PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] Πρόβλημα με WESTAIR 12000 BTU



blackeye1965
25-09-13, 22:32
Το κλιματιστικό παρουσιάζει το εξής πρόβλημα κατά την θέρμανση:Ενώ η μονάδα ξεκινά κανονικά και αφού λειτουργήσει η εξωτερική μονάδα αρχίζει να βγάζει μετά από λίγο ζεστό αέρα στην εσωτερική μονάδα αλλά μετά 3-4 λεπτά κάνει ένα θόρυβο σαν εκτόνωση των υγρών(σφύριγμα) και μετά βγάζει κρύο συνέχεια,μιλάμε για κρύο αέρα όπως δουλεύει στην ψύξη!Το εν λόγω A/C δουλεύει κανονικά στην ψύξη.Θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια,ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Κυριακίδης
25-09-13, 23:56
Στην συγκεκριμένη κατηγορία είμαι άσχετος των ασχέτων ... αλλά επειδή έχω διαβάσει κάποια πράγματα προηγουμένως ... βάλε το στην θέρμανση και αμέσως μετά βγάλε τις μπαταρίες από το τηλεχειριστήριο να δεις τι θα κάνει? Αλλιώς ας διορθώσουν οι υπόλοιποι προφέσορες

blackeye1965
26-09-13, 00:14
Στην συγκεκριμένη κατηγορία είμαι άσχετος των ασχέτων ... αλλά επειδή έχω διαβάσει κάποια πράγματα προηγουμένως ... βάλε το στην θέρμανση και αμέσως μετά βγάλε τις μπαταρίες από το τηλεχειριστήριο να δεις τι θα κάνει? Αλλιώς ας διορθώσουν οι υπόλοιποι προφέσορες
Θα το δοκιμάσω ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

FILMAN
26-09-13, 10:53
Πρόβλημα στην τετράοδη βαλβίδα δεν είναι αυτό;

blackeye1965
26-09-13, 11:15
Πρόβλημα στην τετράοδη βαλβίδα δεν είναι αυτό;
Δεν ξέρω αλλά νομίζω.Ένας που ήρθε για καθάρισμα την άνοιξη είπε για πλακέτα,ισχύει;

DIATHERM
26-09-13, 15:52
σε ποσους βαθμους το βαζεις το κλιματιστικο αδερφε...?
μετα απο αυτο το κοψιμο που κανει ξαναπαιρνει.,..?

blackeye1965
27-09-13, 12:16
σε ποσους βαθμους το βαζεις το κλιματιστικο αδερφε...?
μετα απο αυτο το κοψιμο που κανει ξαναπαιρνει.,..?

Το βάζω στους 30 τώρα για τη δοκιμή(θερμοκρασία δωματίου 25).Όχι δεν σταματάει καθόλου δεν "κόβει" απλά μετά το σφύριγμα των υγρών βγάζει κρύο κατευθείαν και δουλεύει συνέχεια.

DIATHERM
27-09-13, 17:07
δοκιμασες αυτο που σου ειπε ο πετρος στο μνμ #2?
αααα δηλαδη ενω το εχεις στην θερμανση αυτο γυρναει στην ψυξη και συνεχιζει να δουλευει... τοτε κοιταξε εαν στελνει εντολες το χειρηστιριο μονο του, μπορεις να το δοκιμασεις και αλιως βαζωντας ενα κινητο να τραβαει βιντεο βαζεις εσυ το χειρηστιριο και βλεπεις για παρασιτα στο βιντεο

nyannaco
27-09-13, 17:18
τοτε κοιταξε εαν στελνει εντολες το χειρηστιριο μονο του, μπορεις να το δοκιμασεις και αλιως βαζωντας ενα κινητο να τραβαει βιντεο βαζεις εσυ το χειρηστιριο και βλεπεις για παρασιτα στο βιντεο'Η μόλις πάρει μπροστά βγάλε τις μπαταρίες από το χειριστήριο, ή πήγαινέ το σε άλλο δωμάτιο. Αν το πρόβλημα είναι αυτό, θα σταματήσει νε επηρρεάζεται.

CENTRALCLIMA
28-09-13, 10:02
εχετε πιθανα προβλημα στο πηνιο που γυριζει την βαλβιδα στην θερμανση . χαλασμενο εξαρτημα / η προβλημα στο ψυκτικο υγρο / τελος υπαρχει πιθανοτητα η εντολη να κοβεται απο την πλακετα σας , καλυτερα να το δει τεχνιτης διοτι η λυση κρυβεται σε 2 η 3 σημεια

blackeye1965
28-09-13, 13:13
'Η μόλις πάρει μπροστά βγάλε τις μπαταρίες από το χειριστήριο, ή πήγαινέ το σε άλλο δωμάτιο. Αν το πρόβλημα είναι αυτό, θα σταματήσει νε επηρρεάζεται.
Το δοκίμασα.Δυστυχώς δεν είναι αυτό το πρόβλημα!

blackeye1965
28-09-13, 13:15
δοκιμασες αυτο που σου ειπε ο πετρος στο μνμ #2?
αααα δηλαδη ενω το εχεις στην θερμανση αυτο γυρναει στην ψυξη και συνεχιζει να δουλευει... τοτε κοιταξε εαν στελνει εντολες το χειρηστιριο μονο του, μπορεις να το δοκιμασεις και αλιως βαζωντας ενα κινητο να τραβαει βιντεο βαζεις εσυ το χειρηστιριο και βλεπεις για παρασιτα στο βιντεο
Το δοκίμασα και δεν είναι πρόβλημα με το τηλεχειριστήριο,πάλι μετά από λίγο που βγάζει ζεστό χωρίς να σταματάει γυρνάει στο κρύο!Ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση!

blackeye1965
28-09-13, 13:16
εχετε πιθανα προβλημα στο πηνιο που γυριζει την βαλβιδα στην θερμανση . χαλασμενο εξαρτημα / η προβλημα στο ψυκτικο υγρο / τελος υπαρχει πιθανοτητα η εντολη να κοβεται απο την πλακετα σας , καλυτερα να το δει τεχνιτης διοτι η λυση κρυβεται σε 2 η 3 σημεια
Μάλλον για αυτό πρόκειται θα δω αν συμφέρει η επισκευή!Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!

blackeye1965
28-09-13, 18:07
Το πηνίο το δοκίμασα και δουλεύει(μαγνητίζει) στην θέρμανση μάλλον τα έπαιξε ο μηχανισμός της τετράοδης.Ευχαριστώ όλους για την ανταπόκριση αν και θα ήθελα να μου πει περίπου το κόστος αντικατάστασης της τετράοδης κάποιος αν ξέρει.

dal_kos
28-09-13, 21:11
Το πηνίο εξέτασες αν συνεχίζει να παίρνει ρεύμα και όταν το κλιματιστικό πλέον σου έχει γυρίσει μόνο του σε ψύξη?

blackeye1965
28-09-13, 22:15
Το πηνίο εξέτασες αν συνεχίζει να παίρνει ρεύμα και όταν το κλιματιστικό πλέον σου έχει γυρίσει μόνο του σε ψύξη?
Ναι συνεχίζει να παίρνει! Ενώ όταν το βάζω να ξεκινήσει στην ψύξη το πηνίο δεν παίρνει ρεύμα προφανώς έχει ρεύμα στην θέρμανση και δεν έχει στην ψύξη κατευθύνοντας τα υγρά ανάλογα.