PDA

Επιστροφή στο Forum : [CD Player] AMC CD8



γάτος
11-11-13, 18:27
Καλησπέρα συνφορουμίτες.
Έχω στα χέρια μου το παραπάνω CD player. Μου το έφεραν μετά από αποτυχημένη προσπάθεια αλλαγής ιμάντα του tray (μέσα-έξω) και μηχανισμού ανάγνωσης (πάνω-κάτω).
Η κεφαλή είναι η KSS-210 και το σασί του μηχανισμου γράφει KSL-2101A BM 12Z54C.

Το πρόβλημα είναι ότι έχει αποσυγχρονιστεί το tray σε σχέση με το γρανάζι του.
Από ότι μπορώ να δω ο μηχανισμός του, μοιάζει με αυτού (http://www.howtofixit.gr/forum/showthread.php?t=65360) του player.

Έχει κανένας οδηγίες επανασυγχρονισμού του;

Ευχαριστώ πολύ.

east electronics
20-11-13, 18:18
Ο πιο απλος τροπος ειναι να αφαιρεσεις το πανω καπακι , να ανεβασεις την κεφαλη επανω , να κουμπωσεις το tray απο πανω με την κεφαλη στην πανω θεση βιδωνεις το πανω καπακι και τελειωσε .

Το λεω απο μνημης και δεν μπορει να ειμαι σιγουρος οτι ειναι σωστο .

Υπαρχουν καποια απο αυτα τα tray τα οποια στην πανω δεξια μερια εχουν ενα παλστικακι τυπου Τ το οποιο μπαινει σφηνωτο και κανει δυο δουλειες ασφαλιζει το tray για να μην βγαινει μεχρι εξω ενω παραλληλα δινει και εντολες στους διακοπτες που ειναι απο κατω για την θεση του tray Αν εχει χαθει η ασφαλεια η εχει σπασει απο αγαρμποσυνη στο ανοιγμα ο μηχανισμος δεν μπορει να δουλεψει .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

γάτος
20-11-13, 21:56
Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν οι πλαστικοί οδηγοί αντέχουν να ανοίξουν για να κουμπώσει από πάνω το tray.
Το πλαστικάκι τύπου Τ υπάρχει, αυτός που μου το έφερε το είχε βγάλει (ευτυχώς το κράτησε. Και ο διακόπτης tray out δουλεύει κανονικά) και ανοίγοντας τα αυτάκια δεξιά και αριστερά του tray, το ξε-συρτάρωσε εντελώς έξω.
Εγώ προσπαθώ να το ξανα-συρταρώσω με το γρανάζι σε διάφορες θέσεις αλλά δεν το πετυχαίνω.