PDA

Επιστροφή στο Forum : HAGER SPN240D



MEN1979
23-09-13, 16:44
Καλησπέρα....Έχω ένα αντικεραυνικό HAGER SPN240D μονοφασικό.Μπορει κάποιοσ να μου πει πως συνδέεται...?ευχαριστω.!!

lepouras
23-09-13, 23:05
Βαγγέλη σαν σύνδεση είναι εύκολη αλλά αν δεν έχεις την σωστή γείωση τότε όχι μόνο δεν θα καταφέρεις τίποτα αλλά μπορεί και ζημία να πάθεις. από πάνω μετά την γενική ασφάλεια βάζεις στην μπλε βίδα τον ουδετερο και στην δίπλα της την φάση και από κάτω στις 2 βίδες μπαίνει η γείωση(φυσικά με την ίδια διατομή καλωδίου που έχεις στην παροχή σου)δηλαδή συνδέετε παράλληλα στην παροχή σου(φάση, ουδέτερο γείωση) αλλά στο ξανά λέω αν δεν μετρηθεί και γίνει σωστή γείωση δεν θα έχεις τίποτα.

MEN1979
24-09-13, 07:04
Σ`ευχαριστώ για την βοήθεια Γιαννη μου.ΝΑ ρωτήσω κατι ακόμη...Έχω σοβαρό πρόβλημα κάθε που κάνει κακοκαιρία...Αν πέσει κεραυνός στην περιοχή,όχι απαραίτητα κοντά σε μένα,τοτε μου καίει ή τηλεόραση ή μοντεμ ή ασυρματο τηλέφωνο ή αποκωδικοποιητή ή 2-3 από αυτές μαζί.Πώτησα τον ηλεκτρολόγο μου γιάτι συμβαίνει αυτό και μου είπε οτι επειδή το σπίτι μου ειναι τελευταίο στο δίκτυο της ΔΕΗ και σε απόσταση λιγότερη των 500 μετρων απο το μετασχηματιστή της, δέχεται όλες τις υπερτάσεις...Ισχύει κάτι τέτοιο?..Θα κάνει δουλειά το συγκεκριμένο αντικεραυνικό? Μου είπε αν δεν κάνει δουλειά να απευθυνθώ στη ΔΕΗ.

bchris
24-09-13, 10:08
Καλημερα.
Χωρις να ειμαι ειδικος, απο τα λεγομενα σου θα ελεγα οτι εχεις προβληματικη γειωση.

Για να δουμε τι γνωμη εχει κι ο Γιαννης ομως...

MEN1979
24-09-13, 11:14
Πόσο πρέπει να δείχνει η γείωση αν την μετρήσω?Και αν ειναι θέμα γείωσης που να απευθυνθώ?

nyannaco
24-09-13, 11:19
Δυστυχώς δεν μπορείς να την μετρήσεις μόνος σου, χρειάζεται ειδικό όργανο (γειωσόμετρο) που διαθέτουν συνήθως οι επαγγελματίες εγκαταστάτες ηλεκτρολόγοι. Θα τον χρειαστείς (τον εγκαταστάτη) και για να σου βελτιώσει τη γείωση, όπως πιθανόν χρειάζεται.

MEN1979
24-09-13, 11:34
Θα έρθει για να βάλει το αντικεραυνικό.θα του πω να μετρήσει την γείωση να δω πόσο δείχνει.Πόσο πρεπει να δείχνει για να ειναι εντάξει? 4 χρόνια πληρώνω συσκευές και δεν ξέρω ακόμη τι ακριβώς φταίει..

lepouras
30-09-13, 04:16
Συγνώμη που δεν απάντησα νωρίτερα. Βαγγέλη η γείωση (εφόσον δεν έχεις και αλεξικέραυνα) πρέπει να είναι το δυνατόν λιγότερο.
το θεμιτό είναι κάτω από 1 αλλά επειδή για να βγάλεις τέτοια νούμερα δεν είναι ούτε εύκολο ούτε φθηνό τότε ας είναι 3-4 Ωμ.
επειδή είσαι Κεφαλλονιά βλέπω, μην ξεχάσει να μετρήσει την γείωση σου αποσυνδεδεμένη από το ρολόι(προσοχή μέσα στο σπίτι κατά την διάρκεια αυτή. κλείσε γενικό και μην ακουμπάτε τίποτα) γιατί αλλιώς μπορεί να δείτε κάνα μικρο νούμερο αλλά να είναι της ΔΕΗ ή κανενός γείτονα ή και όλων μαζί και όχι η δικιά σου η πραγματική.
καλό είναι να βάλεις εξτρά από το αντικεραυνικο και κάνα προστατευτικό στις πρίζες που έχεις τις συσκευές σου αλλά και στην γραμμή του τηλεφώνου απαραίτητα. μερικές φορές από τις γραμμές του ΟΤΕ τρως αυτές που δεν περιμένεις.και κλαις τηλέφωνα μόντεμ κλπ.
καλή επιτυχία.