PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Sony] CRT KV2860DX 100hertz



RNR
08-10-13, 11:01
Καλημέρα σε όλους.

Έχω μία τηλεόραση crt SONY. Αρκετά χρόνια και την χάρισα σε έναν φίλο.

Το θέμα όμως είναι ότι η λάμπα έχει αρχίσει και τα παίζει... χαρακτηριστικό είναι ότι πλέο ανοίγει αργά... επίσης δείχνεις θολά και μερικες ακόμα λεπτομέρειες όπως στους υπότιτλους κτλ.

Τώρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Υπάρχει περίπτωση να βρώ λάμπα να την αλλάξω, παίζει κανείς να ξέρει κανένα μαγαζι με αντλακτικά μεταχειρισμένα κτλ.

Στην SONY δεν τηλεφώνησα καν, στην περίπτωση που έχουν θα μου στοιχίσει μία περιουσία και περιουσία δεν έχω.

Ευχαριστώ εκ των προταίρων.

νεκταριοος
08-10-13, 14:52
καλημερα αν ειναι η λαμπα εχεις 3 επιλογες 1τη κοιτα σε ανακυκλωση μπας και εισαι τυχερος 2η κατι ειχα ακουση σαν αναζοωγωνηση αλλα ειναι 50-50 μπωρει να σου καψει το νημα 3τη και φαρμακερη την πετας, συνηθως σε αυτες τις καταστασεις θελει υπομονη αυτα.

lefteriszgr
08-10-13, 18:11
Δεν έχω πολλές γνώσεις γύρω από τηλεοράσεις, γι'αυτό καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο έμπειρος, αλλά νομίζω ότι το πρόβλημα δεν είναι η λάμπα, γιατί τότε θα είχες απλά πεσμένα χρώματα.

nyannaco
08-10-13, 20:31
Το πηνίο απόκλισης στο λαιμό της λάμπας είναι σφιχτό στη θέση του;
Επίσης, δείχνει απλά θολά, ή κάνει και περίεργα με τα χρώματα (π.χ. περιοχές της οθόνης που πρασινίζουν ή κοκκινίζουν);

RNR
09-10-13, 11:22
Καλημέρα σας.
Δείχνει απλά λίγο θολά και είναι σαν να κάνει περιγράμματα γύρω απο τους υπότιτλους.

Θα την ανοίξω να δώ το πηνίο απόκλισης εαν είναι σφιχτό στην θέση του. Τα χρώματα δεν έχουν παραμορφωθεί καθόλου.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια, θα επανέλθω.