PDA

Επιστροφή στο Forum : δραπανοκατσαβιδο σπιθες και χαλασμενο ?κουμπι..?



gponiris
18-06-13, 02:14
Καλησπερα σας.
Καταρχην συγνωμη για τις ορολογιες που θα χρησιμοποιησω αλλα ειμαι ερασιτεχνης
Εχω ενα δραπανοκατσαβιδο ηλεκτρικο,το οποιο επειτα απο φαινομενο σπινθηρων σταματησε να δουλευει.
Εχω 2προβληματα.
1.Το ανοιξα και ειδα οτι το δεξι καρβουνακι εσπασε :w00t:
36281

Το εβγαλα για να μπορεσω να το παω σε κανα μαγαζι να το φτιαξουν αλλα δεν ξερω κανενα μαγαζι κοντα στο γαλατσι.
Μηπως ξερετε?Τι κοστος εχουν συνηθως(προβλεπω να παιρνω 2 γιατι το αριστερο οπως το ειδα εχει κανει κοιλη οποτε μαλλον θελει αλλαγη)?
2.Επειδη δεν ηξερα που να ξεκινησω το ψαξιμο της βλαβης υποθεσα οτι επρεπε να ψαξω σε αυτο το μαραφετι που δινει το ρευμα
36282
Την εκανα ομως την πατατα :saad: και απο το βιαιο ανοιγμα που του εκανα εσπασα ενα ελασμα μεσα(αυτο που οταν παταω το κουμπι σπρωχνει το ελασμα στα κατω ακρα και κανει επαφη με τα πλευρικα ελασματα).
Επειδη δεν ηθελα να χασω τα υπολοιπα ελασματα τα μπλοκαρα με ταινια μονωτικη κ μεχρι να βγαλω ακρη :closedeyes:
36283
Οποτε τι κανω?Υπαρχει κανενα ανταλλακτικο για αυτο ή καποια πατεντα?
:001_cool:

agis68
18-06-13, 04:44
Φυσικά για ολα υπάρχουν λύσεις μην ανγώνεσαι. Πρακτικά αν είναι καποια μάρκα σοβαρή που διαθέτει αντιπροσωπεία μπορέις να απευθυνθείς εκεί για ανταλλακτικά
Φυσικά απο φωτό και τοσο μακρυνή δεν μπορεί κανεις να σου βρει λύση για το ελασμα.
Θα εχεις πμ απο μενα για πρόταση



ΕDIT: Απ' τι βλέπω δεν δέχεσαι πμ. οπότε αν θες για παραπέρα λύση στείλε μου εμενα πμ με καποια συνδεση ειτε τηλεφωνική ειτε μαιλ

Κυριακίδης
18-06-13, 09:58
Επιδιόρθωσε ή άλλαξε το καλώδιο στον κύκλο που σημείωσα
36284

gponiris
20-06-13, 03:50
Καλησπερα σας.
Ποσο χαιρομαι που υπαρχει ανταποκριση :)
Αγις δεν γνωριζω αν εχει ανταλλακτικα γιατι ειναι μαρκα id13q-k κρουστικο δραπανο απο τα praktiker,αλλα για τη δουλεια που το ηθελα και χρησιμοποιησα ηταν χαρμανι.Το θεμα ειναι μηπως τα ανταλλακτικα θα μου κοστισουν οσο ενα καινουριο?
Οσο για το ελασμα φαντασου οτι επερνε τη θεση εκει που ειναι το πολυ ασπρο μασουρι κατω(αν βοηθαει πουθενα αυτο).
Eπιδιορθωσα το προφιλ μου,γιαυτο ειχα θεμα με τα πμ.Τωρα τα λαμβανω κανονικα.Δοκιμασε να στειλεις παλι ;)
Πετρο το επιδιορθωσα το καλωδιο με το που το ειδα.Σε ευχαριστω για την παρατηρηση.

gponiris
23-06-13, 04:16
Καλα τα νεα για σημερα.
Βρηκα καρβουνακια με 5ε και τα αντικατεστησα επιτυχως.
Εκανα και μια πατεντουλα με το διακοπτη(προσαρμοσα μια βιδουλα και ενα ελατηριο) και δουλεψε χαρμα(και οσο αντεξει) :001_tt2:
Αν υπαρχει βεβαια καποιος που να ξερει αν μπορω να αντικαταστησω το διακοπτη ειμαι ολος αυτια

Απορια...
Οταν βγαζει σπινθηρα(κοντα στα καρβουνακια) το δραπανο κατα τη λειτουργια του,σημαινει κατι ή ειναι φυσιολογικο?Ρωταω γιατι το εβγαζε και παλαιοτερα,αλλα μηπως υπαρχει καποια αλλη βλαβη τελικα? :confused1:

andyferraristi
17-09-13, 21:14
Μπορείς να μας γράψεις που βρήκες καρβουνάκια γι αυτό το μαραφέτι ???
Σε ρωτώ γιατί ψάχνω κι εγώ για ένα δικό μου (SKIL 500) το οποίο όμως είναι ολόϊδιο με το δικό σου όπως το είδα στις φωτογραφίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...

gponiris
17-09-13, 22:15
Μπορείς να μας γράψεις που βρήκες καρβουνάκια γι αυτό το μαραφέτι ???
Σε ρωτώ γιατί ψάχνω κι εγώ για ένα δικό μου (SKIL 500) το οποίο όμως είναι ολόϊδιο με το δικό σου όπως το είδα στις φωτογραφίες.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων ...


Φυσικα!Δεν ειναι μυστικο :)
Δεν εχω ακριβως διευθυνση,αλλα κατεβαινοντας τη Γαλατσιου στο φαναρι της Αχαρνων,ακριβως στα δεξια σου με κατευθυνση προς μεταμορφωση εχει ενα μαγαζι με εργαλεια.
Πηγαινε εκει με τα καρβουνακια και ζητα του τα φθηνα με τα 5ε,γιατι εχει και αλλα με 10ε.Eπειδη βλεπω οτι εισαι Καλλιθεα δεν ξερω αν σε βολευει παντως... :001_unsure:
Αν ψαξεις παντως κοντα στην περιοχη σου πιστευω δεν θα ειναι δυσκολο να βρεις.

andyferraristi
18-09-13, 09:05
Σε ευχαριστώ πολύ. Απλά σε ρώτησα γιατί δεν ξέρω σε τι είδους μαγαζί να ψάξω.

jakjak
27-09-13, 22:59
σχεδον ολα τα μαγαζια που πουλανε εργαλεια εχουν.