PDA

Επιστροφή στο Forum : [Τηλεόραση Άλλη] Κόκκινη κουκκίδα



Παναγιώτης_autom
11-07-13, 01:13
Καλησπέρα, έχω μια παλιά CRT τηλεόραση (Lifetec) και τελευταία όταν την κλείνω παραμένει στο κέντρο της οθόνης για 1-2 λεπτά μια κόκκινη κουκκίδα δεν είναι ακριβώς στρόγγυλη και έχει πλάτος περίπου 1cm. Σε τι μπορεί να οφείλεται, είναι επίφοβο για την τηλεόραση;;

Ευχαριστώ.

hurt30
11-07-13, 03:11
Μάλλον η οθόνη έχει αρχίσει να σε χαιρετάει...

Παναγιώτης_autom
11-07-13, 16:58
Μάλιστα, δηλαδή δεν έχει να κάνει με μαγνητισμό της οθόνης.
Ευχαριστώ πολύ!

Αποστόλης1
11-07-13, 20:19
Μερικά σασσί έχουν έναν ηλεκτρολυτικό που όταν σβήνει, πολώνει ανάποδα την οθόνη οδηγώντας την σε αποκοπή, συνήθως είναι στη πλακέτα οθόνης, επίσης μπορεί να συμβεί και από μειωμένες τάσεις οθόνης, αν είναι από πτώση οθόνης υπάρχουν και άλλα συμπτώματα

Παναγιώτης_autom
12-07-13, 12:16
Μερικά σασσί έχουν έναν ηλεκτρολυτικό που όταν σβήνει, πολώνει ανάποδα την οθόνη οδηγώντας την σε αποκοπή, συνήθως είναι στη πλακέτα οθόνης, επίσης μπορεί να συμβεί και από μειωμένες τάσεις οθόνης, αν είναι από πτώση οθόνης υπάρχουν και άλλα συμπτώματα

Γεια σου Αποστόλη, τον έλεγξα τον ηλεκτρολυτικό στην πλακέτα οθόνης και οπτικά φαίνεται να είναι καλός, βασικά τους έχω ελέγξει όλους τους πυκνωτές και δε βρήκα κάποιον καμένο ή σκασμένο.

hurt30
12-07-13, 15:19
Αν έχεις όρεξη διάβασε εδω: http://www.repairfaq.org/sam/crtfaq.htm, συγκεκριμένα στην παράγραφο "Afterglow".

Αποστόλης1
12-07-13, 19:48
Γεια σου Αποστόλη, τον έλεγξα τον ηλεκτρολυτικό στην πλακέτα οθόνης και οπτικά φαίνεται να είναι καλός, βασικά τους έχω ελέγξει όλους τους πυκνωτές και δε βρήκα κάποιον καμένο ή σκασμένο.

Σ'αυτό το σημείο πεθαίνει από αδράνεια, όχι από υπερκόπωση ,οπότε με το μάτι μάλλον δεν θα καταλάβεις.

Παναγιώτης_autom
13-07-13, 00:10
Αν έχεις όρεξη διάβασε εδω: http://www.repairfaq.org/sam/crtfaq.htm, συγκεκριμένα στην παράγραφο "Afterglow".

Μάλιστα, κατάλαβα πώς προκαλείται αλλά και πάλι λίγο που το googlara λένε ότι είναι σύνηθες φαινόμενο στις παλιές CRT αλλά από αυτό που μου έστειλες μάλλον οφείλεται σε φυσική φθορά. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου!

Παναγιώτης_autom
13-07-13, 00:11
Σ'αυτό το σημείο πεθαίνει από αδράνεια, όχι από υπερκόπωση ,οπότε με το μάτι μάλλον δεν θα καταλάβεις.

Οπότε σαν τελευταία προσπάθεια θα δοκιμάσω να τους αλλάξω με καινούριους. Ευχαριστώ για το χρόνο σου Αποστόλη.

Παναγιώτης_autom
16-07-13, 15:42
Τελικά άλλαξα και τους πυκνωτές στην πλακέτα οθόνης αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Α! και κάτι τελευταίο άρχισε να κάνει "κυματισμούς" η οθόνη άσχετα με την πηγή του σήματος (συγκεκριμένα και με την κεραία αλλά και από το SCART όταν βάζω κάποια ταινία στο DVD), γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να φταίει ?