις

DIATHERM
08-12-13, 17:39
Για να σου κανει το ζζζζ που λες ο φυγοκεντρος ανεμιστηρας της εσωτερικης μοναδας πρεπει να εχει φιγει το βαρακι που κεντραρει τον ανεμιστηρα η να εχει φαγωθει το καουτσουκ που εχει με το αξονακι στην αλλη πλευρα... Σηγουρεψου πρωτα πως ειναι το μοτερ και οχι ο φυγοκεντρος ανεμιστηρας πριν μπεις στην διαδικασια αντικαταστασης

lord9999
08-12-13, 18:18
http://www.youtube.com/watch?v=phRXh_laxDk
Αυτό το βίντεο θα σε βοηθήσει αρκετά για τα βασικά βήματα που πρέπει να κάνεις αν και το συγκεκριμένο είναι mitsubishi και δεν τα έχουν τόσο στριμωχτά αλλά σε γενικές γραμμές είναι κατατοπιστικό. Μιας και το ανοίξεις τσέκαρε και αυτά που σου είπε και ο diatherm.

sakis76
09-12-13, 18:39
Πολυ καλο το βιντεακι, ο κινεζος δεν μας ειπε ομως ποσο το χρεωνει ενα τετοιο servise

andyferraristi
09-12-13, 21:25
Πολυ καλο το βιντεακι, ο κινεζος δεν μας ειπε ομως ποσο το χρεωνει ενα τετοιο servise

Κινέζος ήταν αυτός ή Ιάπωνας ??? :confused1:

spgrigoriou
29-12-13, 15:18
Λογο του οτι inverter πιστευω οτι πρεπει να παρεις μοτερ απο την εταιρια γιατι μου εχει τυχει να τον κοβει λογο μικρης διαφορας σε βατ