PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τελικός Ενισχυτής] Βοήθεια για παλιό (vintage) υβριδικό τελικό ενισχυτή



Harry Belias
07-09-13, 09:59
Καλημέρα και ευχαριστώ για την αποδοχή. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας στο εξής. Κατ αρχήν είμαι χομπίστας. Έπεσε στα χέρια μου, μεταξύ άλλων, ένα παλιό (vintage) μηχάνημα το οποίο και βλέπετε στις φωτογραφίες. Προφανώς και είναι κάποιου είδους υβριδικός τελικός ενισχυτής και απ' ότι καταλαβαίνω θέλει οδήγηση από προενισχυτή. Από εκεί και πέρα όμως δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Για παράδειγμα στο κέντρο έχει ένα βύσμα, μοιάζει με βάση λυχνίας οκτάλ, το οποίο όμως έχει δέκα πίνς. Αντίστοιχα υπάρχει και το καλώδιο σύνδεσης, με το αντίστοιχο αρσενικό βύσμα, που επίσης καταλήγει σε ένα ανάλογο βύσμα που προφανώς προοριζόταν για την προενίσχυση. Για να μην γίνομαι κουραστικός, κατ αρχήν, προσπαθώ να κατανοήσω ή ακριβέστερα να "αναγνωρίσω" αυτό το μηχάνημα. Τι είδους ενισχυτής είναι και από που προέρχεται. Την συνδεσμολογία του και τι είδους μηχάνημα χρειάζεται για προενίσχυση. Επίσης προσπαθώ να καταλάβω αν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με τη αναπαλαίωση του. Βέβαια δεν το έχω βάλει στην πρίζα γιατί οι πυκνωτές του δεν νομίζω να είναι και σε τόσο καλή κατάσταση. Και πάλι συγχωρέστε με αν έχω γράψει κάποιου είδους ανακρίβεια. Είμαι χομπύστας του είδους, που μου αρέσει να περνάω όμορφα και δημιουργικά τον χρόνο μου, και όχι επαγγελματίας. Κάθε βοήθεια και ιδέα δεκτή. Σας ευχαριστώ και πάλι3655936560

d.antonis
08-09-13, 12:09
Μοιαζει ενισχυτης απο juke-box επειδη μοιαζει με καποιον που ειχα δει παλιοτερα. Ισως να'ναι απο τα τελευταια και γι'αυτο διαθετει και τρανζιστορ.

p.gabr
09-09-13, 21:42
Ειναι ενας πολύ απλός και ο πιο συνηθισμένος ενισχυτής με λυχνίες ΕL-34

ισχυς εξόδου 35 βαττ με περι τα 50 μιλιβολτ είσοδο
http://bjl.audioconcept.free.fr/Archives/01_Tubes&Transistors/01_Amplis_Tubes/EL34/P.P/EF86+12AX7+EL34.jpg

τα τρανζίστορ μπορεί να είναι για σταθεροποίηση τάσης νημάτων

εδω

δυστυχως το adf μπροστα και παλι
(http://bjl.audioconcept.free.fr/Archives/01_Tubes&Transistors/01_Amplis_Tubes/EL34/P.P/)

Harry Belias
10-09-13, 00:23
Κατ αρχήν σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση και τους δυο. Παναγιώτη έχω μερικές απορίες. Εκτος από τα δύο τρανζίστορ που είναι στις ψύκτρες τα οποία πιθανόν να είναι για την σταθεροποίηση των νημάτων, έχει ακόμα τις δύο διόδους που φαίνονται αλλά και μια γέφυρα που είναι ορατή στο εσωτερικό μέρος του σασί (κάτω αριστερα από τις διόδους). Έχει επίσης μια κόσα κάτο από την ενδεικτική λυχνία και τον διακόπτη ο οποία είναι ένα κυκλωματάκι με τρία τρανσίστορ, ένα ποντεσιόμετρο, αντιστάσεις και πυκνωτές κ.λ.π. Μα πάνω απ' όλα το ερώτημα είναι ένα: Πιστεύτε ξίζει τον κόπο; Θέλω να πω αν αλλλάξω πυκνωτές και ανιτστάσεις να το βάλω στην πριζα και να αρχίσω δοκιμές; Ή είναι ένα μηχανήμα που δεν άξιζει τον κόπο. Και για να κάνω ένα βήμα παραπάνω, ισως λίγο τολμηρό, έχω επίσης έναν προενισχυτή Leak Point One Plus (ο οποίος θέλει επίσης ψιλομάζεμα), αλλά και ένα παλιο ηχείο Wharfedale (http://www.inner-magazines.com/news/28/72/Whaferdale-SFB3/), να δοκιμάσω να τα παντρέψω; Ευχαριστώ και πάλι

aris285
10-09-13, 14:45
Αξιζει αν ξερεις τι να κανεις. Αλοι δινουν πολα λευτα για να εχουν ενα τετοιο μηχανημα. Αν δεν ξερεις ειναι κριμα να το χαλασεις.

