PDA

Επιστροφή στο Forum : [Κλιματιστικό Άλλο] ΕΚΙΝΗΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΙΕΣΤΗ



dimi313
18-04-13, 21:27
Δεν είμαι ψυκτικός και δεν ξέρω εάν ισχύει και εδώ το « ψυκτικος εκ του προχείρου εχει την μορφή του….χοίρου!!!» Παντός είμαι τεχνικός σε άλλο τομέα και γενικά ...μαστροχαλαστης. Λοιπόν ο συμπιεστής PH94T1-4C R22 (9000Btu ψύξη-θερμ.) τα «έφτυσε» και ούρλιαζε σαν σύστημα ασφαλείας!! Είχα στο υπογειο ένα παλιό κλιματιστικό που το είχα αλλάξει πριν 4 χρόνια γιατί ήταν μόνο για ψύξη . Απ αυτό πήρα τον συμπιεστή του SD145CV-P6A6 ( R22) και με μπρουντζοκολληση τον προσάρμοσα στην θέση του χαλασμένου. Τα ηλεκτρολογικά του όλα σωστά το έβαλα στην θέση του κοτσάρισα τη HF και την LF σωστά και άναψα την ψύξη για να πρεσάρω R407 ( δεν έχω R22). Αντλία κενού δεν έχω και ζήτησα από ένα φίλο αλλά δυστυχώς η αντλία κενού του φίλου είναι χαλασμένη και έτσι αποφάσισα να το δοκιμάσω χωρίς δημιουργία κενού. Λοιπόν ο κομπρεσορας δουλεύει υπέροχα , σκέτη μελωδία !!! μόνο που δουλεύει για 40 περίπου δευτερόλεπτα .... σταματάει και μετά από ενάμιση λεπτό προσπαθεί πάλι για 40 δευτερόλεπτα και επαναλαμβάνεται συνεχώς αυτή η ιστορία . Όταν λειτουργεί ο συμπιεστής η πίεση στη LF πέφτει πολύ χαμηλά και όταν σταματήσει μετά από 40 ‘’ επανέρχεται η πίεση ακριβώς στην πίεση που έχω πρεσάρει.
Τώρα μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι έχει πάρει μέσα του πολύ λίγη ποσότητα R407 ( δηλαδή δεν έχω την εντύπωση ότι τράβηξε 0,78 Κg αέριο μέσα του . Aντε να πήρε μέσα του 300gr και ανέβασε στα 65-70 psi ).

Εάν πρεσάρω παραπάνω από 65phi δηλαδή εάν ανεβάσω στα 81 phi τότε η πίεση πάλι επανέρχεται στα 81 phi και όσο ανεβάζω πίεση τόσο λιγότερο σε χρόνο λειτουργεί ο κομπρεσορας δηλαδή από 40 δευτερόλεπτα γίνετε 30 και αν ανεβάσω πιο πολύ τότε 10 δευτερόλεπτα λειτουργίας και σταμάτημα 2 λεπτά και ξανά το ίδιο.
ΕΡΩΤΗΣΗ….υπάρχει καμία "συνταγή" να το κάνω να δουλέψει? Και τι να κάνω, πέραν του να πάω να αγοράσω νέο κλιματιστικό .... Μπορει κανεις να με διαφωτησει??

aris285
19-04-13, 07:22
Μαλον εχει παρει πολυ αερα μεσα. αδιασε το τελειως και βαλτο να δουλεψει να δεις θα ξανακοψει?
αν οχι τωτε βρες αντλια και κανε καλο κενο πριν βαλεις 407 μεσα. ΠΡΟΣΟΧΗ το R407C το βαζουμε παντα σε μορφη υγρου δηλαδη την μπουκαλα αναποδα οταν θα συμπληρωνεις.

dimi313
19-04-13, 09:26
Ευχαριστω aris285 , το θεμα με την μπουκαλα αναποδα δεν το γνωριζα!!! Μηπως μπορεις να μου υποδειξεις την φθηνοτερη αντλια κενου στην αγορα ? Υπαρχει κατω απο κατοσταρικο η αναιβενω ψηλα??
Και παλι ευχαριστω.

aris285
19-04-13, 13:14
Για αντλια ρωτα στην ΕΨΕΜ εχουν κατι φθηνες κινεζικες http://www.epsem.gr/contactus.htm

Οσο για τις "κινεζικες" η δικια μου κραταει ακομα μετα απο 5+ χρωνια

diarh
19-04-13, 13:57
Δημητρη συνονοματε μαστροχαλαστη.Α.για να βαλεις νεου τυπου ψυκτικο υγρο πρεπει να αλλαξεις τα λαδια γιατι ειναι ασυμβατα..Β.Το κομπρεσερακι που εβαλες ειναι απο μηχανημα μεγαλυτερης ισχυος.Αρα λεω θα εχεις προβλημα με την αποδοση του.Εδω δεν ισχυει οτι βαζω μεγαλο μοτερ και το εργαλειο τρεχει περισσοτερο!!!Γ.η φθηνοτερη αντλια ειναι το μοτερακι του οικιακου που ειναι πεταμενο καπου εκει κοντα σου η στην καροτσα του γυφτου.Τον σταματας το ξυλωνρεις του δινεις και ενα ταληρο και βουαλα που λεν στο χωριο μου.Υποκαταστατου του 22 εχει ο Σολδατος και πουλαει και με το κιλο αν εχεις φιαλη.οτι θες στελνεις πμ!!!!!

aris285
19-04-13, 14:34
Οπα ειναι μεγαλητερο το κομπρεσερ??? Αυτο δεν το τσεκαρα. αν ειναι όντως μεγαλυτερο τωτε δεν παιζει να κανεις δουλεια.

