PDA

Επιστροφή στο Forum : [Bosch] BOSCH NFROST KSU3612 (Πολυ ωρα δουλευει;)



Bolek
25-09-13, 20:11
Καλησπερα παιδια. Ξερει κανεις να μου πει αν το ψυγειο BOSCH NOFROST ksu36121 ειναι λογικοι οι χρονοι που εργαζεται και δεν εργαζεται ο συμπιεστης του; Μετρησα 22 λεπτα που δουλευει και περιπου 25 λεπτα που δεν δουλευει. Η θερμοκρασιες που του εχω ειναι: -16 στην καταψυξη και 6 στην συντηρηση. Μια γνωμη αν μπορει να μου πει κανεις αν θελει μαστορα, αν υποπτευεται αν εχει κατι ή αν τοσο πρεπει να δουλευει αυτο το ψυγειο που κατα την γνωμη μου δεν ειναι λογικο. Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

Κυριακίδης
25-09-13, 20:30
Δεν είπες και που το έχεις ρυθμίσει (την θερμοκρασία) στο φουλ? /νορμαλ?/ χαμηλά?

Οι χρόνοι σταρτ /στοπ φαίνονται λογικοί ... μόνο η θερμοκρασία στην κατάψυξη δεν φαίνεται τόσο λογική (-16) έπρεπε πάνω από -18 ... -22 κτλ
Γιαυτό σου μίλησα για το που έχεις ρυθμίσει την ένταση θερμοκρασίας (που αν την ανεβάσεις θα διορθωθεί το -16 εκεί που πρέπει .. αλλά θα διορθωθεί και το +6 στην συντήρηση σε ποιο χαμηλά επίπεδα π.χ. +4 κτλ)
Επίσης και το (ΠΟΤΕ) μέτρησες την συγκεκριμένη θερμοκρασία παίζει ρόλο (π.χ. αν την μέτρησες αμέσως με το σταρτ του ψυγείου ή μετά από άμεσο άνοιγμα της πόρτας ... και άλλες θα είναι οι ενδείξεις αν την μετράς την θερμοκρασία προς το τέλος "στοπ" ή μετά από πολύ ώρα κλεισμένης της πόρτας κτλ)
Γενικά είναι λογικοί οι χρόνοι .

Bolek
25-09-13, 20:43
Του ζηταω (το ρυθμιζω δηλαδη) +6 στην συντηρηση και πετυχαινει 7,2 μολις σταματαει ο συμπιεστης να δουλευει.
Στην καταψυξη το εχω ρυθμισει στους -16, αλλα δεν εχω μετρησει ποσο πετυχαινει. Προσπαθησα με ενα ψηφιακο θερμομετρο δωματιου και δεν αντεξε να μετρησει. Ετσι δεν γνωριζω. Ωστοσο κατι τυροπιτακια που εχω μεσα, εχουν χνουδι παγου πανω τους.
Απ οσο ξερω στην συντηρηση πρεπει να το ρυθμιζουμε στους +4 και στην καταψυξη στους -18. Εγω το ρυθμισα στις θερμοκρασιες που εγραψα πιο πανω γιατι μου φανηκαν απαραδεκτοι οι χρονοι που χρειαζεται για να πετυχει τις θερμοκρασιες που πρεπει. Ειμαι ασχετος βεβαια με τα ψυγεια, απλα βλεπω οτι εχει μεγαλο μεριδιο καταναλωσης ρευματος.

Κυριακίδης
25-09-13, 22:07
Του ζηταω (το ρυθμιζω δηλαδη) +6 στην συντηρηση

Στην καταψυξη το εχω ρυθμισει στους -16,
2 μοτέρ έχει? ή δεν κατάλαβα καλά?

