PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΙΔΕΡΟ/ ΓΕΝ. ΑΤΜΟΥ STIRELLA MOD 430D



jimison
07-09-13, 12:51
καλήμερα.
έχει ένα πρόβλημα το σίδερο (γεννήτρια ατμού) STIRELLA, όταν πατάω το button για τον ατμό δεν ακούγετε το ''κλακ'' τις βαλβίδας που ανοίγει για να στείλει ατμό στο σίδερο!

ελένξα το button με το πολύμετρο και λειτουργεί!
το καζανάκι λειτουργεί και παράγει ατμό !

τι άλλο να κοιτάξω
ευχαριστώ.

vasilimertzani
07-09-13, 13:26
καλήμερα.
έχει ένα πρόβλημα το σίδερο (γεννήτρια ατμού) STIRELLA, όταν πατάω το button για τον ατμό δεν ακούγετε το ''κλακ'' τις βαλβίδας που ανοίγει για να στείλει ατμό στο σίδερο!

ελένξα το button με το πολύμετρο και λειτουργεί!
το καζανάκι λειτουργεί και παράγει ατμό !

τι άλλο να κοιτάξω
ευχαριστώ.

τσεκαρε αν παει ταση την ωρα που πατας το κουμπι στην ηλεκτροβανα.Η καποια διακοπη καλωδιου 'η καμενη ηλεκτροβανα.

studio52
07-09-13, 14:47
Να τσεκαρεις την ηλεκτροβανα με ενα πολυμετρο εαν περναει ρευμα οπως ειπε και ο Βασιλης και αν ειναι οκ τοτε εχει βουλωσει το εμβολο της βαλβιδας απο αλατα , οποτε για μενα καλυτερα να την αλλαξεις και να βαλεις καινουργια

jimison
07-09-13, 21:50
ok φιλοι μου. ευχαριστω για τις προτασεις,
πειτε μου ομως γιατι δεν εχω ανοιξει ξανα σιδερο, η ηλεκτροβανα ειναι πανω στο σιδερο ή πρεπει να ανοιξω το κατω μερος που ειναι και το καζανακι ατμου???
η βαλβιδα ? ειναι κι αυτη εκει?
ευχαριστω!

Κυριακίδης
07-09-13, 23:05
Η ηλεκτροβάνα είναι το σύνολο της βαλβίδας και του πηνίου που είναι ένα καθεαυτό ενιαίο κομμάτι και το ονομάζουν συνολικά ηλεκτροβάνα.

Ναι είναι στο κάτω μέρος στο βαρελάκι

http://www.kourlaba.gr/eshop/index.php?cPath=81_82_255&osCsid=v101qarudcg2usbcrnsm1v5v82

jimison
08-09-13, 12:55
σ'ευχαριστω!
θα προσπαθησω να ανοιξω το κατω μερος..

d.antonis
09-09-13, 09:12
Συνηθως ειναι καμμενο το πηνιο το οποιο το βρισκεις και το αλλαζεις χωριστα. Πανευκολο ειναι ξεβιδωνεις το παξιμαδι που το συγκρατει βγαζεις ακροδεκτες τραβας το πηνιο βαζεις το νεο βιδωνεις-συνδεεις-τελος......

studio52
09-09-13, 14:23
Και αν ειναι η βαλβιδα βουλωμενη ? αν το καλωδιο του σιδηρου εχει προβλημα ? τοτε τι γινεται d.antonis θα αγορασει και πηνιο και βανα και καλωδιο ? και ας πουμε οτι τα αγοραζει πως θα τα τοποθετησει αφου δεν εχει γνωσεις ο jimison . Δεν ειναι τοσο απλα τα πραγματα d.antonis