PDA

Επιστροφή στο Forum : [Οθόνη Άλλη] άσπρη οθόνη σε λαπτοπ μετά απο αλλαγή VGA



jean
14-11-13, 20:07
Καλησπέρα, έχω ένα laptop amilo Xi2428 με καμένη κάρτα γραφικών! Την άλλαξα και τώρα λειτουργεί σε εξωτερική οθόνη αλλα η οθόνη του λαπτοπ ανάβει λευκή! Ούτε γράμματα ούτε τίποτα! Μόνο λευκο! Χάλασε και η οθόνη? παίζει να μην υπάρχει συμβατότητα της καινούριας κάρτας?

η παλια ήταν η vga nb8p 256
και η καινούρια ειναι η ati radeon hd2400 m72-m

απο e-bay. Ρώτησα τον πωλητή απο το e-bay και μου είπε οτι είναι απόλυτα συμβατή.
Το μοντέλο συγκεκριμένα έβγαινε με αυτές τις 2 κάρτες κατ'επιλογή του πελάτη!

Καμιά ιδέα?

Λαζαρίδης
14-11-13, 20:24
εάν κρίνω απο τα κινητά τηλέφωνα λευκή οθόνη σημαίνει καμένηεκτος και αν κανένα καλώδιο της οθόνης βγήκε απο την μητρική πραγμα που δεν το πιστεύω .πριν καει η καρτα σου έκανε καθόλου κόλπα στην λειτουργεία?

jean
14-11-13, 20:43
όχι! Λειτουργούσε κανονικά! παιζει να μπορέσω να κάνω κανένα θαύμα για να μη πάρω και καινούρια οθόνη?
ανεβάζω μια φωτογραφία του πανελ....

36846

manos_3
14-11-13, 21:29
Εφόσων δουλεύει σε εξωτερική οθόνη ,η κάρτα γραφικών είναι μια χαρά.
Κατά πάσα πιθανότητα δεν έχεις συνδέσει σωστα το καλώδιο που μεταφέρει τα σήματα στην οθόνη.

leosedf
14-11-13, 22:27
Τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ από τα παραπάνω.
Κάνε reflow στην κάρτα γραφικών κατά προτίμηση μόνο στο τσιπ. Η εξωτερική οθόνη έρχεται από άλλη έξοδο του ολοκληρωμένου και η βλάβη είναι γνωστή σε αυτά τα κλαπτοπ.
Με ένα reflow τελείωσες αλλά θα στο ξανακάνει (ακόμα και αν αλλάξεις τσιπ) λόγω προβλήματος στους εγκεφάλους αυτών που το σχεδίασαν.
Ελέγχουν το FAN με αισθητήρα στη CPU η οποία δε ζεσταίνεται όταν η κάρτα ψήνεται.
Κάνε και BIOS update γιατί έχουν βάλει το ανεμιστηράκι να τρέχει φουλ.

jean
15-11-13, 20:42
Τίποτα ΑΠΟΛΥΤΩΣ από τα παραπάνω.
Κάνε reflow στην κάρτα γραφικών κατά προτίμηση μόνο στο τσιπ. Η εξωτερική οθόνη έρχεται από άλλη έξοδο του ολοκληρωμένου και η βλάβη είναι γνωστή σε αυτά τα κλαπτοπ.
Με ένα reflow τελείωσες αλλά θα στο ξανακάνει (ακόμα και αν αλλάξεις τσιπ) λόγω προβλήματος στους εγκεφάλους αυτών που το σχεδίασαν.
Ελέγχουν το FAN με αισθητήρα στη CPU η οποία δε ζεσταίνεται όταν η κάρτα ψήνεται.
Κάνε και BIOS update γιατί έχουν βάλει το ανεμιστηράκι να τρέχει φουλ.


Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλα η κάρτα γραφικών είναι καινούρια! την άλλαξα γιατί κάηκε! Το γράφω παραπάνω αν δεις! και φυσικά το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να δώσω κατευθείαν τροφοδοσία απο την μητρική (στο fan) γιατι τα τσακάλια δεν έχουν βγάλει update!!! εντωμεταξύ συνδεσα μια άλλη οθόνη που έχω απο laptop-ανταλλακτικά, και λειτούργησε, δεμπορώ να την αντικαταστήσω όμως γιατί είναι μεγαλύτερη! :(
αρα το θέμα μου είναι η οθόνη! Απο την φωτογραφία που ανέβασα, θα μπορούσα να δοκιμάσω κάτι? Μήπως και το πρόβλημα λιθεί με την αλλαγή κάποιου cmd???? :lool:

Ευχαριστώ!

leosedf
15-11-13, 20:52
Κάνε reflow στην παλιά και βάλε την παλιά :P
Η καινούρια Η δεν είναι συμβατή η όπως είπαν και τα παιδιά κάτι έβαλες λάθος.