Bolek
25-09-13, 22:29
Οπως ειπα δεν ειμαι και τοσο σχετικος. 1) Ακουω τον συμπιεστη που κανει οπως ειπα γυρω στα 22-25 λεπτα για να τα φερει βολτα και σταματαει για 25 λεπτα και μετα ξανα παλι. Αν θυμαμαι καλα το χειμωνα ηταν γυρω στα 20 λεπτα που δουλευε. 2) Ακουω τον ανεμιστηρα για να κυκλοφορει ο αερας μεσα που αυτο δεν κανει πολυ ωρα, και 3) ακουω και ενα ακομα μοτερ (υποθετω οτι ειναι μοτερ, κατι παντως δουλευει) που ειναι σε θορυβο πιο χαμηλος απο του συμπιεστη και πιο πολυς απο τον θορυβο που κανει το μοτερ στο θαλαμο της καταψυξης και της συντηρησης και δεν δουλευει για πολυ ωρα και αυτο. Δεν ξερω αν στα λεω σωστα. Παντως ο χρονος που ψαχνω αν ειναι πολυς ή λιγος που δουλευει, αφορα τον συμπιεστη. Τον κλασικο θορυβο δηλαδη που κανουν τα ψυγεια...τουλαχιστον τα παλια ψυγεια, δεν γνωριζω τι γινεται με τα καινουρια. Πισω που κοιταξα λιγο καθως πηγα να καθαρισω το πλεγμα ειδα εναν συμπιεστη κατω κατω και ενα ταπερ λιγο πιο πανω, στεγνο με κατι σαν μικρα μικρα σκουπιδια μαυρα.

konman
25-09-13, 22:38
Ο χρονος λειτουργιας του μοτερ ειναι κανονικος.
Τα nofrost παντα δουλευουν περισσοτερο τα μοτερ αποτι
στα συμβατικα ψυγεια.
Η θερμοκρασια ειναι κανονικη.


Πισω που κοιταξα λιγο καθως πηγα να καθαρισω το πλεγμα ειδα εναν συμπιεστη κατω κατω και ενα ταπερ λιγο πιο πανω, στεγνο με κατι σαν μικρα μικρα σκουπιδια μαυρα.
Εκει πανε τα νερα απο την αποψυξη.

Bolek
25-09-13, 22:45
Αν εχω μετρησει σωστα 1,5Kwh την μερα την τρωει. Στο 4μηνο δηλαδη 180kwh μονο για το ψυγειο;;; Εχω παθει την πλακα μου. Μια τελευταια ερωτηση: Αφου δεν υπαρχει βλαβη να επαναφερω τις ρυθμισεις -18 για καταψυξη και +4 για την συντηρηση που προτεινουν οι κατασκευαστες ψυγειων και οι συσκευασιες τροφιμων; Ομως οι χρονοι λειτουργειας θα αυξηθουν υποθετω, σωστα; Οποτε το 25λεπτο να γινει μισαωρο. Ειναι νορμαλ χρονος αυτος; Ευχαριστω για τις απαντησεις, οπως και να χει. Αν παρω καινουριο ψυγειο μακρυα απο νοφροστ το συμπερασμα μου.

Κυριακίδης
25-09-13, 23:08
Αν παρω καινουριο ψυγειο μακρυα απο νοφροστ το συμπερασμα μου.

:thumbup::hahahha:
Και από "ηλεκτρονικά προτερήματα " :head::hammer:

nyannaco
26-09-13, 08:30
Αν εχω μετρησει σωστα 1,5Kwh την μερα την τρωει. Στο 4μηνο δηλαδη 180kwh μονο για το ψυγειο;;; Λογικότατο νούμερο. Ψάξε τις ενδεικτικές ετήσιες καταναλώσεις που δίνουν κάποιοι κατασκευαστές, και θα δεις ότι δεν είναι μακριά.