p.gabr
10-09-13, 20:49
Αξιζει αν ξερεις τι να κανεις. Αλοι δινουν πολα λευτα για να εχουν ενα τετοιο μηχανημα. Αν δεν ξερεις ειναι κριμα να το χαλασεις.
αρη οπως ειναι δεν εχει καμμια αξια

1ον πιθανον να μην ειναι ενισχυτης καννικος αλλα διαμορφωτης . πρεπει να μετρηθει ο μετασηματιστης εξοδου στο δευτερευον

2ον ειναι μονοφωνικος

3ον δεν ειναι εμφανισημος ωστε να τον εχεις στο σαλόνι και να καμαρωνεις

4ον ο μετασχηματιστής εξόδου ειναι άγνωστου προελεύσεως και ως εκ τουτου τα αναμενόμενα είναι αμφίρροπα

5 χρειάζεται ριζική αναμόρφωση

επι των ερωτηματων
1ον βλέπω οτι εχει ενα ρελε ,επομένως πρεπει να εχει με τα τρια τρανζ. που αναφέρεις κάποιο κύκλωμα soft- start
2oν τα ποτεσιομετρα ειναι της πολώσεως και μάλλον το άλλο της ανάδρασης
3ον εάν δεν γνωρίζεις απο λυχνίες καλύτερα αστο
4ον ενδεχομένως όμως να είναι πράγματι διαμορφωτής καi ο ρελες να ειναι για να ενεργοποιείται απο τον πομπό (press to talk)
5 κατ εμε δύσκολα κάποιος θα εδινε 150ε για αυτόν

καλη συνεχεια

Harry Belias
11-09-13, 13:33
Κύριοι σας ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Σ' αυτά που λέει ο Παναγιώτης έχει ένα δίκιο όπως και να το κάνουμε. Βέβαια από την άλλη είμαι λάτρης των vintage και δεν μου πάει να το πετάξω. Μια-δύο επισημάνσεις κάνω μόνο για την βοήθεια της συζήτησης, γιατί θεωρώ ότι μέσα από αυτού του είδους τις συζητήσεις μαθαίνω. Το μηχάνημα βρέθηκε σε μια αποθήκη μαζί με κάποια άλλα μηχανήματα η οποία ανήκε σε ένα πρόσωπο του περιβάλλοντος μου που ήταν από τους πρώτους και πιο καταξιωμένους ηχολήπτες στην Ελλάδα. Δυστυχώς δεν είναι πλέον στη ζωή. Επανέρχομαι λοιπόν: Το μηχάνημα έχει βάρος 19 κιλά! Έχει όχι ένα αλλά τεσσερα ρελέ. Η αλήθεια είναι ότι η σχέση μου με τις λυχνίες είναι μικρή αλλά όχι ανύπαρκτη. Για παράδειγμα και εγώ στα νιάτα μου είχα φτιάξει ένα πομπό fm με μια el504. Πέρυσι αναπαλαίωσα και έναν παλιό μικροφωνικό προενισχυτή, με 10 ef86 (προέρχεται από την ίδια αποθήκη). Με το αυτί μου τουλάχιστον το αποτέλεσμα είναι αρκετά καλό και οπωσδήποτε εντυπωσιακά καλύτερο απ' όπως έπαιζε πριν. Μάλιστα έχω σχεδόν ολοκληρώσει έναν κλώνο του (χρησιμοποιώ τους ίδιους μετασχηματιστές εξόδου) και οι γνώσεις μου φτάνουν τουλάχιστον να σκεφτώ να σταθεροποιήσω τα 6,3v στα νήματα. Επίσης αναπαλαίωσα πριν από περίπου ένα μήνα ένα ραδιόφωνο RCA Q110 το οποίο ήταν το μαύρο του το χάλι και δεν δούλευε. Σήμερα δουλεύει και πιάνει κάποιους σταθμούς, και αισθητικά είναι πλέον όπως την πρώτη ημέρα που βγήκε από το εργοστάσιο. Για να αποδώσει τα μέγιστα θέλει βέβαια ευθυγράμμιση για την οποία ούτε προηγούμενη εμπειρία έχω ούτε γεννήτρια RF και παλμογράφο διαθέτω. Προσπαθώ να πω ότι κάποιες ελάχιστες γνώσεις για τις λυχνίες τις έχω. Και τέλος το αισθητικό είναι το μόνο που δεν με απασχολεί γιατί αυτό είναι το μόνο που σίγουρα "το έχω" λόγω και κάποιων άλλων χόμπι. Αυτό το κακομούτσουνο πραγματάκι μπορώ να το αναβαθμίσω αισθητικά όσο δεν φαντάζεστε και από πλευράς εμφάνισης να το θέλει οποιοσδήποτε στο σαλόνι του. Σε κάθε περίπτωση προσπαθώ να μαθαίνω και αυτό στο δικό μου μυαλό σημαίνει μελέτη, δοκιμές και βέβαια και λάθη. Αυτά τα παραθέτω έτσι ως "τροφή" για να γίνεται συζήτηση.
Ακολουθούν και δυο φωτογραφίες από τα ρελέ 3659036591