PDA

Επιστροφή στο Forum : [Δέκτης Δορυφορικός] Προβλημα με Dreambox 500 κλωνο



radiotimes
17-07-13, 12:39
Χαιρετω την κοινοτητα και αναφερω το προβλημα μου για τους γνωστες.Εχω εναν Dm500 κλωνο ο οποιος μετα απο αρκ στον οτε μου εκαψε την καρτα δικτυου.στη εισοδο μετα το RJ45 υπαρχουν κατι smd δεν ξερω τι ακριβως ειναι.Υπαρχει περιπτωση να εχουν καει μονο αυτα η εχει αρπαξει και το τσιπακι.Αν ναι επισκευαζεται????

radiotimes
18-07-13, 09:43
Κανεις γνωστης???

ezizu
18-07-13, 11:07
Τίποτα νομίζω δεν είναι απόλυτο.
Μπορεί η ζημιά να έχει μείνει μόνο στα εξαρτήματα SMD, μπορεί όμως να έχει προχωρήσει στο τσιπάκι ή ακόμα και σε κάποια από τα υπόλοιπα κυκλώματα του δέκτη. Όλα είναι πιθανά.
Τι πρόβλημα ακριβώς παρουσιάζει ο δέκτης μετά το αρκ του ΟΤΕ;
Ανάβει κανονικά ,κάνει λήψη των καναλιών, λειτουργούν οι διάφορες επιλογές του μενού κ.ο.κ. ;
Το μόνο πρόβλημα είναι με την σύνδεση ethernet ;

radiotimes
19-07-13, 16:24
Aκριβως Σηφη παιζουν ολα κανονικα βλεπω ελευθερα καναλια αλλα δυκτιο γιοκ.Δεν αναβει και το Led που δειχνει οτι εχει συνδεση....
Τα SMD να ειναι πυκνωτες??

bchris
19-07-13, 17:45
Ε καημενε!
Βαλε κι εσυ καμμια φωτογραφια (καλη ετσι? Οχι τιποτα θολουρες. Και απο κοντα).

Ετσι στον αερα τι απαντηση θελεις να παρεις?

BoSS7
22-07-13, 14:32
Εχω και γω ενα παρομοιο προβλημα...Εχω φλασαρει το μηχανημα 5 φορες και καθε φορα που ελεγχω τους δορυφορους(0 σημα),μου βγαζει περιεργα χρωματα και κολλαει για τα καλα.Να τονισω οτι δε φταιει πιατο,lnb.Το tuner ειναι πιθανοτατα,και μου ειπαν να αλλαξω το q72 tratzistor.http://www.youtube.com/watch?v=kWozeIeLcW0
Θα θελα να μου πειτε τη γνωμη σας και που μπορω να βρω το συγκεκριμενο εξαρτημα στην Αθηνα κατα κυριο λογο. Ευχαριστω.