Αν παρω καινουριο ψυγειο μακρυα απο νοφροστ το συμπερασμα μου.Επίσης αν πάρεις καινούργιο αυτοκίνητο διάλεξε ένα Ford Model T (http://en.wikipedia.org/wiki/Ford_Model_T). Καλή επιστροφή στο μεσαίωνα :biggrin:

vasilimertzani
26-09-13, 09:30
γιατι μεσαιωνα το μη nofrost? τι το καλο προσφερει??

nyannaco
26-09-13, 09:38
γιατι μεσαιωνα το μη nofrost? τι το καλο προσφερει??Τί το καλό προσφέρει το no frost εννοείς;
Αν ναι, τότε μάλλον δεν έχεις εμπειρία και από τα δύο για να συγκρίνεις. Με το ένα πρέπει κάθε τόσο να κάνεις απόψυξη (άδειασμα κατάψυξης, προσωρινή αποθήκευση αλλού, ζεστά νερά, ξύσιμο), κι αν αργήσεις την απόψυξη πέφτει η απόδοση του ψυγείου και παράλληλα τα πράγματα χτίζονται μέσα στον πάγο. Με το άλλο κάνεις μια απόψυξη προληπτικά μία φορά το χρόνο (σε κάποιοα ψυγεία είναι απαράιτητο, σε άλλα και πέντε χρόνια να το ξεχάσεις δεν τρέχει τίποτα).

vasilimertzani
26-09-13, 15:43
Τί το καλό προσφέρει το no frost εννοείς;
Αν ναι, τότε μάλλον δεν έχεις εμπειρία και από τα δύο για να συγκρίνεις. Με το ένα πρέπει κάθε τόσο να κάνεις απόψυξη (άδειασμα κατάψυξης, προσωρινή αποθήκευση αλλού, ζεστά νερά, ξύσιμο), κι αν αργήσεις την απόψυξη πέφτει η απόδοση του ψυγείου και παράλληλα τα πράγματα χτίζονται μέσα στον πάγο. Με το άλλο κάνεις μια απόψυξη προληπτικά μία φορά το χρόνο (σε κάποιοα ψυγεία είναι απαράιτητο, σε άλλα και πέντε χρόνια να το ξεχάσεις δεν τρέχει τίποτα).

Εγω εχω εμπειρια και απο τα δυο,εσυ?
Συγκεκριμενα το τελευταιο μου ψυγειιο ειναι απλο ,με δυο μοτερ,δεν ειναι no frost.
Kανω αποψυξη μια φορα τον χρονο.Ο παγος που πιανει δεν ειναι πανω απο 1-2 ποντους και οχι δεν μπαινω με χιονοπεδιλα στο ψυγειο.Επισης η αποψυξη που κανω ειναι προληπτικη λογω θερους,γιατι το χειμωνα ειναι πολυ δυσκολοτερη.
Δεν εχω τον ενοχλητικο θορυβο (που ειχαν καποτε-δεν ξερω αν εχουν τωρα- τα nofrost),υπερβολικη καταναλωση-αν εχουν- και οτι αλλο τελοςπαντων διαφημιζουνε.

Τελικα μηπως ειναι μια παπατζα??

nyannaco
26-09-13, 16:40
Κι εγώ έχω εμπειρία και από τα δύο. Το διπλού μοτέρ yes frost (:001_rolleyes:) που θυμάμαι στο σπίτι των γονιών μου δεν με έπεισε ποτέ ότι άξιζε τα λεφτά του για πανάκριβη μάρκα (Miele), πολύς θόρυβος (όταν δούλευαν και τα δύο μοτέρ μαζί απογειωνόταν) και χεράτη απόψυξη (για μένα θέμα από μόνη της). Οντως δεν έπιανε πολύ πάγο, αλλά τα υπόλοιπα παραμένουν.
Τα υπόλοιπα yes frost που ξέρω, αυτά που έλεγα και παραπάνω.
Τα no frost, από την εμπειρία μου με μερικά, μπορεί να καίνε πολύ ή όχι, και να κάνουν περισσότερο ή λιγότερο θόρυβο, ανάλογα με την τεχνολογία και την ποιότητά τους. Εχω να πω τα καλύτερα για τα Samsung και LG, τα χειρότερα για τα General ELectric, και από κοντά (στα χειρότερα) για το Siemens που ακόμη με ταλαιπωρεί.