DIATHERM
19-04-13, 15:52
και πετεντα στην πατεντα η δουλεια μεγαλωνεεεε.....
καταρχην πες τον τυπο του κλιματιστικου μηπως βρουμε κανενα σχεδιο... toshiba ειναι..?
το οτι ειναι μεγαλυτερος ο συμπιεστης αυτο δεν παει να πει οτι σωθηκες!! (ωπος σου ειπε και ο Αρης)
μπορει να εχεις προβληματα μπορει και οχι....
αναλογα με το εκτοπισμα του συμπιεστη υπολογιζει και ο κατασκευαστης το μηκος του τριχοειδη το μηκος του συμπικνωτη και παει λεγοντας...
γνωριζεις πιστευω οτι το κλιματιστικο για να του βαλεις φρεον πρπεει να ειναι στην ψυξη..
μετα πως κρατας το κλιματιστικο σε λειτουργεια στην ψυξη??
μετα, περα οτι επρεπε να ειχες αλλαξει λαδια στον συμπεστη...
για να αλλαξεις φρεον θελει αρκετα λεπτα κενο , κενο ειπες δεν εκανες εξαερωση να φυγει εστω καποιος αερας πες απο την βαλβιδα εκανες...?
το 407 δουλευει απο 65-75 psi χαμιλη πιεση
9αρι κλιματιστικο γεμιζει με φρεον απο 880 gr μερχι και 1 κιλο και κατι...

diarh
19-04-13, 18:45
http://www.areacooling.co.uk/products/compressors/hermetic/rotary/hitachi/sd145cv/
Ιδου και τα χαρακτιριστικα του νεου!!!

dimi313
19-04-13, 20:21
Οντος ο SD 145CV είναι από TOSHIBA και το μηκος του τριχωειδους του ηταν πολύ μεγαλυτερο απ αυτό που προσπαθω να επισκευασω.
( κοιτα Φωτο) Αρα εδώ την πατησα… !!! Ας ευχηθουμε λογω αυτου να μην εχω χοντρο προβλημα., αν και ο aris το ξεκαθαρισε ότι είναι τζιφος η δουλεια…. Το κομπρεσερ αυτό είναι μεγαλυτερο και σε ογκο και σε βαρος και μαλιστα επειδη δεν καθοτανε καλα αναγκαστηκα να του λιμαρω τα τρια ποδαρικα για να κατσει σωστα επανω στα αντικραδασμικα. Το δε εξωτερικο κελυφος ( κοιτα φωτο) επρεπε να ζωριστει και να παραμορφωθει για να κλεισει.

Προσπαθησα να του κανω εξαερωση δηλαδη, σε λειτουργια ψυξης πατησα την βαλβιδα πιστευοντας ότι κατι κανω. Τωρα εάν την διαδικασια την εκανα σωστα η όχι δεν το ξερω. Αν πετυχει η εξαερωση ισως να μην χρειαστει να ξηλωθω 140€ για αντλια κενου , σημειωτεον ότι ένα τετοιο κλιματιστικο του κουτιου στο SuperMarket το παιρνεις με 130-190 Ευρουδια . Βεβαιa εγω το προσπαθω για το “gamoto” που λενε…. και μια και εχω χρονο λογω ανεργιας …

Για να το κρατησω στην ψυξη ανεβασα στο δωματιο 21 βαθμους και του εδωσα εντολη να κατεβασει στους 16.
Η φιαλη που εχω , εχει μεσα 407 γυρω στα 3,5 Κg και δεν εχω άλλη για να παω να παρω από τον Σολδατο 22- αρι υποκαταστατο. Ισως η λυση με την αλλαγη λαδιου να είναι η καλυτερη αλλα πως αλλαζουν λαδια? Και τι λαδι και παει λεγοντας…… Για την ιστορια μια και σας κουρασα σας στελνω και μερικες φωτογραφιες από την προσπαθεια.. Ευχαριστο παντος για την προθυμια σας και τις απαντησεις σας.358943589535896358973589835899

DIATHERM
19-04-13, 21:23
Αστο λεφτα θα δωσεις για λαδια και αντλια κενου και δουλεια δεν θα κανεις.....
το προηγουμενο μοτερ πως καηκε...??
κατι αλλο βλεπω λαδια εκει που καθεται ο συμπιεστης αυτα ειναι που εσταξαν προφανος απο της σωληνοσεις...?

dimi313
19-04-13, 23:32
Ανδρεα ο προηγουμενος συμιεστης τα εφτυσε τον γεναρη ( λειτουργουσε ακαταπαυστα μια και η κορη μου του εδινε εντολες να αναιβει η θερμοκρασια στα ουρανια). Καποια στιγμη ο κομπρεσορας ουρλιαζε σαν συστημα ασφαλειας ....ειχε μαλλον κολλησει το εμβολο η κατι τετοιο. Τωρα τα λαδια ειναι απο τις σωληνωσεις μετα απο την αφαιρεση του κομπρεσορα τον οποιο χρησιμοποιησα για μεταμοσχευση στο αλλο split .

diarh ευχαριστω για τα χαρακτηρηστικα του CD145. Το λαδι που παιρνει απ οτι βλεπω ειναι το DIAMOND MS-56

dimi313
20-04-13, 11:40
http://www.fibermaxcomposites.com/shop/-c-31.html
Αντλιες κενου