PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] πρόβλημα με το μάτι



liangos
28-05-13, 09:41
Καλημέρα, έχω πρόβλημα με ένα κλιματιστικό carfur home δενανταποκρίνεται στο ασύρματο χειρισμό, ενώ χειροκίνητα δουλεύει κανονικά και το τηλεκοντρόλδοκιμασμένο σε Άλο δουλεύει. άνοιξα την εσωτερική μονάδα δεξιά που είναι η πλακέτακαι είδα την μικρή πλακέτα με το μάτι διαβρωμένη από υγρασία ,έχω ψάξει παντούκαι δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό, μου προτείνουν να αλλάξω ολόκληρη την πλακέταμε μια universal αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα διορθωθεί η βλάβη η θα γίνει κάτιχειρότερο, θα ήθελα την γνώμη σας η αν υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός που να μπορείνα επισκευάσει την παλιά .βρίσκομαι Κέρκυρα

louis7
28-05-13, 12:27
Καλημέρα, έχω πρόβλημα με ένα κλιματιστικό carfur home δενανταποκρίνεται στο ασύρματο χειρισμό, ενώ χειροκίνητα δουλεύει κανονικά και το τηλεκοντρόλδοκιμασμένο σε Άλο δουλεύει. άνοιξα την εσωτερική μονάδα δεξιά που είναι η πλακέτακαι είδα την μικρή πλακέτα με το μάτι διαβρωμένη από υγρασία ,έχω ψάξει παντούκαι δεν υπάρχει σαν ανταλλακτικό, μου προτείνουν να αλλάξω ολόκληρη την πλακέταμε μια universal αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα διορθωθεί η βλάβη η θα γίνει κάτιχειρότερο, θα ήθελα την γνώμη σας η αν υπάρχει κάποιος ηλεκτρονικός που να μπορείνα επισκευάσει την παλιά .βρίσκομαι Κέρκυρα
Αν όντως το πρόβλημα βρίσκεται στο πλακετάκι με το μάτι τότε ναι ένας ηλεκτρονικός μπορεί να το επισκευάσει.

liangos
28-05-13, 15:54
Ένας ηλεκτρονικός αλλά ποιος? γιατί εδώ στην Κέρκυρα δεν ξέρωκανέναν ,σε όσους έχω πάει στο παρελθόν για άλλες βλάβες αρχίζουν ας το και θα δούμε,μετά από μια εβδομάδα παράγγελλα τα ανταλλακτικά και έρχονται μετά από ένα μηνάδεν τα βρίσκω μου τα έστειλαν και δεν κάνουν και μετά έχει χαθεί και η πλακέτα, καταλαβαίνετε

DIATHERM
28-05-13, 18:04
Βγαλε εαν μπορεις φωτο την πλακετα που ειναι το ματι επανω ... απο την πλευρα που ειναι οξυδομενη να δουμε τι ακριβως εχει παθει για να μπορεσουμε να σε βοηθησουμε περισσοτερο..

JOUN
28-05-13, 19:52
Kαι γιατι δεν πας στο εκλεκτο μελος του φορουμ spiroscfu (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=45716) που εχει δειξει την αξια του πολλες φορες και ειναι απο εκει;

Telis123
02-06-13, 00:32
Και σε εμενα πριν απο καιρο το ιδιο ακριβως συνεβηκε σε ενα κλιματιστικο απο Carrefour ( κινεζικο Nippon ),
και αφου πηρα 3-4 ματια που μοιαζανε το περισσοτερο απο ενα καταστημα ηλεκτρονικων ( Αθηνα )
και κολλησα στην πλακετα το πρωτο, δουλεψε με τη μια κανονικοτατα οπως πριν.

brasidas12
02-06-13, 14:40
καλησπερα φιλε μου.το σερβις κ την αντιπροσωπεια των καρφουρ το εχει η ΑΣΤΡΑ ΣΕΡΒΙΣ...για παρε τηλ εκει αν ειναι μπας κ υπαρχει ανταλλακτικο ματι να σου στειλουν......