PDA

Επιστροφή στο Forum : Μοτέρ μεταλλικού παντζουριού μπαλκονόπορτας



georgemarousi
27-06-13, 16:37
Εδώ και αρκετό καιρό, το μοτέρ του μεταλλικού παντζουριού της μπαλκονόπορτας δουλεύει μεν, αλλά κάνει πολύ θόρυβο!

Το φαινόμενο Ξεκίνησε παλιότερα, αφού 1-2 φορές μπλόκαρε κάπου στη διαδρομή το πατζούρι (σε μια σκούπα?) και πρέπει να έφαγε μια φρίκη το πατζούρι ξετυλιγόμενο μέσα στο ίδιο το κουτί του ..

Άνοιξα το κουτί, οπτικά όλα φαίνονται ΟΚ, ψέκασα με WD 40 το μοτέρ όσο φαίνεται, καμία αλλαγή.. Επίσης, κάποιες φορές στο άνοιγμα ζορίζεται και σταματάει να ανοίγει (σα να χάνει τη σύμπλεξη). Γενικά ο αυξημένος αυτός θόρυβος (πολύ περισσότερο από άλλο ρολό που είναι ΟΚ το μοτέρ) δίνει την εντύπωση ότι είτε δεν είναι ΟΚ το μοτέρ, είτε είναι ΟΚ το αλλά ζορίζεται πολύ να κινήσει το ρολό - οπότε μηχανικό το πρόβλημα? )

Μπορεί κάποιος να υποψιαστεί τι συμβαίνει ? θα μπορούσα να το διορθώσω? Θέλει να βγάλω το μοτέρ να το πάω πουθενά να το δούν?

υγ: τα οικονομικά δύσκολα όπως και για όλους, θα ήθελα όσο γίνεται να αποφύγω έξοδα...

Κάθε βοήθεια δεκτή, σας ευχαριστώ

xsterg
27-06-13, 21:46
φιλε μου εισαι σιγουρος οτι ο θορυβος προερχεται απο το μοτερ και οχι απο κατι αλλο? απο στραβωμενο - σπασμενο ραουλο, απο γραναζι απο τον διαδρομο που κυλαει το ρολο η απο κατι αλλο. μαλλον κατι εχεις στραβωσει η σπασει και δεν μπορει να τυλιξευ ξετυλιξει σωστα το ρολο.

georgemarousi
29-06-13, 18:37
φιλε μου εισαι σιγουρος οτι ο θορυβος προερχεται απο το μοτερ και οχι απο κατι αλλο? απο στραβωμενο - σπασμενο ραουλο, απο γραναζι απο τον διαδρομο που κυλαει το ρολο η απο κατι αλλο. μαλλον κατι εχεις στραβωσει η σπασει και δεν μπορει να τυλιξευ ξετυλιξει σωστα το ρολο.

Παρατήρησα πάλι, και φαίνεται ότι προέρχεται από το μοτέρ. Δοκιμάζοντας να σπρώξω κι εγώ καθώς ανεβαίνει για να βοηθήσω το μοτέρ, δεν μειώθηκε ο ήχος, άρα θεωρώ ότι δε πρέπει να έιναι κάτι μηχανικό.

έχει κανείς ιδέα εφόσον είναι το μοτέρ αν επισκευάζεται ?

xsterg
29-06-13, 21:38
βγαλε κει λειτουργησε το μοτερ χωρις τα υπολοιπα εξαρτηματα. ετσι θα διαπιστωσεις αν το προβλημα σου ειναι απο το μοτερ η απο τα υπολοιπα εξαρτηματα! κανε αυτο και γραψε παλι εδω τα αποτελεσματα.

georgemarousi
30-06-13, 21:23
Ευχαριστώ φίλε !

Θα το παλέψω να το βγάλω. Αν υπάρχουν καθόλου τίπς ή οδηγίες για το πως θα το αφαιρέσω (σε γενικές γραμμές) καλοδεχούμενες, γιατί δεν έχω δει ποτέ πως λύνεται / δένεται κάτι τέτοιο..

georgemarousi
02-07-13, 16:41
παρατήρησα λίγο το όλο σύστημα, και φαίνεται εύκολο το λύσιμο (μόλις βρώ λίγο χρόνο θα το κάνω)

Στην μια άκρη του άξονα υπάρχουν βίδες, με λύσιμο κονταίνει/βγαίνει ο άξονας. Για να βγεί, βγαίνουν πρώτα, απλά 3 στηρίγματα που τον ενώνουν με το άνω άκρο του ρολλού. Έπειτα η πρόσβαση στο άκρο στο μοτέρ φαίνεται ότι θα έιναι εύκολη, αν και είδα κάτι αλενάκια τετράγωνα (όχι 6γονα) που δε πρέπει να διαθέτω.. Αν έχετε τίποτα συμπληρωματικές οδηγίες (πχ να κλείσω ρεύμα για να μη παθω κανενα ηλεκτροσόκ!? ) καλοδεχούμενες !

υγ: επίσης υποθέτω ότι θα πρέπει να σημαδέψω καλά ότι βγάζω για να μη δέσω αλλού και χαλάσω τα άνω/κάτω άκρα τυλίγματος του ρολλού!..