PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Philips] Προβλημα με philips 20pt1552/15 εχει ηχο δεν εχει εικονα



nxr26
02-12-13, 15:08
Καλησπερα θα ηθελα τη βοηθεια σας
εχω αφησει το ''αθλημα ''με τις τηλεορασεις χρονια τωρα γιατι δεν εχω υπομονη .
Αλλα αυτη ειναι δικια μου και λέω να ασχοληθω λιγο πριν παει στην ανακυκλωση.
Εχω λοιπον το εξεις προβλημα ξαφνικα μου ενω εχει ηχο δεν βγαζει εικονα,δεν ειναι μαυρη αλλα ειναι καπως ασπρη με οριζοντιες γραμμες.
Στο καθοδικο σωλινα διχνει σα προσπαθει να αναψει αλλα δε το καταφερνει .
Αν καταλαβαινεται τι εννοω θα ηθελα τη βοηθεια σας και αν ειναι μπορω να ανεβασω και φωτογραφειες η και βιντεο αν ειναι.
Ευχαρηστω προκαταβολικα για το χρονο σας..!!!

ezizu
02-12-13, 17:46
Μάλλον η διατύπωσή σου είναι λίγο μπερδεμένη ή έστω δεν είναι απόλυτα σαφής .

''Εχω λοιπον το εξεις προβλημα ξαφνικα μου ενω εχει ηχο δεν βγαζει εικονα,δεν ειναι μαυρη αλλα ειναι καπως ασπρη με οριζοντιες γραμμες.''

Εννοείς πιθανών ότι έχει εικόνα , αλλά με άσπρες γραμμές και είναι σαν ξεθωριασμένη.

'' Στο καθοδικο σωλινα διχνει σα προσπαθει να αναψει αλλα δε το καταφερνει .''

Επειδή κάπου δεν κολλάει να έχεις μεν εικόνα (έστω κάπως άσπρη όπως γράφεις) και με γραμμές, αλλά ταυτόχρονα δε, να προσπαθεί να ανάψει ο καθοδικός σωλήνας στην οθόνη κ.ο.κ.
Τι ακριβώς εννοείς όταν λες ότι προσπαθεί να ανάψει ο καθοδικός σωλήνας ;
Ότι ανάβει και σβήνει κάτι, μέσα στον καθοδικό σωλήνα ;
Μιλάς για τα νήματα πυράκτωσης,για τα πλέγματα ,για τα πυροβόλα, για την μπροστινή επιφάνεια της οθόνης ( στην οποία προβάλλεται η εικόνα).
Διευκρίνισέ το αν θέλεις.
Καλό είναι να ανεβάσεις και μερικές φωτογραφίες ,σίγουρα θα βοηθήσουν στην καλύτερη κατανόηση του προβλήματος της τηλεόρασης.

nxr26
02-12-13, 18:58
Εχεις δικιο δε το διατυπωσα σωστα και επειδη εγραφα και εσβηνα εκεινη την ωρα καπου το εχασα..
Λοιπον εχει ασπρη οθονη οχι εικονα δε διχνει κατι δηλαδη εστω αχνα αλλα ειναι ασπρη με γραμμες.
Ηχο εχει κανονικα .
Και ο καθοδικος σωλινας στο πισω μερος διχνει σα να προσπαθη να αναψει ..
Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφειες οταν τη ξανα ανοιξω γιατι οπως ειπα δεν εχω την υπομονη,