PDA

Επιστροφή στο Forum : Καφετιερα KRUPS DOLCE GUSTO



lavrakas
26-10-13, 11:40
Εχει ξεμονταρει κανεις αυτη τη καφετιερα? τεσσερις βιδες εχει ολες ολες , αλλα παρόλα αυτα δε ξεκουμπωνει,
και δε θελω να σπασω κανενα πλαστικο....
ειναι καινουρια (5 μηνων) και δεν εχει δουλεψει ποτε.... δεν ειδαμε ποτε το νερακι της να τρεχει......

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη....:001_rolleyes::001_rolleyes:36772

windmill82
26-10-13, 11:43
και γιατι δεν την πηγαινεις πισω απο εκει που την πηρες? ουτε να παιδευτεις , ουτε να κανεις καμμια ζημια . το πιο πιθανο ειναι να σου δωσουν αλλη.:001_smile:

antonis_p
26-10-13, 13:12
Εχει ξεμονταρει κανεις αυτη τη καφετιερα? τεσσερις βιδες εχει ολες ολες , αλλα παρόλα αυτα δε ξεκουμπωνει,
και δε θελω να σπασω κανενα πλαστικο....
ειναι καινουρια (5 μηνων) και δεν εχει δουλεψει ποτε.... δεν ειδαμε ποτε το νερακι της να τρεχει......

καθε βοηθεια ευπροσδεκτη....:001_rolleyes::001_rolleyes:36772

Την πήρα πρόσφατα από τη SHELL με 20 ευρώ και βενζίνη. Τη δούλεψα στο εξοχικό και έμεινα ευχαριστημένος.

Πάμε παρακάτω, ακούς την αντλία;

antonis_p
26-10-13, 23:20
διαβάζει κανείς τα posts στο howtofixit μετά τη μεταφορά τους από το hlektronika;

lavrakas
27-10-13, 19:03
Ναι η αντλία δουλεύει, δε ξέρω αν θα τη δεχτούν στ σέρβις, γιατί είναι δώρο, δεν έχω απόδειξη, και η εγγύηση δεν είναι σφραγισμένη.

Βασικά δε τραβάει νερο Για κάποιο λόγο.

vstrom2005
20-02-14, 18:15
Βγάλε το κυτίο του νερού από πίσω και πάτησε με το χέρι την ελλατηριωτή βαλβίδα που έχει από κάτω.Από τα άλατα πολλές φορές κολλάει και δεν αφήνει το νερό να περάσει στο μπόιλερ.

subaruga
19-05-14, 13:45
Εκτός από βίδες έχει από κάτω κάτι κόκκινα στρογγυλά τα ανεβάζεις λίγο επάνω και τραβας γερά τα καπάκια δεξιά και αριστερά.αν τα καταφέρει μπορείς να βγάλεις μία φωτογραφία την πλακέτα να με βοηθήσει ς για τον πυκνωτή που δεν φαίνεται το χρώμα σε παρακαλώ.

theosotir
04-01-16, 17:25
Αν και έχει περάσει αρκετός καιρός....και εγώ είχα το ίδιο πρόβλημα.
Δούλευε η αντλία αλλά νερό δεν έτρεχε....τελικά είχε βουλώσει η ακίδα της καφετιέρας.
Την ξεβούλωσα με το ειδικό εργαλείο που έχει στο πίσω μέρος και έκανα και καθαρισμό με υγρό αφαλάτωσης.
Τώρα όλα οκ!
Δείτε και εδώ:
https://www.youtube.com/watch?v=DGthNClNz7E

stam1982
11-03-17, 20:08
Καλησπερα ανοιξα την καφετερια και παρατηρησα οτι εχει μια φυσαλιδα αερα στην εισοδο του νερου( στο σωληνακι που παει στην αντλια) η οποια προχωραει πολυ αργα αλλα δε μπαινει στην αντλια.Ταυτοχρονα δονειται ολο η μηχανη.
Εχω πανω απο ενα χρονο να τη λειτουργησω.

mitsus78
11-03-17, 21:05
Δοκιμασε και εσυ να καθαρισεις την ακιδα. Το ιδιο εκανε και σε μενα

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

stam1982
11-03-17, 22:23
Τελικα μετα απο πολλες προσπαθειες και δοκιμες καταλαβα οτι θελει καθαρισμα απο τα αλατα.Την εβαλα να δουλεψει μονο με νερο, βγαζει ατμο και ζεστο νερο αλλα δεν ανεβαζει πιεση για να τρεξει η καψουλα.

Lef69
22-10-17, 15:50
Καλησπερα ανοιξα την καφετερια και παρατηρησα οτι εχει μια φυσαλιδα αερα στην εισοδο του νερου( στο σωληνακι που παει στην αντλια) η οποια προχωραει πολυ αργα αλλα δε μπαινει στην αντλια.

Πώς την άνοιξες φίλε; Το ερώτημα έχει γίνει και παραπάνω από άλλο μέλος. Έχει μόνο 4 βίδες που είναι άσχετες! Αυτή η συσκευή είναι τόσο κόμπακτ που δε μπορείς να καταλάβεις ΠΩΣ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ ανοίγει :confused1::confused1:

Και για να πω κι εγώ τι έχει, το πρόβλημά της είναι πως στα καλά καθούμενα και χωρίς κανένα λόγο μια ωραία μέρα έσβησε και δεν ξανανοίγει! πατάμε ξαναπατάμε το κουμπί...τίποτα. Δεν ανάβει :saad: Για επσικευή δε συμφέρει να την πας, 30€ έχει καινούργια, αν είναι να τα δώσεις στον ηλεκτρολόγο παίρνεις καινούργια. Ήθελα να δω αν βγήκε κανα καλώδιο ή αν κάηκε ο διακόπτης, γιατί αν είναι καμιά τροφοδοσία...πάει κάδο κατευθείαν.

p270
20-11-18, 21:47
ξερει καποιος να μας πει πως ανοιγει; η δικη μου δεν βγαζει νερο ενω δουλευει η αντλια

για οσους θελουν να την λυσουν βρηκα αυτον τον οδηγο ειναι για την piccolo ισως κανει και για τις αλλες https://www.ifixit.com/Guide/How+to+Fix+Leaking+Dolce+Gusto+Genio/36094