vasilimertzani
26-09-13, 18:18
Κι εγώ έχω εμπειρία και από τα δύο. Το διπλού μοτέρ yes frost (:001_rolleyes:) που θυμάμαι στο σπίτι των γονιών μου δεν με έπεισε ποτέ ότι άξιζε τα λεφτά του για πανάκριβη μάρκα (Miele), πολύς θόρυβος (όταν δούλευαν και τα δύο μοτέρ μαζί απογειωνόταν) και χεράτη απόψυξη (για μένα θέμα από μόνη της). Οντως δεν έπιανε πολύ πάγο, αλλά τα υπόλοιπα παραμένουν.
Τα υπόλοιπα yes frost που ξέρω, αυτά που έλεγα και παραπάνω.
Τα no frost, από την εμπειρία μου με μερικά, μπορεί να καίνε πολύ ή όχι, και να κάνουν περισσότερο ή λιγότερο θόρυβο, ανάλογα με την τεχνολογία και την ποιότητά τους. Εχω να πω τα καλύτερα για τα Samsung και LG, τα χειρότερα για τα General ELectric, και από κοντά (στα χειρότερα) για το Siemens που ακόμη με ταλαιπωρεί.


Οποτε δεν εχει να κανει με ναι οχι frost αλλα με κατασκευαστη.Εγω παντως ,επειδη στο κομματι της αποψυξης δεν εχω παιδευτει ποτε παλι απλο θα διαλεγα,αν υπαρχει ακομα...

Κυριακίδης
26-09-13, 18:32
Και εγώ απλό έχω , χωρίς πλάκα τέτοιο τεμπελόσκυλο που είμαι 3 χρόνια έχω να καθαρίσω την κατάψυξη με μισό πόντο πάγο σε ορισμένα σημεία (κάτω επειδή έριχνα άθελα μου νερά μαζί με τα τρόφιμα ) .
2 πράγματα έχω παρατηρήσει για τα απλά
Ότι άλλοι που έχουν απλά ψυγεία μαζεύει συχνότερα πάγους επειδή κάνουν συχνά τέτοια λάθη (να ρίχνουν νερά μαζί με τα τρόφιμα) και αφήνουν στην διαδικασία ανταλλαγής τροφίμων πολύ ώρα ανοικτή την πόρτα , και άλλοι δεν δίνουν την μεγάλη σημασία πάνω στο λάστιχο πόρτας αν είναι σε απόλυτη στεγανότητα με το πλαίσιο.
Επίσης άλλα υπολειτουργούν στο σταρτ - στοπ (π.χ. δουλεύουν περισσότερο του κανονικού δεν έχουν ικανοποιητική ψύξη από κατασκευής ή κάποια που από κατασκευής δεν έχει υπολογιστεί η απαραίτητη ισχύς μοτέρ έτσι ώστε να παγώσει άμεσα ο θάλαμος και να μείνει περισσότερο σταματημένο παρά να δουλεύει συνεχώς που αν δουλεύει περισσότερο συνεχώς μαζεύει και πάχος πάγου)

η Αιτία και το κακό του πάγου υπάρχει και στο απλό και στο no frost στο no frost απλά καταναλώνει περισσότερο ρεύμα είτε σε ανεμιστήρες για να απλώσει τους πάγους σε μεγαλύτερη και ποιο ομοιόμορφη έκταση τους πάγους , όπου αργότερα και με επιπλέον ρεύμα με τις αντιστάσεις θερμαίνουν τα σημεία όπου επικάθησε ο πάγος για να τα στείλει τα πλεονάζοντα νερά εξωτερικά του ψυγείου.

Όμως σε ένα σωστά φτιαγμένο απλό ψυγείο , δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το no frost.


επειδη στο κομματι της αποψυξης δεν εχω παιδευτει ποτε παλι απλο θα διαλεγα,αν υπαρχει ακομα...

