PDA

Επιστροφή στο Forum : [Home Cinema] buzzing παλμοτροφοδοτικου home cinema μετα την επισκευη του. (philips hts3377)



jimacid
05-12-13, 22:52
Καλησπερα παιδια, μου εδωσε ο αδερφος μου το χαλασμενο του home cinema, μου ειπε οτι αρχισε να ακουγεται ενα buzzing απο την κεντρικη του μοναδα και καποιες φορες δεν αναβε η αναβοσβηνε, μετα απο λιγο απλα παρεδωσε πνευμα και νεκρωσε εντελος.

ετσι το πηρα εγω για να το ελεγξω και ειδα οτι ειχαν τρεξει τα ζουμια του πυκνωτη c960. αλλαξα λοιπον αυτον τον πυκνωτη οπως επισης και τον διπλανο του c961 προληπτικα καθως ητανε ολοιδιος μην ξανα εχουμε την ιδια βλαβη μετα απο λιγο καιρο και το home cinema αναστηθηκε και λειτουργει κανονικα.

Αυτο που προσεξα ομως ειναι οτι ακουγεται αυτο το υψησυχνο buzzing (καποιες φορες ακουγεται και σαν φυσημα, επισης οταν βγαζεις την συσκευη απο την πριζα η συχνοτητα του buzzing ανεβαινει μεχρι να σταματησει εντελος)

δεν εχω καταφερει να καταλαβω ακριβως απο ποιο εκξαρτημα προερχεται, ομως απο οτι εχω καταλαβει ακουγεται γυρω απο τον μετασχηματιστη T901

ηθελα να ρωτησω αν ειναι κατι που πρεπει απλα να παραβλεψω η αν ειναι κατι που μπορει να προξενησει κιαλλη ζημια στο μηχανημα.

επισης θα ηθελα αν μπορειτε να με κατατοπησετε οσο αναφορα πια εξαρτηματα θα πρεπει να ελεγξω.

απο οτι εχω διαβασει το buzzing μπορει να οφειλεται σε χαλασμενους πυκνωτες,διοδους μετασχηματιστες,optocuplers και τρανζιστορ-mosfet

η πλακετα που εχει το προβλημα ειναι αυτη :36923

μπορειτε να δειτε πανω δεξια τον χαλασμενο πυκνωτη που τον εχω ξαπλωσει πανω στην πλακετα καθως και την θεση του δευτερου πυκνωτη που αλλαξα (δεν ειναι τοποθετημενος στην φωτο)

επισυναπτω επισης και το service manual
https://www.dropbox.com/s/j91dcf9rqo6eo9k/philips_hts3377.pdf της συσκευης που εχει το σχηματικο και το layout της πλακετας, στις σελιδες 26 και 27 ειναι η πλακετα και το σχηματικο που μας ενδιαφερει.

επισης βλεπεται αυτο το σημαδακι πανω στο optocoupler ic902 ? λετε να ειναι αυτο σημαδι που να σημαινει πως εχει καποιο προβλημα? πχ να εχει καει?
36924

FILMAN
06-12-13, 09:44
Γεια σου Δημήτρη. Καταρχήν καλά έκανες και άλλαξες τον χαλασμένο πυκνωτή. Ο άλλος που άλλαξες δίπλα του συνδέεται παράλληλα στον πρώτο μέσω ενός πηνίου, και δεν ταλαιπωρείται ιδιαίτερα. Οπωσδήποτε το ότι τον άλλαξες και αυτόν δεν κάνει κακό στο μηχάνημα, απλώς ίσως ήταν περιττό. Το σφύριγμα που ακούς προέρχεται από μετασχηματιστή. Αυτό είναι αποτέλεσμα μιας (σχετικά...) χαμηλής συχνότητας ταλάντωσης και ενός μετασχηματιστή όχι σφιχτά τυλιγμένου, δεμένου και βερνικωμένου. Το optocoupler δεν πρέπει να έχει κάποιο πρόβλημα, μάλλον κάτι έχει στάξει πάνω του. Δοκίμασε να το ξύσεις λίγο να δεις αν φεύγει.

jimacid
08-12-13, 00:53
Να το αφησω ετσι λοιπον αφου πλεον δουλευει και να μην ασχοληθω αλλο?
Ρωταω γιατι μου ειπε ο αδερφος μου οτι αρχισε να ακουγεται αυτος ο υψησυχνος θορυβος και μετα απο αυτο αρχισε να κανει τα χαζα του μεχρι που τα κακαρωσε και σκεφτομαι μηπως ξανα χαλασει μετα απο λιγο καιρο, μηπως δηλαδη υπαρχει και καποιο αλλο προβλημα που προκαλεσε την καταστροφη του πυκνωτη.

aris285
14-12-13, 10:42
ισως ο κατεστραμενος πυκνωτης ζωρισε τον μετασχηματιστη ο οποιος ζεσταθηκε και μετα απο αυτο κανει τον θορυβο. αστο ετσι πιθανοτατα να μην σου παρουσιασει καποιο προβλημα στο αμεσο μελον.

jimacid
14-12-13, 13:11
ετσι το αφησα τελικα αφου ετσι κιαλλιως λειτουργουσε κανονικα, πιο πιθανο ηταν να του προξενουσα εγω αλλο προβλημα αν αρχιζα να ξεκολαω αβερτα εξαρτηματα απο την πλακετα για να τα ελεγξω....

ευχαριστω πολυ παιδια