PDA

Επιστροφή στο Forum : [HiFi] Service ROTEL RA985 BX



east electronics
09-08-13, 15:06
Θελω να πιστευω οτι αν καποιος διαβαζει αυτα που γραφω η καποια στιγμη θα σχεδιασει τον τελειο ενισχυτη η ενα πρωι θα ειναι ετοιμος να επισκευασει οποιονδηποτε ενισχυτη χωρις καν να εχει παει σχολειο :001_smile:


ROTEL RA 985 BX ερχεται στο εργαστηριο σε κατασταση προστασιας και με μια πρωτη ματια εμφανιστηκε να εχει 0,5 βολτ στην μια εξοδο οφφσετ με αποτελεσμα να μην ανοιγει η προστασια , να μην εχει καθολου σημαστην εξοδο απο το ενα καναλι ,να μην εχει καθολου πολωση , και τις ασφαλειες του σωστες .

Χαμηλο οφφσετ στην εξοδο και σωστες ασφαλειες σημαινει οτι δεν εχει καμμενα εξοδο .

**Ενας μπορει να υποθεσει οτι καποια απο τις ασφαλειο αντιστασεις τυπου 47-220 Ω ειναι ανοιχτη και χαλαει την ισσοροποια στον ενισχυτη ... εψαξα κανενα αποτελεσμα :cursing:

**Αμεσως μετα εγινε ενα προχειρο ψαξιμο για ανοιχτο η βραχυκυκλωμενο ημιαγωγο κανενα αποτελεσμα :cursing:

**Αμεσως μετα αρχισε η μετρηση για πτωση τασεως πανω σε διαφορες αντιστασεις που τροφοδοτουσαν ημιαγωγους οπου εμφανιστηκαν δεκαδες ανισοροπιες σε διαφορα σταδια τα οποια ηταν εκτος λογικης ...:cursing:

**Υποχρεωτικα απο εκει και μετα αρχισε η τραμπα απο καναλι σε καναλι πρακτικη στην οποια ειμαι καθετα αντιθετος αλλα ελα που δεν μπορουσε να γινει αλλιως ? η συγκεκριμενη κινηση και αλλαγη εξαρτηματων απο καναλι σ εκαναλι για τον εντοπισμο της βλαβης κοστισε 9 ολοκληρες ωρες και δυστυχως χωρις κανενα απολυτως αποτελεσμα :cursing:

Ενω σε καποια φαση ειμαι ετοιμος να τον πεταξω (ο εκνευρισμος εναι πολυ κακος συμμαχος σε αυτες τς δουλειες ) εχω βαλει εναν απο τους βοηθους να τσεακαρει ολους τους πυκνωτες πολυεστερας ( 3 συνολικα ) οπου πλεον ηταν το μονο πραγμα το οποιο δεν ειχαμε κοιταξει ...οι δυο ηταν μιλλερ πανω στα οδηγα και δεν ειχαν τιποτα ενω υπηρχε ενας του οποιου την λειτουργια δεν γνωριζω απο το δικτυωμα της πολωσης προς στην γη ...ο οποιος ηταν βραχυκυκλωμενος

Αποτελεσμα ηταν να γειωνεται ολη η αρνητικη οδηγηση , να γειωνεται ολη η πολωση , να γειωνεται τμημα της πηγης ρευματος του θετικου διαφορικου με λιγα λογια πρακτικα απιθανο να εντοπιστει ...

παραθετω σχηματικο για οσους μπορουν να το διαβασουν .... και περιμενω γνωμες

νεκταριοος
09-08-13, 21:56
φοτο? παραλω,αντερακια?

geostrom
10-08-13, 01:45
παρομοια βλάβη μου έτυχε πριν 3 μέρες με εναν τελικό studiomaster με βραχυκυκλωμενο εναν mylar 47 nF και μου είχε σπάσει τα νεύρα μέχρι να το βρω , αλλα μετα την αλλαγη διαπίστωσα ότι μια αντίσταση παραλληλα του είχε μεταβληθεί απο 27Κ σε 32Κ , πάντως εμένα μου έφαγε πολι περισσότερο να το βρω και παραλίγο να τον βάψω μπλε απο την αγανάκτηση.

εσένα μονο αυτό ηταν δεν σου έκαψε κανένα τρανζίστορ ?

Δημήτρης104
11-08-13, 21:06
Σάκη γεια. Νομίζω οτι γνωρίζεις τη λειτουργία του c511 και μας δοκιμάζεις. Κάνει περίπου παρόμοια δουλειά με τους c513 και c515(μιλερ), δηλαδή φροντίζει να γειώνονται τυχόν υψισυχνες συνιστώσες και παράσιτα που περνάν στις πηγές ρεύματος απο την τροφοδοσία, χωρίς όμως να περιορίζει το κέρδος στις ψηλές συχνότητες όπως οι πυκνωτές μιλερ στα οδηγα τρανζίστορ.

east electronics
12-08-13, 12:43
Παιδια οχι ... δεν το εχω ξανασυναντησει πουθενα ( η τουλαχιστον δεν το εχω προσεξει )

Η παρατηρηση για τους πυκνωτες miller ειναι σωστη συνηθως τραβανε ζορι και σε μηχανηματα που δεν ειναι σωστα υπολογισμενα ακομα και στον δικο μου αλλα και σε πολλα αλλα μηχανηματα εκει οι πυκνωτες αυτοι ειναι τουλαχιστον 500 βολτ και υψηλης ποιοτητας ... παντως απο πλευρας θεωριας δεν γνωριζω τι ακριβως κανει και μαλιστα επι του θεματος εθεσα και ερωτημα στο ξενο φορουμ

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος


Συμπληρωνω οτι το ερωτημα στο ξενο φορουμ παρολο οτι ειναι εκει σχεδον 5 ημερες και το εχει δει πολυς κοσμος ακομα δεν εχει απαντηθει και το εχω κανει και Up μια φορα ...