Εγώ αν στο μέλλον χρειαστώ ψυγείο απλό .... και δεν βρίσκω .... θα πάρω το no frost όπως έχει .... θα τα ξηλώσω όλα τα ρημάδια + τα λεντ .... και θα το μετατρέψω πάλι σε απλό !!!!! και θα ξεχέσω και την εγγύηση

vasilimertzani
30-09-13, 10:28
Και εγώ απλό έχω , χωρίς πλάκα τέτοιο τεμπελόσκυλο που είμαι 3 χρόνια έχω να καθαρίσω την κατάψυξη με μισό πόντο πάγο σε ορισμένα σημεία (κάτω επειδή έριχνα άθελα μου νερά μαζί με τα τρόφιμα ) .
2 πράγματα έχω παρατηρήσει για τα απλά
Ότι άλλοι που έχουν απλά ψυγεία μαζεύει συχνότερα πάγους επειδή κάνουν συχνά τέτοια λάθη (να ρίχνουν νερά μαζί με τα τρόφιμα) και αφήνουν στην διαδικασία ανταλλαγής τροφίμων πολύ ώρα ανοικτή την πόρτα , και άλλοι δεν δίνουν την μεγάλη σημασία πάνω στο λάστιχο πόρτας αν είναι σε απόλυτη στεγανότητα με το πλαίσιο.
Επίσης άλλα υπολειτουργούν στο σταρτ - στοπ (π.χ. δουλεύουν περισσότερο του κανονικού δεν έχουν ικανοποιητική ψύξη από κατασκευής ή κάποια που από κατασκευής δεν έχει υπολογιστεί η απαραίτητη ισχύς μοτέρ έτσι ώστε να παγώσει άμεσα ο θάλαμος και να μείνει περισσότερο σταματημένο παρά να δουλεύει συνεχώς που αν δουλεύει περισσότερο συνεχώς μαζεύει και πάχος πάγου)

η Αιτία και το κακό του πάγου υπάρχει και στο απλό και στο no frost στο no frost απλά καταναλώνει περισσότερο ρεύμα είτε σε ανεμιστήρες για να απλώσει τους πάγους σε μεγαλύτερη και ποιο ομοιόμορφη έκταση τους πάγους , όπου αργότερα και με επιπλέον ρεύμα με τις αντιστάσεις θερμαίνουν τα σημεία όπου επικάθησε ο πάγος για να τα στείλει τα πλεονάζοντα νερά εξωτερικά του ψυγείου.

Όμως σε ένα σωστά φτιαγμένο απλό ψυγείο , δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το no frost.



Εγώ αν στο μέλλον χρειαστώ ψυγείο απλό .... και δεν βρίσκω .... θα πάρω το no frost όπως έχει .... θα τα ξηλώσω όλα τα ρημάδια + τα λεντ .... και θα το μετατρέψω πάλι σε απλό !!!!! και θα ξεχέσω και την εγγύηση

xaxaxaxa μου θυμισες τα ανεκδοα που λεγαμε μικροι.Θα παρουν πλυντηριο για να βαλουν πανω την σκαφη....
Ετσι ειναι η αληθεια παντως.Ορισμενα ηλεκτρονικα ειναι περιττα,ισως ειναι σε αρχικο σταδιο ,ισως πολυ απλα ειναι αχρηστα και ειναι ενα διαφημιστικο μεσω προσελκυσης πελατειας.
Αληθεια απο την εμπειρια σου,αν σε ενα nofrost μεινει ανοιχτη η καταψυξη και το πρωι εχει 2 δαχτυλα παγο,θα χρειαστει χειροκινητη αποψυξη? ή θα γινει μονη της?

Κυριακίδης
30-09-13, 10:44
Έτσι κι αλλιώς κάνουν προγραμματισμένη αυτόματη απόψυξη λόγω και χρονικού (π.χ. 1 φορά την ημέρα)
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=58680&page=2