PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τελικός Ενισχυτής] Aναζητηση ποτενσιομετρου απο ενισχυτη SONY TA-F210



ggr
10-11-13, 13:09
Καλημερα εχω τον παραπανω ενισχυτη στον οποιο εχει σπασει ο αξονας απο το ποντεσιομετρο του volume.
Το ποτενσιομετρο αυτο ειναι 2x120k της ALPS , κανοντας αναζητηση στο ιντερνετ δεν βρηκα αντιστοιχο. Τα μονα στοιχεια που γραφει ειναι 8-512-11-120Κ. Καμμια ιδεα που μπορω να το βρω(για να μην κανω πατεντες)
36836

xsterg
10-11-13, 14:35
αν δεν βρεις το ιδιο απο μεταχειρισμενα, ebay, κλπ τοτε θα κανεις πατεντες!!! εσχατη λυση να χρησιμοποιησεις ενα κοινο με τα ιδια χαρακτηριστικα και να χρησιμοποιησεις μικρα κομματια καλωδιου για να κανεις τις επιπλεον ενωσεις απο το ποτενσιομετρο μεχρι την πλακετα.
προκειται για το κυριο ποτενσιομετρο volume?

ggr
11-11-13, 10:59
Ναι ειναι του volume και εχει μια επιπλεον ληψη loudness, οποτε εκει μπλεκει το θεμα. Μαλλον βλεπω να βαζω ενα απλο ποτενσιομετρο και να καταργω το loudness.

xsterg
11-11-13, 20:02
αναγκαστικα ετσι θα κανεις. καταργηση του loudness αν δεν βρεθει το αυθεντικο ποτενσιομετρο.

nyannaco
11-11-13, 22:36
Αν τυχόν βρεις απλό ποτενσιόμετρο (χωρίς λήψη για loudness) του ίδιου κατασκευαστή, ίσως καταφέρεις μεταμόσχευση άξονα.

east electronics
12-11-13, 16:33
Υπαρχουν δεκαδες ποτενσιομετρα τα οποια κανουν την ιδια δουλεια εχω και εγω στο μαγαζι με 18 ευρω αλλα θα βρεις και σιγουρα πολλα στον μπεη και ισως και φθηνοτερα ... δεν θα πρεπει να σε ανησυχει η τιμη οπου αν κατεβεις και μεχρι 2Χ50Κ αλλα οχι πιο κατω οχι μονο θα εισαι ενταξει αλλα και λιγο καλυτερα απο πριν ,

Σημαντικο ειναι απο την στιγμη που θα αγορασεις """Ιαπωνικης σχολης""" ποτενσιομετρο το οποιο δεν χρειαζεται να ειναι απαρατητα επωνυμου κατασκευαστη οπου θα βρεις noble alps alpha goodwell κλπ κλπ και δεκαδες αντιγραφα τους no name θΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 2Χ50ΚΑ οπου Α σημαινει για τα Ιαπωνικα και τα αντιγραφα τους οτι ειναι λογαριθμικα και κατασκευασμενα με αναλογη καμπυλη για συσκευες ηχου και αποκλειστικα για χρηση σε θεση volume .

Ευρωπαικο απο τα καταστηματα που υπαρχουν στην Ελληνικη και αλλη αγορα PIher Radiohm κλπ ουτε καν να το σκευτεις δεν ταιριαζει το μεγεθος δεν ταιριαζει ο αξονας και το βασικοτερο ακομα και αν αγορασεις τυπου Β που ειναι το λογαριθμικο για τα ευρωπαικα την ομορφη απαλη και γλυκεια καμπυλη που εχει το Ιαπωνικο δεν θα την βρεις ποτε .

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

ggr
12-11-13, 20:56
Eυχαριστω για τις απαντησεις σας. Σακη εννοειται οτι θα αποφυγω Piher κτλ (εχω δεκαδες απο αυτα αλλωστε) οχι μονο απο θεμα διαστασεων αλλα και απο θεμα ποιοτητας. Παντως αυτη την ευπαθεια στον αξονα την εχουν τα alps γενικα.